Hypersenzitivita vo svojej najväčšej kráse aj ohavnosti


Ahojte. Dnešný článok som sa rozhodla venovať hypersenzitivite, o ktorej som práve včera dočítala ďalšiu skvelú knižku. Volá sa Cíťa a určite ju odporúčam prečítať nielen vysoko senzitívnym ľuďom, ale aj ich partnerom, kamarátom, kolegom, rodičom. Knižka je krásne ilustrovaná a veľmi výstižne zachytáva svet hypersenzitívnych ľudí. Obsahuje málo textu, veľa obrázkov a názorných ukážok, takže ju dokážete "zhltnúť" za jeden večer. Vďaka tejto knižke dokážete lepšie pochopiť samého seba, ak ste HSP (= highly sensitive person), prípadne dokážete lepšie pochopiť niekoho iného, ak máte HSP vo svojom okolí a nie úplne rozumiete, čo danému človeku chodí hlavou, resp. prečo sa správa ako sa správa.

Na túto tému som už písala jeden článok, ak máte záujem, je dostupný TU. Veľmi si prajem, aby sa o tejto téme viac vedelo a hovorilo, a to z 2 dôvodov:

  • hypersenzitivita je často nesprávne zamieňaná s precitlivenosťou a je vnímaná ako niečo negatívne;
  • hypersenzitívni ľudia sa ľahko a zbytočne stávajú terčom nenávisti, slovných útokov a šikany, k čomu by nemuselo dochádzať, ak by spoločnosť pojmu hypersenzitivita rozumela. 
Poďme sa pozrieť najskôr na prvý bod - prečo hypersenzitivita nie je vôbec zlá, kedy sa zíde a kde môže byť užitočná. Je pravda, že hypersenzitívni ľudia sa rýchlejšie vyčerpajú. Ale je prvoplánové a nesprávne myslieť si, že títo ľudia sú nepoužiteľní. Hypersenzitívni ľudia sú práve naopak veľmi využiteľní v oblastiach, ktoré si vyžadujú aktívne počúvanie, pochopenie, empatiu, trpezlivosť, kreativitu, hĺbku, precíznosť, svedomitosť, sústredenie, nadšenie, analytické myslenie, zmysel pre detail či organizačné schopnosti. Hypersenzitívni ľudia dokážu čítať medzi riadkami, robiť viac ako je nevyhnuté, majú na veciach osobný záujem a vedia im dávať hlbší zmysel, v kolektíve pôsobia ako tmel, sú húževnatí, vedia sa nadchnúť pre maličkosti, sú vďační, pokojní a nekonfliktní. Ak ste doposiaľ hypersenzitivitu vnímali ako problém či prekážku, priznajte sa, tieto riadky vás určite prekvapili:) 

A teraz k bodu č. 2. Hypersenzitivita (tá neodhalená a nepochopená), žiaľ, spôsobuje zbytočné nedorozumenia. Ľudia žijú vo svojich domnienkach, predovšetkým v tej jednej - že ich domnienky sú správne. Ak som na chate, kde sa 9 ľudí dobre baví a ja v určitom momente na 20 - 30 min. bez vysvetlenia odídem sama na prechádzku alebo sa zavriem do izby, neznamená to, že sa nebavím, že tých ľudí nemám rada, že som nahnevaná, urazená alebo nespoločenská. Ale viete čo? Presne toto si myslí 100 % zúčastnených! Pritom pravda je niekde úplne inde - v istom momente som sa cítila prepodnetovaná (množstvo ľudí, krik, miešajú sa debaty, zvuky, vône, názory...), čo ma vyčerpalo, a tak som si potrebovala dobiť baterky, ale nepotrebovala som na to upozorňovať, pretože sa mi nechce nič vysvetľovať, veď ostatní sa dobre bavia, nič nepokazím, ja si len na chvíľu oddýchnem a potom sa plná síl vrátim naspäť. No myslíte si, že to takto funguje? V tom lepšom prípade 100 % ľudí po vašom odchode začne pátrať, kam ste išli, prečo ste tam išli, čo vám je, ako by sa to dalo napraviť a ako by vás čo najskôr prilákali naspäť. V tom horšom prípade sa stanete obeťou necitlivých poznámok, ohovárania a jednoducho už s vami na chatu niektorí ľudia nebudú chcieť ísť, lebo ste nespoločenský, náladový a ...(doplňte si)..., v skutočnosti ste len HSP a vaši kamaráti o niečom takom nikdy nepočuli. 

Spoznávate sa v HSP alebo máte HSP vo svojom okolí?
Pekný deň vám prajem:)

Komentáre