Čo robiť (nielen) v Prahe, keď prší?

Ahojte:) Ak ste niekedy zažili výlet/dovolenku za daždivého a nie úplne teplého počasia, viete, že to nie je nič príjemné, ale svet sa kvôli tomu nezrúti. Pamätajte - ak neviete zmeniť okolnosti, môžete zmeniť prístup:) Buď si nepriaznivou predpoveďou počasia necháte pokaziť náladu ALEBO sústredíte svoju energiu na to, ako aj z upršaného výletu vyťažiť maximum. Nie som slepý optimista a narovinu vám poviem, počas výletu si 100 x poviete, aké by to bolo super, keby ste si mohli sadnúť na suchú lavičku/do suchej trávy či na slnkom zaliatu terasu kaviarne, aj fotky by boli za pekného počasia krajšie, aj topánky a nohavice by ste mali suchšie... Nevešajte však hlavu a prispôsobte si program tak, aby vás počasie neiritovalo, voľte skôr interiérové aktivity a niekedy nabudúce, keď bude pekne, sa do danej lokality vrátite. Hlavne nefrflite:) To vám peknú dovolenku naozaj neurobí. Zoberte si - už to, že vôbec niekam môžete ísť - máte zdravé ruky a nohy, finančné prostriedky, otvorené hranice, možnosť cestovať, už to je obrovské šťastie, počasie je už len čerešnička na torte, ktorú ste, zhodou okolností, tentokrát nedostali.

V článku sa ďalej dočítate, čo sa dá robiť, keď prší v Prahe:) Aj keď som hlavné mesto ČR navštívila už veľakrát, vždy si prajem, aby bolo pekne, no naposledy mi celý môj pobyt 4 dni pršalo. Ale viete čo? Práve počasie ma "donútilo" navštíviť miesta, kde som nikdy predtým nebola a s odstupom času na to rada spomínam. Čo by som vám určite odporučila?:)

Múzeum ilúzií:) Ale pozor! Nenechajte sa okabátiť, lebo 100 % vecí, ktoré uvidíte, sú len očným klamom:) Bude sa vám zdať, že je pred vami prepadnutá podlaha, alebo že z obrazu na stene trčí zviera. Niekedy budete musieť prísť bližšie a inokedy zase poodstúpiť, aby ste pochopili, na čo sa vlastne pozeráte. Jeden a ten istý nápis prečítate inak, keď sa naň dívate z jedného kúta a inak, keď sa naň pozriete z iného kúta miestnosti. Niektoré "zázraky" neuvidíte, až kým si ich neodfotíte - ako to, že v realite tieto veci neexistujú, ale na fotke áno? Obrovská kopa odpadkov môže byť hotovým umeleckým dielom, len tiež musíte zistiť, odkiaľ sa na ňu pozrieť:) V múzeu stretnete aj Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka, Nikola Teslu a iné známe osobnosti, ...alebo počkať, že by to bola iba kopa šrotu?:) 

Priemyselno-umelecké múzeum. Už samotný interiér budovy je skvostom a keby sa tu aj nič nevystavovalo, rozhodne sa je na čo pozerať:) Nie som si istá, či múzeum ponúka stále alebo dočasné expozície, ale keď som ho navštívila ja, konala sa tu výstava grafiky a dizajnu, kde ste si mohli pozrieť, ako vyzerali prvé reklamy, prvé etikety, prvé pohľadnice atď. Bolo vtipné vidieť, že tak ako dnes fičia napr. v hudobných videoklipoch holé zadky, aj pred XY rokmi v ešte dosť konzervatívnych časoch sa už objavovali prvé náznaky nahoty, už odhalené pliecko bolo TOO MUCH a keď už to pokročilo k ženám v spodnej bielizni, bolo až ťažké uveriť, čo sa kedysi považovalo za sexi spodnú bielizeň...:) Najviac ma však oslovila pestrofarebná výstava výrobkov zo skla - vystavené boli rôzne predmety od maličkých interiérových doplnkov až po obrovské lustre či vitráže. 

Národné technické múzeum. Šokujúce pre mňa bolo, že aj veci, ktoré si pamätám zo svojho detstva - som ročník 91 - sú už v tomto múzeu:) Nájdete tu staré dopravné prostriedky, spotrebiče, predmety týkajúce sa fyziky, chémie, astronómie, baníctva, hutníctva, architektúry a stavebníctva, predmety merajúce čas, tlačiarenskú a foto techniku, staré televízne štúdium Českej televízie, výstavu čokolády a mnohé, mnohé ďalšie. Nikdy by som nepovedala, že ma bude baviť pohľad na staré koče alebo fotoaparáty, ale v tomto múzeu je všetko tematicky a tak pekne naaranžované, že napr. v miestnostiach venovaných astronómii sa cítite fakt ako vo vesmíre:) Je zaujímavé vidieť ten pokrok, ako sa všetko vyvíjalo, ako všetko rýchlo napreduje... Toto múzeum vám pokojne zaberie celé popoludnie a len na okraj dodávam, že sa oplatí zastaviť v bufete na smažák, po toľkých hodinách chodenia si ho zaslúžite a chutí fakt výborne:)

Národná galéria. Je to presne ten typ budovy, kde stále objavujete ďalšiu a ďalšiu miestnosť a nemá to konca kraja, takže pre milovníkov obrazov a umeleckých predmetov rozhodne povinná zastávka. Odporúčam hneď v úvode rozložiť si čas a sily, lebo aj ja som najskôr pri každom druhom obraze postála pár pár sekúnd, ale týmto tempom tam človek môže zostať aj nocovať:) Čaká na vás zmes štýlov, farieb, techník a tvarov.  

Ak vyslovene neleje, ale v podstate pekný deň iba kde tu pretnú prehánky, rozhodne vám odporúčam navštíviť ZOO. Za pekného počasia tu býva bambilión ľudí, musíte sa predierať, pozerať ponad hlavy, čakať, je tu hlučno, kopa detí... Za neistého počasia je počet návštevníkov viditeľne nižší. A keď už nejaký ten mrak rumburak príde, vždy si to viete naplánovať tak, že práve vtedy zájdete do niektorého z pavilónov, na obed či na kávičku:) Pražská ZOO je veľmi pekná, je tu veľa zelene, parkov, v niektorých výbehoch chodíte priamo pomedzi zvieratá. 

Zažili ste už viacdňový výlet, kedy vám po celý čas pršalo? Je pre vás počasie na dovolenke dôležité? Ako si spríjemňujete daždivé dni a aký volíte program?

Komentáre