vý(LET)y len s príručnou batožinou: výhody + čo si zbaliť?

Foto: Pexels

Dnes odlietame do Talianska, tak mi napadlo, že vám spíšem článok o tom, ako super sa cestuje len s príručnou batožinou. Viem, že pre niekoho môže byť náročné pobaliť "celý svoj svet" len do jedného vaku, preto vám do článku pripojím aj svoje tipy a triky, ako sa zbaliť rýchlo a bez veľkého rozmýšľania. 

Cestovanie len s príručnou batožinou má veľa výhod. Ja uprednostňujem vak pred kolieskovým kufrom, pretože s kolieskami sa nie všade dostanete (mačacia dlažba v centrách, aaau) + máte po celý čas voľné ruky. Nemusíte sa naťahovať s ťažkou batožinou, do príručky sa vám toho veľa nezmestí, vďaka čomu po celý čas manipulujete s menšou váhou. Všetky osobné veci máte neustále pri sebe, nemusíte sa báť straty či krádeže, príp. že vám veci pošlú do iného štátu:) a budú meškať. Pred odletom môžete ísť rovno na osobnú kontrolu a po po prílete rovno preč z letiska, nemusíte čakať na odbavenie kufrov, takže ušetríte kooopu času. Cestovanie s príručkou je lacnejšie, pretože táto batožina je už v cene letenky. A v neposlednom rade - cestovanie s príručkou je mentálna sloboda. Vždy si uvedomím, ako málo toho vlastne potrebujem, samozrejme, s príručkou nechodím preč na mesiac ani na rok, ale tých pár dní si človek s "pár švestkami" vystačí. 

A teraz to najdôležitejšie - ako sa do toho malého vaku zbaliť?!:)

  • Majte pripravený zoznam vecí, ktoré si chcete so sebou zobrať. Mne sa osvedčilo robiť cestovné zoznamy v aplikácii Google Keep, kde si viete už pripravené veci vyškrtávať a po vyškrtaní všetkých položiek viete zoznam nanovo obnoviť, takže ho môžete používať znova a znova pred každým letom.
  • Veci si chystajte na kôpku a keď budete mať nachystané všetko, až potom veci vložte do vaku. Jednak budete mať po celý čas balenia prehľad, čo už máte nachystané + možno zistíte, že máte vecí veľa/málo, takže ak sa rozhodnete niečo vybaliť alebo pribaliť, urobíte to rýchlejšie, keď budete mať veci vyložené na posteli/na kredenci ako keď ich budete mať už naukladané vo vaku.
  • Preverte si, ktoré veci si brať nemusíte z dôvodu, že sa nachádzajú na hoteli/air bnb - sprchový gél, šampón, fén, uteráky, papuče/prezúvky... Ja si vždy beriem vlastný malý uterák na tvár, pretože ad 1/ biele hotelové uteráky sa nám na ubytku vždy pomiešajú a po pár hodinách už ani srnky netušia, ktorý z nich bol na koho/na čo použitý:) a ad 2/ zažili ste už niekedy, že ste mali na izbe síce na pohľad čisté, ale fakt smradľavé, asi plesnivé uteráky?
  • Pri každej veci si dôkladne premyslite, či ju FAKT potrebujete. A aj keď sa vám zdá, že áno, spýtajte sa ešte raz, či NAOZAJ.
  • Využívajte minibalenia. Ja si počas roka stále odkladám rôzne minibalenia a vzorky, ktoré sa ku mne dostanú a míňam ich potom na dovolenkách. V DM/Tigeri si nakúpte malé fľaštičky/nádobky v rôznych veľkostiach od 15 do 100 ml. Popravde na pár dňový výlet aj tých 100 ml akéhokoľvek produktu je veľa, lebo ani sprchového gélu toľko potrebovať nebudete. Čím menšie balenia použijete, tým viac miesta zostane pre iné veci.
  • Asi poznáte ten trik, že keď si potrebujete zobrať viac hrubých svetrov či búnd, dajte si ich pred kontrolou všetky na seba. Vo vaku môžete mať nachystanú prázdnu plátennú tašku a keď prejdete kontrolou, veci si dáte do extra tašky, ktorú ste v čase kontroly nemohli mať.
  • Ak potrebujete veľa oblečenia, riešením môžu byť vákuové vrecká, z ktorých vysajete vzduch, ušetria vám veľa miesta. Tu ale pozor, na ceste späť možno nebudete mať vrecká čím vysať...
  • Napĺňajte vak tak, aby vám nevznikali zbytočné medzery - na ich vyplnenie super poslúžia ponožky či spodná bielizeň:)
  • Uvažujte štýlom 2 v 1. Príklad - nepotrebujete aj domáce oblečenie, aj pyžamo. Stačí vám niečo, v čom sa cítite pohodlne a v tom viete aj fungovať na izbe, aj spať.  
  • A v neposlednom rade - ak nejdete vyslovene mimo civilizáciu, prakticky čokoľvek, čo sa vám do batožiny nezmestí, si viete po prílete kúpiť.
Krásny víkend vám prajem!

Komentáre