Ak sa váš rok 2023 nezačal najlepšie...

Foto: Pexels

Nie vždy sa človeku podarí vykročiť do nového roka "tou správnou nohou". Nepodarilo sa to ani mne. Hneď 1.1. sa pokazilo viac vecí a pod nátlakom hesla "ako na nový rok, tak po celý rok" sa človek cíti o to horšie. Za normálnych okolností sa začiatkom roka nechávam strhnúť dobrou energiou, očakávaniami, príjemnými predstavami, snívam, plánujem, teším sa, túžim veci robiť inak, lepšie, som motivovaná. Tentokrát som na to nemala silu ani náladu. Skolil ma môj "starý dobrý" zdravotný problém a po pár dňoch sa na mne podpísal nielen nedostatok pohybu a socializácie, ale aj sklamanie z toho, že pocit nového roka = nového začiatku sa ku mne stále nedostavil. Holt, človek si nevie rozkázať, že k nejakému dátumu bude všetko super.  

A to je presne to. O čom som sa v poslednom čase bavila s viacerými ľuďmi a uvedomila som si, že je to fakt. Prvý január nie je zázračný deň, je to len placebo, ktoré sme si zaužívali a aplikujeme ho na všetky svoje neresti, zlozvyky, nedostatky, slabé stránky. Od prvého januára budem... Od prvého januára začnem... Od prvého januára... Funguje to ako zaklínadlo, v skutočnosti medzi 1.1. a 25.4. alebo 14.10. nie je žiadny rozdiel. Je to len deň v kalendári. Ktorý kedysi dávno niekto označil za začiatok nového roka. Teraz nechcem dehonestovať tie super efekty, ktoré prvý január prináša, pretože nás mnohých hecuje k úžasným veciam a k písaniu doslova nových životných kapitol. Len je fajn uvedomiť si, pokiaľ sa váš rok nezačal najlepšie, že:
  • Keď chcete vo svojom živote urobiť zmenu, a chcete to naozaj veľmi, urobíte tú zmenu kedykoľvek, nepotrebujete mať "ten správny" dátum v kalendári. Ja som napríklad prekopala svoju dennú rutinu začiatkom novembra 2022, lebo to skrátka práve vtedy na mňa prišlo. To uvedomenie. Že niečo chcem robiť inak.
  • Na prehodnotenie svojho života a získanie nadhľadu okrem nového roka perfektne poslúžia aj predĺžené víkendy, výlety a dovolenky, nezabudnite si ich z času na čas dopriať.
  • Niekedy sa necháme strhnúť frázami, ako spomínané "ako na nový rok, tak po celý rok", čo človeku na nálade nepridá, ak sa prvý január stane najhorším dňom, aký ste za posledný štvrťrok zažili. Nezabúdajte, že je to len povedačka a rovnako tak sa hovorí "zlý začiatok, dobrý koniec":) 
  • Všetko zlé je na niečo dobré. Zistila som, že takéto uvažovanie sa volá "toxická pozitivita" (ups), ale dovoľte mi ju teraz aplikovať. Z každého zlého dňa/zlého týždňa/obdobia si niečo berieme - nejaké užitočné zistenie, ktoré nám následne pomáha tvoriť krajší, kvalitnejší, spokojnejší život. Poviem príklad zo svojej vlastnej skúsenosti - keďže som prvý týždeň nového roka preležala, nesocializovala sa, nikam nechodila a jediný môj kontakt s ľuďmi bol kontakt s toxickými ľuďmi, pochopila som, aké veľmi dôležité sú pre mňa 3 veci: 1/ obklopovať sa "tými správnymi" ľuďmi (moja krvná skupina, inšpiratívni ľudia, dobrí ľudia; ľudia, pri ktorých sa cítim bezpečne, cítim sa sama sebou), 2/ sloboda (sloboda v myslení, sloboda pohybu, sloboda voľby; zaradila by som sem aj zdravie, lebo byť zdravý znamená byť samostatný, nezávislý, vitálny a spôsobilý), 3/ pohyb (chôdza, cvičenie... potrebujem určitú fyzickú aktivitu denne, aby som sa cítila fyzicky aj mentálne fit). Takže z úvodu roka 2023 som si napokon odniesla veľké poznanie, čo sú faktory mojej (ne)spokojnosti a na tomto poznaní chcem ďalej stavať. 
Môj nový rok prišiel tentokrát o týždeň neskôr - keď som sa vyliečila a vyrazila von s kamoškami. Tak výborne sme sa porozprávali a takú super atmošku sme spolu mali, že už cestou domov z nášho stretnutia som cítila, že TOTO bol môj nový začiatok, TOTO bol ten oneskorený novoročný reštart:) Som si istá, že ak aj váš začiatok roka bol krivoľaký, skôr či neskôr príde ten deň, ktorý bude vaším novým začiatkom, bez ohľadu na to, aký dátum je v kalendári:)

Komentáre