Ako upratať, aby ste mali navždy upratané?

Foto: Pexels

Chcete mať viac voľného času a menej upratovať? Rozmýšľate, ako to iné ženy robia, že majú stále upratané?  Tu je návod:)
  1. Vyhoďte všetko nepotrebné. A tým myslím všetko. V domácom aj pracovnom prostredí nás obklopuje množstvo predmetov, o ktorých sme si kedysi mysleli (alebo si stále myslíme), že sú potrebné alebo ich RAZ MOŽNO budeme potrebovať, v skutočnosti to RAZ MOŽNO nikdy nepríde. Popreberajte si všetky veci, každú jednu chyťte do ruky a ak to nie je niečo, čo skutočne používate, hoďte to do koša.  
  2. Stavte na minimalizmus. Hodiť najskôr 70 % vecí do koša a následne pokračovať v nakupovaní nie je riešením. Keď si už raz priestor debordelarizujete, už ho znova nebordelarizujte. Držte si doma/v práci iba to nevyhnutné minimum vecí, ktoré potrebujete k fungovaniu.
  3. Neverending story: police. Naozaj ich potrebujete? Pravdepodobne na nich máte vystavené nejaké spomienkové predmety, sošky, fotky, ...na ktoré neustále sadá prach. Viem, tieto milé malé predmety zútulňujú priestor, ale naozaj si ho viete zútulniť aj inak ako neustálym utieraním poličiek, skríň, komôd, stolíkov...
  4. Nájdite si systém, ktorý vám vyhovuje. Pouvažujte, ako by vám vyhovovalo si veci ukladať (koreničky v kuchyni, dokumenty v kancelárii, oblečenie v skrini, topánky v predsieni atď.), aby to pre vás bolo jednoduché a udržateľné. Poviem vám príklad - ja zbožňujem poriadok, ale keby som v šatníku mala komínový systém ukladania vecí, tak ten poriadok v skrini NIKDY nemám. Možno pár sekúnd po uprataní a potom dlho nie. Preto som si šatníkovú skriňu navrhla tak, aby som si všetky veci vrátane nohavíc mohla vešať na vešiaky. Takto je to pre mňa prehľadné, funkčné, ľahko dostupné, tým pádom udržateľné. 
  5. Vysávač a vlhčené vreckovky - vždy pripravení! Ak máte komplikovaný prístup k mokrej handre, nebude sa vám chcieť utrieť čokoľvek, čo by ste utrieť potrebovali. Najskôr totiž musíte nájsť handru, potom ju navlhčiť, potom si ísť po vhodný čistiaci prostriedok... Načo. Vlhké vreckovky to vyriešia za pol sekundy. Rovnako ak máte príliš komplikovaný prístup k vysávaču, nebude sa vám chcieť vysávať. Preto je ideálnym pomocníkom robotický vysávač, ktorý povysáva za vás alebo tyčový vysávač, ktorého súčasťou je malý, ručný vysávač. Takto môžete kedykoľvek a pokojne aj niekoľkokrát za deň povysávať operatívne všetko, čo na podlahu nepatrí. 
  6. Upratujte priebežne. Je úplne normálne, že nie vždy dáte každú vec na svoje miesto, odkiaľ ste ju zobrali, sme predsa ľudia, nie stroje. Na každom priestore je poznať, že v ňom niekto žije a to robí z domu domov. A tiež je jasné, že vaša domácnosť vyzerá inak v deň, keď umyjete kúpeľňu, utriete prach, povysávate... a inak vyzerá o 4 dni. Ide o to, že je "menej bolestivé" robiť upratovanie priebežne (každý deň trošku), ako vyčleniť si na upratovanie polovicu soboty a potom druhú polovicu presedieť na gauči pri telke, lebo ste dorobení z upratovania. Skúste každý deň urobiť niečo. Jeden deň umyjete kúpeľňu, iný deň pozametáte terasu/balkón, ďalší deň prezlečiete posteľnú bielizeň, ďalší deň si ožehlíte veci a pod. Riady pri varení (ak nemáte umývačku) umývajte v prestojoch, nie až keď dovaríte. Kuchynskú pracovnú dosku čistite po každom varení. Veci na pracovnom stole si zrovnajte na konci každého pracovného dňa. 
  7. Pred odchodom z domu 5-minútovka. Nie je nič lepšie ako vrátiť sa z práce, z výletu, z dovolenky ...odkiaľkoľvek do upratanej domácnosti. Keď odchádzate z domu, venujte posledných pár minút rýchlej distribúcii zblúdilých vecí na miesto, kam patria a umyte riad/naložte umývačku. 
  8. Používajte zlepšováky. Existujú rôzne pomôcky a prípravky, ktorými si viete uľahčiť život. Napr. prostriedok, ktorý keď nastriekate na sklenené a nerezové povrchy v kúpeľni, nebude sa vám na nich tvoriť vodný kameň. Alebo prostriedok, ktorý keď nastriekate na zrkadlo, nebude sa vám rosiť. Neupratujte veľa, upratujte rozumne.  
  9. Nevnímajte to ako upratovanie. Respektíve nevnímajte upratovanie ako niečo negatívne. Pozerajte sa na to ako na reorganizáciu priestoru, očistu mysle... Pomenujte si to nejako vznešene a vložte do toho kúsok lásky:)
Je možné (a vysoko pravdepodobné), že ak bývate s niekým, priestor okolo vás nebude 24/7 tip top uprataný. Môžete byť akokoľvek poriadkumilovný a chcieť mať stále upratané, ak vaši "spolubývajúci" nie sú rovnako založení, tak to fungovať nebude. Sú ľudia, ktorí vyslovene potrebujú mať okolo seba koordinovaný bordel a aj v tom neporiadku presne vedia, čo sa kde nachádza a takto im to vyhovuje. Títo ľudia, aj keď si upracú, tak to NIE JE upratané a ten kvázi poriadok im dlho nevydrží. No a potom sú tu opačné typy, ktorým sa v neporiadku vyslovene zle žije, zle dýcha, zle rozmýšľa. Do ktorej skupiny patríte vy?:)

Komentáre