Výlet do zahraničia na vlastnú päsť - ako na lacné letenky a pekné ubytko

Foto: Pexels

V týchto dňoch som začala plánovať výlet do Talianska, tak mi napadlo, že by som vám aj sem mohla spísať zopár cestovateľských tipov, napr. ako získať lacné letenky, nájsť si pekné ubytovanie, zostaviť program výletu a na nič dôležité pred odjazdom nezabudnúť. Poďme rovno na to!

1. Prvé riešte letenky

Letenky vám odporúčam sledovať nejaký čas pred tým, ako si ich kúpite, pretože sa pohybujú v obrovských rozpätiach. Do destinácie X sa viete dostať za 20 EUR, ale aj za 80 alebo 170 EUR. Samozrejme, asi každý chce cestovať čo najvýhodnejšie, preto je dobré sa v cenách najskôr zorientovať. Určite poznáte rôzne stránky a fan page na sociálnych sieťach, ktoré vás lákajú na lacné lety, je tu však jedno veľké ALE. Kým danú ponuku seriózne neriešite, neviete, čo je za ňou - či to nie je len nejaká spolupráca portálu XY s človekom ZY, ktorý lacný let propaguje. Alebo je letenka za pár šupiek, ale ups!, odlet je z Frankfurtu. Inokedy je problém v dátumoch - let je super lacný, ale za predpokladu, že odletíte teraz a vrátite sa o mesiac. Taktiež sa môže stať, že daná cena je iba za základnú letenku bez batožiny, príp. bez letiskových poplatkov a po ich naúčtovaní vám cena hneď vyletí. Takže. Cestovanie sa niekedy zdá veľmi lacné a veľmi lacné aj vie byť, ale pozor na to, čo kupujete. 

Stránky s lacnými letmi sú fajn pre inšpiráciu, ale letenky sledujte a nakupujte od leteckej spoločnosti (Ryanair, Wizz Air, Quatar, Emirates, British Airways...), nie cez sprostredkovateľa (Kiwi, Pelikan, Esky...), pretože sprostredkovatelia ceny leteniek navyšujú o svoju maržu - pochopiteľne, z niečoho fungovať musia. Taktiež v prípade akýchkoľvek komplikácii máte väčšiu šancu, že sa dovoláte práva, ak veci riešite priamo s leteckou spoločnosťou, ako so sprostredkovateľom, pre ktorého je najjednoduchšie dať od problému ruky preč štýlom veď my len sprostredkujeme, u nás problémy nevznikajú (vlastná skúsenosť). 

Tie naozaj lacné lety vám vedia poskytnúť predovšetkým tzv. nízkonákladové spoločnosti - napríklad u nás asi najobľúbenejší Ryanair. Ak skrátka máte chuť niekam ísť (a je vám jedno kam, len potrebujete "vypadnúť"), nechcete kvôli odletu/príletu príliš cestovať (do Prahy, Budapešti, Varšavy a pod.) a nemáte náladu na prestupy, potom vám odporúčam ísť rovno na stránku Bratislavského, Košického alebo Viedenského letiska a pozrieť sa, aké priame lety ponúkajú. Dávajte si však pozor, nízkonákladové spoločnosti majú lacné letenky, ale akonáhle porušíte nejakú ich podmienku, napr. výraznejšie nedodržíte obmedzenia týkajúce sa batožiny, doplatok v šialenej výške vás neminie.    

Až keď letenky sledujete zopár týždňov, vyjasní sa vám, čo je horný a čo dolný strop ceny daného letu. Akonáhle sa letenka priblíži k dolnému stropu, neváhajte, ceny sa nemenia len každý deň, ale aj v rámci dňa. Nie raz sa mi stalo, že som čakala na odobrenie letenky človekom, s ktorým som mala letieť a kým som dostala spätnú väzbu, letenka za danú cenu už na webe nebola.  

2. Zorientujte sa

Po letenkách človeka láka riešiť hneď ubytovanie, ale ani tu sa zbrklosť nevypláca. Odporúčam otvoriť si najskôr mapu miesta, kam sa chystáte. Kde je letisko? Kde je vaša cieľová destinácia? Kde je centrum mesta? Čo budete chcieť určite navštíviť? Má dané miesto viac a menej bezpečné štvrte? Chcete bývať "v centre diania" a mať ubytovanie stále po ruke (aj za cenu vyššieho nájmu) alebo radšej ušetríte a budete dochádzať? Budete si chcieť variť alebo máte nejaké intolerancie - potrebujete mať nablízku potraviny? Ujasnite si svoje priority, zvážte svoje možnosti, prípadne si skúste vygoogliť skúsenosti iných ľudí, a až následne pristúpte k hľadaniu ubytovania.  

3. Booknite si ubytovanie

Neexistuje správna odpoveď na otázku, či je lepšie ubytovať sa v hoteli, penzióne, v byte či na chate. Je to len o vašich preferenciách. Či chcete mať full servis, fungovať pár dní "vo vate" alebo vám nevadí bývať si ako doma, bez servisu, len v inej krajine. Každopádne hotely a penzióny rovnako ako letenky odporúčam bookovať si priamo u predajcu, nie cez sprostredkovateľské portály. Ubytovanie v súkromí riešim vždy cez booking.com alebo airbnb.com. Pred vytvorením rezervácie si dôkladne naštudujte ponuku daného prenajímateľa - predovšetkým, či je dané ubytovanie samostatné alebo zdieľané, kedy a za akých podmienok prenajímateľ umožňuje príchod a odchod, aké je vybavenie danej nehnuteľnosti, aká je dostupnosť daného ubytovania mestskou hromadnou dopravou atď. Nezabudnite si pozrieť recenzie daného ubytovania/prenajímateľa, často sa v nich dozviete viac ako zo samotného inzerátu. Nemusí byť na škodu všimnúť si platobné a storno podmienky. Ak sa nebudete vedieť rozhodnúť medzi 2 ubytkami, malo by vyhrať to, kde vám prenajímateľ dáva väčšiu voľnosť a väčšie práva v prípade, že svoj pobyt budete musieť nečakane zrušiť alebo presunúť.

4. Naplánujte si program

Moja skúsenosť je taká, že žiadny extrém nie je dobrý - mať príliš preplánované dni a len sa naháňať za atrakciami alebo na druhej strane vôbec netušiť čo robiť/kam ísť. Skúste si na každý deň naplánovať niečo, ale nie príliš veľa, veď predsa o tom je dovolenka - o pocite slobody a spontánnosti. Inšpirujte sa cestovateľskými videami, článkami a blogmi - čo robiť, čo ochutnať, čo zažiť, čo vidieť, kam ísť. Na niektoré miesta/atrakcie si budete musieť kúpiť vstupenky vopred. Do niektorých reštaurácií potrebujete rezerváciu týždne či mesiace vopred. Všímajte si otváracie hodiny, aby ste zbytočne v januári nešli niekam, kde majú od novembra do februára zatvorené. Cez hashtagy na Instagrame si viete vyhľadať atraktívne fotopointy či pekné kaviarne. Mimochodom, vedeli ste, že na Instagrame a rovnako na Google Maps si viete ukladať lokality? Kedykoľvek niekto vo svojej storke označí miesto, ktoré sa vám páči, neváhajte si ho uložiť - čo si teraz uložíte, o pár dní/mesiacov/rokov akoby ste našli:)

5. Ešte trošku zodpovednosti pred tým, ako si začnete užívať

Už slovo DOVOLENKA v človeku vyvoláva radosť, ale povedzme si na rovinu, vždy je to najskôr práca, až potom zábava. Najskôr si treba všetko potrebné povybavovať a pozariaďovať, aby potom tá dovolenka mohla byť naozaj pohodová, veselá a bezstarostná. Skontrolujte si platnosť dokladov, nezabudnite na cestovné poistenie (dôkladne si naštudujte, čo všetko zahŕňa, aby ste prípadne neskôr nezostali nepríjemne prekvapený). Ono veľa závisí, či sa na výlet chystáte sám/sama alebo s niekým, ale ak vás čaká single výlet, mali by ste naozaj počítať aj s tým najhorším scenárom - čo budete robiť, ak zostanete bez mobilu/bez peňaženky? Odporúčam urobiť si kópiu cestovného dokladu, prepísať si dôležité telefónne čísla na papier. Ak plánujete veľa používať telefón (mapy, fotografovanie...), odporúčam zaobstarať si externú nabíjačku. A dostatočný objem hotovosti. Baľte sa v dostatočnom predstihu a skontrolujte si rozmery a váhu svojej batožiny. Nezabudnite si pred letom tam aj späť urobiť check-in. Preverte si časový posun. Premyslite a naplánujte si, ako sa dostanete z letiska na ubytovanie a späť a ako sa budete presúvať v rámci mesta, resp. medzi jednotlivými destináciami. Nepotrebujete si prenajať auto? Aké sú podmienky prepravy v MHD? Je veľa ľudí, ktorí by pri tomto odstavci mykli plecom "ty čo riešiš?", ale výlety/dovolenky sú skvelé, pokiaľ všetko ide hladko. Akonáhle príde zádrhel, budete radi, že ste pred odchodom riešili:)

6. Šťastnú cestu! :)

Komentáre