Toto bude pecka!

Včera som sa zúčastnila prehliadky zrekonštruovanej SNG a nebudem chodiť okolo horúcej kaše som nadšená!:) Po Danubiane vznikol v Bratislave ďalší dôstojný priestor, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani oveľa väčšie štáty. Rekonštrukcia galérie trvala 7 rokov a stála 75 miliónov a určite aj tento fakt aktuálne láka zvedavcov pozrieť sa, ako to s SNG dopadlo. V týchto dňoch sa v galérii vystavuje zatiaľ len pár exponátov a prehliadky ešte nefungujú v štandardnom režime, ale párkrát do týždňa sú verejnosti umožnené vstupy koordinované sprievodcom za účelom predstaviť práve samotnú budovu, prerozprávať príbeh rekonštrukcie, vysvetliť význam použitých tvarov a materiálov a ozrejmiť verejnosti, ako bude SNG po novom fungovať. Ja vám v tomto článku nechcem prezradiť príliš, aby ste nestratili motiváciu do SNG ísť, takže prezradím len toľko, aby aj tí, čo tam ísť neplánovali, tam predsa len šli:)  


Možno si poviete, čo na takej prázdnej budove môže byť, že sa na ňu treba ísť pozrieť. Mňa uchvátil už samotný výklad. Naša sprievodkyňa sa predstavila len ako Alexandra. Rozprávala pútavo, vtipne, chrlila pikošky jednu za druhou, tento človek má dar reči a vie o čom hovorí, vravela som si. Mala som podozrenie, že Alexandra nie je len tak nejaká sprievodkyňa a hádajte čo - bola to riaditeľka SNG, čo som zistila až pri písaní tohto článku:) Neviem si predstaviť lepší výklad, ako nám poskytla práve ona, hovorila nenútene, akoby ju všetky tie veci práve napadali a najkrajšia na tom bola jej nefalšovaná radosť, keď sa tešila z každého rožku, podlahy, koberca, okna, zábradlia...:) Bolo z nej cítiť, že rekonštrukcia SNG tvorí samostatnú, veľkú kapitolu v jej živote a je z nej nadšená. 

Zároveň si myslím, že keď sa človek ide do galérie pozrieť na umenie, vníma hlavne vystavované exponáty. Vy si síce uvedomíte, že v tejto miestnosti je to pekné, tu je fajn výhľad, tu je toto a toto tamto... Ale už keď máte tie zákulisné informácie, aké komplikované bolo poskladať tieto schody, že v tejto miestnosti mala byť pôvodne iná podlaha, že tieto dve časti galérie spája presne taká konštrukcia, aká sa používa pri výrobe mostov, už tú galériu vnímate inak. Vnímate ju intímnejšie, vnímate ju ako celok, máte o nej vzrušujúce informácie a oveľa viac si uvedomujete, že nie iba vystavované exponáty, ale aj samotná budova je výsledkom tvorivej činnosti, je umeleckým dielom a je neoddeliteľnou súčasťou vášho zážitku.  


Alexandra nám prezradila množstvo zaujímavostí z procesu rekonštrukcie - hneď v úvode sme sa dozvedeli, prečo rekonštrukcia trvala tak dlho a aj keby ste 5 x hádali, tak dôvod neuhádnete:) Dozvedeli sme sa, že najväčšiu kritiku po otvorení schytala tá časť galérie, ktorú architekt pôvodne navrhol inak, avšak na základe pripomienok ostatných členov tímu tento svoj návrh prerobil. Ak máte radi zákulisné pikošky, táto prehliadka vás určite bude baviť:)


V závere prehliadky sme sa dozvedeli, aké plány má vedenie s SNG ďalej. Kedy cca sa SNG otvorí návštevníkom, aký bude systém vstupov, odkiaľ sa do SNG bude vchádzať, čo sa v SNG bude dať robiť, s kým SNG plánuje spolupracovať, aké rekonštrukcie sú ešte v pláne. Páči sa mi nápad priblížiť sa západoeurópskym galériám, a to ako otváracími hodinami, tak spôsobom využívania galérie. Návštevníci budú môcť chodiť do galérie aj neskoro večer a využívať jej priestory a priestranstvá aj ako relaxačnú zónu. Víziou galérie je byť verejným priestranstvom.


V prípade, že máte záujem si ísť pozrieť komentovanú prehliadku zrekonštruovanej budovy, odporúčam vám poponáhľať sa, pretože tieto vstupy idú na dračku, organizujú sa len párkrát do mesiaca pre obmedzený počet účastníkov a pravdepodobne iba do doby, kým sa v SNG začne vystavovať. Ak ste v novej SNG už boli, dajte mi vedieť, ako sa vám páčilo:)

Komentáre