Aký je život s vypnutými notifikáciami?

Foto: Pexels

Zhruba 2 mesiace dozadu som si vypla všetky notifikácie na telefóne. Od sociálnych sietí, cez e-mail až po sms. Nevlastním nadnárodný korporát, nemám deti, môj šéf odo mňa obvykle nič nepotrebuje a moji kamaráti nezvyknú mať na mňa "už včera bolo neskoro požiadavky". Moja práca je nárazová. Niekedy takmer 3 mesiace fičím naplno a potom mám, dajme tomu, mesiac "voľno". V tom čase som toho mala veľa v práci. Každá hodina mi bola dobrá, snažila som sa eliminovať všetky vyrušenia. Každú chvíľu mi niekto písal. Lákalo ma zapnúť si letový režim - na strane druhej, čo keby mi práve vtedy ušlo niečo dôležité - správa, telefonát? V tom období som denne spracúvala množstvo podnetov a veľkú časť z nich proti svojej vôli. Bývala som z toho unavená. A do toho odo mňa stále niečo chcel môj telefón. Veľakrát som prerušila nejakú činnosť ihneď ako som počula "cink" na telefóne. Kto je to? Čo potrebuje? Je to súrne? Človek to nezistí, kým sa nepozrie. Otravovalo ma to. Na prácu sa potrebujem sústrediť a voľný čas si chcem vychutnať. Bez toho "cink" "cink" v pozadí, 

pretože

naozaj

v tomto vesmíre

existujú

ľudia,

čo píšu

takto.

50 x "cink" behom 5 minút. 

Dnešná doba už akosi samozrejme počíta s tým, že ste zastihnuteľný kedykoľvek a kdekoľvek. Ľudia nosia so sebou telefóny všade, s prepáčením aj na záchod. Do obchodu, na prechádzku, do fitka, do kina, keď venčia psa... Už nie je veľa ľudí, čo nemajú v mobile internet a už nie je veľa miest, kde nie je signál. Ak žijeme v časoch, kedy sa prirodzene predpokladá, že viete operatívne reagovať, ľudia naozaj očakávajú, že budete operatívne reagovať. Často vám aj dôležitú/súrnu informáciu pošlú len tak do správy na Messenger, však vy si ju o chvíľu nájdete. Ale čo ak nie? Čo ak ja nechcem byť ten chodím-všade-s-mobilom-a-reagujem-hneď-na-všetko človek?

Jedna vec je, čo od vás okolie očakáva a druhá vec je, čo si len vy myslíte, že sa od vás očakáva. A mne, našťastie, došlo, že v súčasnosti už nikto z môjho okolia nepotrebuje, aby som bola stále "po ruke". V minulosti to tak bolo - mala som klientov, ktorí mi volali aj 10 x za sebou, ak som nedvíhala, pretože som si dovolila obedovať alebo ísť WC. Klientov, čo volali zavčasu ráno, neskoro večer, počas sviatku, cez víkend. Klientov, ktorí mi poslali mail a ešte mi volali, že mi poslali mail. A či som ho už (za tie 3 sekundy) čítala. Tak teda nech si ho prečítam, že mi o chvíľu zavolajú (v prílohe 20-stranový dokument). Prosím vás, ak toto niekedy robíte, tak to nerobte. Ak nehorí, neumierate alebo sa k zemi neblíži asteroid, nie je dôvod, aby ste niekoho vy alebo aby niekto iný vás hnal štýlom urob-to-teraz-hneď. Potom sa v ľuďoch zakoreňuje predstava, že musia byť k dispozícii, musia byť on-line, musia všetko ASAP, ale načo vlastne?

Už prvý deň s vypnutými notifikáciami som vnímala ten rozdiel. Je skvelé nerušene si niečo robiť a až potom, keď vznikne priestor, sa venovať telefónu. Vypla som si aj náhľady správ na odomknutej a zamknutej obrazovke. Nechcem sa rozptyľovať tým, že mi niekto píše, keď si práve píšem s niekým iným alebo robím na telefóne niečo iné - upravujem fotky či pozerám video. Prekážalo mi, keď som napríklad chcela mať čas pre seba, pustiť si podcast alebo si pri hudbe zacvičiť a do hovoreného slova/hudby mi neustále prichádzali správy. Taktiež sa mi viackrát stalo, že som mala pekný čas s niekým blízkym, do toho prišlo jedno "cink" a bolo po nálade, lebo niekomu inému sa práve v tom čase dialo niečo negatívne a chcel sa o to so mnou podeliť (a ja som mala tendenciu hneď reagovať, riešiť, nechať si zmeniť náladu). 

Na What´s app som si dala stíšiť niektoré skupinové chaty, čo v preklade znamená, že ich ignorujem. Posledných pár dní sa zvyknem odhlasovať z Instagramu zakaždým, keď z neho odchádzam, a vo výsledku na ňom trávim oveľa menej času. Ak máte v telefóne aj vy aplikácie, ktoré otvárate zbytočne často, príp. len zo zvyku, okrem odhlasovania odporúčam aj popresúvať ich všetky z hlavnej plochy na vedľajšiu. Už málokedy si beriem so sebou telefón na prechádzku či do obchodu. Ak chcem niekde fotiť, beriem si klasický fotoaparát. Keď je pre mňa niečo dôležité alebo mám pekný čas s blízkymi, mám vypnutý internet. A čo je super, aj ľudia v mojom okolí - aspoň tí, s ktorými som v aktívnom kontakte - už o mojich vypnutých notifikáciách vedia a neriešia to. 

Niekedy máme pocit, že sa bez našej aktívnej účasti na mobile budú diať veci bez nás, že nám niečo ujde, že sa niečo stane, ale pravda je taká, že sa nestane nič...

Komentáre