Sebaláska 24/7

Foto: Pexels

Úplne iné články som chcela vydávať v úvode tohto roka, ale tento dostal prednosť:) V poslednom čase si všímam, že dievčatá/ženy v mojom okolí veľmi dobre chápu, čo je to sebaláska. A ja sa z toho teším. A chcem, aby sme si to aj tu na blogu objasnili. Sebaláska nie je arogancia, nie je to sebectvo (aj keď trošku je - vysvetlím neskôr), nie je to pýcha, hrubosť, nadutosť, sebestrednosť, namyslenosť, pokrytectvo. Sebaláska nie je o tom, že sa ráno postavíte pred zrkadlo a poviete si nacvičenú formulku "vyzerám super!" alebo "prijímam sa takú, aká som". Sebaláska je spôsob, akým so sebou vo svojej hlave komunikujete, aké slová, aký tón hlasu pritom vyberáte (nebojte sa, nie, toto nie je schizofrénia:). Sebaláska sa prejavuje a vieme na nej pracovať 24/7. Nie je to iba ten moment, keď sa márne snažíte obliecť sa do konfekčnej veľkosti o číslo menšej ako je tá vaša. Alebo keď si otvárate čokoládku napriek tomu, že ste si 31.12. povedali, že už žiadna čokoláda v novom roku nebude. Sebaláska sa prejavuje aj vtedy, keď sa rozhodujete, či v nejakom vzťahu zostať ALEBO z neho odísť. Keď si vyberáte, s kým pôjdete večer von (s niekým, koho máte rady, niekým pre vás inšpiratívnym ALEBO s niekým, s kým si vlastne nemáte čo povedať, vaše cesty sa už dávno rozišli, len ste si to zatiaľ nedokázali pripustiť?). ...a tiež vtedy, keď uvažujete, či už po 150-krát pomôžete niekomu, kto vám nikdy nepomohol. 

Sebaláska sa často skloňuje v súvislosti s fyzickým vzhľadom/povahovými vlastnosťami. Že by sme sa mali mať rady také, aké sme. Ale to nie je všetko. Sebaláska sa týka aj duševného zdravia, vnútornej pohody. Keď sa vám nejaká situácia nepáči, prieči, je vám nepríjemná, musíte sa do niečoho nútiť alebo je niečo v rozpore s vašimi predstavami/presvedčeniami, nebojte sa odmietnuť. Príklad? Kamaráti vás volajú von, ale vy ste unavená z práce a celkovo na vás toho bolo v poslednom čase veľa. Kamarátov vidieť chcete, máte ich naozaj rada, ale cítite, akoby to nebola priorita. Potrebujete si najskôr oddýchnuť, možno si dať horúci kúpeľ, pozrieť si obľúbený seriál a dobre sa vyspať. Potrebujete kvalitný čas pre seba. A tu nastupuje sebaláska - kamarátom poďakujete za zavolanie, vysvetlíte im situáciu, že ste unavená a rada ich uvidíte nabudúce. Nejde o to, že by ste nechceli ísť von alebo nechceli ísť von s danými ľuďmi, len momentálne tu a teraz je pre vás niečo iné dôležité. Rovnako ako hladného neuspokojíte pohárom vody, tak presocializovanému človeku nepomôžete ďalšou socializáciou. Sebaláska sa neprejavuje iba ráno pred zrkadlom, prejavuje sa celý deň v našich postojoch, komunikácii, činoch, rozhodnutiach. 

Zakaždým, keď niekomu chcete povedať ÁNO, zamyslite sa, či tým sebe nepoviete NIE. 

A teraz sa dostávam k tomu, čo som v úvode načrtla - áno, sebaláska je tak trochu sebectvo, pretože uvažujete v kontexte - čo mi táto ponuka prinesie? Čo z toho budem mať ja? Poteší ma to? Ako sa budem cítiť? Avšak ide o pozitívne sebectvo. Takéto sebectvo prinesie benefity nielen vám, ale aj vášmu okoliu. Ak dáte večer prednosť kvalitnému spánku (ktorý v daný deň už naozaj potrebujete) pred socializáciou (ktorú až tak veľmi nepotrebujete), budete mať na druhý deň dostatok energie na čokoľvek. Na prácu, koníčky, rodinu, kamarátov ...svoju pozornosť viete oveľa lepšie koncentrovať na ľudí, na ktorých vám záleží a viete to urobiť oveľa presvedčivejšie a úprimnejšie akoby ste večer predtým išli hýriť a na druhý deň riešili veci polomŕtva v polospánku. Máte možnosť slobodného výberu, máte svoje potreby a máte práva, ktoré ženy v niektorých krajinách nemajú, nebojte sa ich využívať. 

Komentáre