Homeoffice & duševná pohoda

Foto: Pexels

Krásny pondelok vám prajem! Mimochodom, aké dojmy vo vás zanecháva slovo PONDELOK? Nič s vami nerobí alebo vám spôsobuje husiu kožu na rukách?:) Ja si čoraz viac uvedomujem, aj keď homeoffice v rôznych fázach života vnímam rôzne, t. j. niekedy mi vyhovuje viac, inokedy menej, vo všeobecnosti je to do veľkej miera ON, kto stojí za mojou mentálnou pohodou a spokojnosťou.

 • Keď sa potrebujem sústrediť, vyhovuje mi skôr práca v izolácii, v tichom prostredí, kde viem pracovať samostatne a bez vyrušení.
 • Nie som veľkým fanúšikom chodbových, kuchynkových a výťahových small talkov.
 • Môžem si ráno dlhšie pospať.
 • Stíham si pred prácou zacvičiť a/alebo si prečítať pár strán z knižky. 
 • Počas homeofficu je celý môj pracovný čas manažovaný len a len mnou, som sama sebe pánom.
 • Môžem si v reálnom čase pripraviť čerstvé, teplé jedlo, ktoré si zjem z taniera (nie z dózičky a ohriate v mikrovlnke ako keď som v práci...).
 • Počas homeofficu oveľa viac dbám na prestávky v práci, kedy naozaj odídem od PC, poprechádzam sa, nepozerám do PC ani do telefónu.
 • Tým, že pracujem bez vyrušenia a čas si manažujem sama, viem pracovať oveľa rýchlejšie a efektívnejšie, takže prácu mám hotovú skôr ako by som ju mala hotovú, keby som pracovala v kancelárii. 
 • Šetrím čas na presuny, tým pádom mi denne vzniká viac voľného času.
 • Keď mám všetko porobené, nemusím sa tváriť, že pracujem, ale jednoducho zostanem online na PC aj telefóne - keby niečo - ale popri tom si napr. čítam knižku. 
 • Vďaka homeofficu som ušetrená rôznorodých nálad rôznorodých kolegov, lebo vieme ako to je, keď sa dejú drámy v práci, prenáša sa to aj na našu vlastnú náladu (pokiaľ ste "špongia", ako ja, že nasávate nálady iných ľudí). 
 • Pondelok už pre mňa nie je PONDELOK. Do práce chodím len raz za týždeň, ale nie v pondelok. Nedeľu mám vďaka tomu celú voľnú, celú pre seba a nemusím si z nej ukrajovať tým, že si potrebujem zbaliť tašku či jedlo do práce a pripravovať pracovný to-do list na ďalší deň. 

Raz za čas sa určite potrebujem objaviť v práci, pokecať si s kolegami, vymeniť si rady, tipy, skúsenosti, ale pokiaľ si to človek dokáže doma správne nastaviť, môže homeoffice poslúžiť aj ako ozdravný proces, ak sa cíti preťažený, prepodnetovaný, sociálne vyčerpaný, vyfľusnutý. Ale netreba to s ním príliš preháňať, resp. naozaj si treba homeoffice vedieť nastaviť, aby ste napr. nestrávili celý deň v pyžame, týždeň s neumytými vlasmi, mesiac bez akéhokoľvek sociálneho kontaktu a pod. Toto som sa už naučila, že homeoffice vie byť aj veľmi otravný, keď si doň človek nezaradí dostatok (sociálnych) aktivít - stretnutia s kamarátmi, prechádzky v prírode, záľuby, prípadne taký ten bežný režim, aký by ste mali, keby ste skutočne išli do práce, že sa napr. učešete, nalíčite...

Ja som za homeoffice veľmi vďačná, pretože mi umožňuje počas dňa realizovať oveľa viac aktivít, predovšetkým oveľa viac tých, ktoré spadajú do kategórie "selfcare" a "sebarealizácia". Zároveň aj so samotnej práce mám oveľa väčšiu radosť, keď ju dokážem vykonávať efektívne, nerušene a sústredene. Všímate si aj vy, čo tiež pracujete z domu, túto priamu úmeru medzi "kvalitne stráveným homeofficom" a vašou spokojnosťou, pocitom naplnenia, mierou sebarealizácie a duševnou pohodou? Ja si ju všímam každý jeden deň, preto vám píšem tento článok, lebo homeoffice je podľa mňa viac ako len práca z domu. A zamýšľam sa nad tým, že možno len vďaka pandémii má mnoho ľudí túto vymoženosť, ktorú by inak bez pandémie nemali, tak možno predsa len vieme pandémii pripísať jedno veľké plus... 

Ako sa páči homeoffice vám? Viete s homeofficom nakladať "správne" alebo sa vám veci počas neho vymykajú z rúk?:)

Komentáre