Za týchto 5 vecí môžeme byť vďační sociálnym sieťam

Foto: Pexels

Sociálne siete sú výborný sluha, ale zlý pán. Závisí, či máte kontrolu vy nad nimi alebo naopak. Poznám ľudí, ktorí sociálne siete vnímajú vyslovene ako niečo zlé/zbytočné, z čoho nemôžu mať žiadny prínos. So sociálnymi sieťami je spojených množstvo negatívnych stereotypov - ako nás nútia porovnávať sa, spôsobujú nám závislosti, ohrozujú naše súkromie, vyvolávajú v nás pocit menejcennosti, úzkosť. Áno, je tu však jedno veľké ALE. Nič nie je len čierne alebo len biele, všetko má svoje klady aj zápory a povedala by som, že je to len a len na nás (je to naše vedomé rozhodnutie), do akej miery si sociálne siete do života vpustíme. Do akej miery ich necháme náš život ovplyvňovať alebo dokonca riadiť a či ich necháme len páchať škody alebo ich premeníme na devízu, ktorá nám zlepší/uľahčí/spríjemní život. Mne sociálne siete, predovšetkým blogy, You Tube a účty na Instagrame, dali veľmi veľa. Je to nepochybne vďaka tomu, že som sa naučila rozlišovať, ktoré obsahy sú pre mňa vhodné/prínosné, ostatné vypúšťam. Je veľmi veľa tvorcov, ktorých obsahy sledujú státisíce, milióny ľudí, ale mňa ich obsahy ničím neobohacujú, nie sú pre mňa zaujímavé, inšpiratívne, motivačné, vtipné ani užitočné. Myslím si, že keby sme si všetci dokázali sebareflexívne vytriediť účty, ktoré nás nikam neposúvajú alebo nás ničia, nemuseli by sme si následne hojiť rany, ktoré sociálne siete spôsobujú. Veď majú toľko výhod!

  • Sú nevyčerpateľnou studňou inšpirácie. Či už hľadáte svadobné šaty, návod na vyčistenie pripálenej panvice, tip na dobrú knižku, haloweensky make-up tutoriál, fotogenické lokality v Toskánsku či recept na bábovku, na sociálnych sieťach nájdete VŠETKO. Ak mám povedať za seba, mňa sociálne siete najviac ovplyvnili v obliekaní, stravovaní a nastavení mysle. Pomohli mi zadefinovať si štýl obliekania, ktorý mi najviac vyhovuje, vymýšľať stále nové recepty v rámci toho malého množstva potravín, ktoré môžem jesť a prepnúť sa z neustáleho naháňania sa za niečím na užívanie si toho, čo mám. 
  • Motivujú nás. K lepším výkonom. Kvalitnejšej práci. Pestovať koníčky. Pomáhať ľuďom. Starať sa o seba. Rozvíjať svoje schopnosti. Byť lepším človekom. Robiť veci inak. Hľadať svoje šťastie. Žiť spokojný život. 
  • Ponúkajú nám alternatívu k tradičným médiám. Osobne si neviem predstaviť, že by môj večerný program tvorila televízia s 300 oničom programami a neustálymi reklamami. Vďakabohu, že existujú alternatívne platformy, v rámci ktorých si vieme vyhľadať presne taký obsah, aký nás zaujíma a môžeme si ho zapnúť kedykoľvek, kdekoľvek. 
  • Spájajú ľudí s rovnakými záujmami, názormi či hodnotami. Na sociálnych sieťach sa tvoria celé komunity ľudí, ktorí si navzájom fandia, podporujú sa, pomáhajú si, bavia, motivujú a inšpirujú sa navzájom. Vzniká príjemný pocit spolupatričnosti - je tu niekto, kto mi rozumie, vie ako sa cítim, vie čo potrebujem. Čím je komunita väčšia, tým je silnejšia, hlasnejšia, stáva sa viditeľnejšou, vďaka čomu môže získať pozornosť, sympatie alebo dokonca určité výhody, napr. v podobe väčšej tolerancie/pochopenia zo strany zvyšku spoločnosti, zvýšenie povedomia ostatných ľudí o danej komunite a jej potrebách, zvýšenie predaja produktov danej komunity alebo dosiahnutie spoločenskej, prípadne legislatívnej zmeny. 
  • Možnosť sebarealizácie, sebarozvoja a zárobku. Možno to znie neuveriteľne, ale na sociálnych sieťach je stále veľa ľudí, ktorí netvoria obsahy pre potlesk, popularitu, pre obdiv či pre peniaze. Naopak, tvoria obsahy z vlastného presvedčenia, že môžu pomôcť. Alebo ich jednoducho niečo baví a to niečo si fotia, natáčajú alebo o tom píšu. Netvoria obsahy pre iných, na základe toho, čo je trendy a čo bude mať veľa kliknutí, ale na základe toho, čo oni sami považujú za dôležité, príjemné, pekné, zaujímavé. Pre mnohých ľudí sú sociálne siete priestorom pre sebarealizáciu. Ja napríklad rada fotím a píšem, ale ak by moje fotky a texty končili "v šuflíku", nemala by som z nich takú radosť, ako keď sa o ne môžem podeliť "so zvyškom sveta". Ďalšou super vecou na sociálnych sieťach je to, že ak sledujete ľudí s totožnou záľubou ako je vaša, veľa sa naučíte, váš vlastný koníček rastie. Viete veci robiť lepšie, kvalitnejšie, rýchlejšie, zaujímavejšie atď., skrátka istým spôsobom aj tvorba iných ľudí (a to, čo sa vám na nej páči/nepáči) definuje vašu vlastnú tvorbu, pomáha vám definovať váš štýl, budovať vaše know-how. Mnohých ľudí sociálne siete živia, a tým nemám na mysli len influencerov, ktorí nás každý deň "kŕmia" inými produktami. Sociálne siete živia fotografov, marketérov, copywriterov, vizážistov, stylistov... ale pokojne aj nevyučeného kuchára, ktorého recepty zbožňuje "celý svet". 
Zaujímalo by ma, čo na sociálnych sieťach drží vás, prečo ich navštevujete? V čom vás sociálne siete najviac ovplyvnili? Pekný víkend vám prajem:)

Komentáre