Terapia farbičkami

Foto: Pexels

Baví vás kreatívna tvorba? Mňa veľmi, ale striedajú sa mi obdobia, kedy som do kreatívnych aktivít zapálená a obdobia, kedy aj niekoľko mesiacov nič kreatívne nerobím. Baví ma aj vzdelávanie sa v tejto oblasti, navštívila som už viacero kurzov, vďaka ktorým som sa naučila napríklad základy marketingu, grafiky a dizajnu, fotografovania, líčenia, kreslenia, maľby, výroby keramiky a glazúrovania. Fascinuje ma, koľko podôb kreatívna tvorba má - keď si vezmete, je veľmi veľa oblastí, kde sa dá kreativita uplatniť. Či už píšete blog, zariaďujete si byt, obliekate sa, balíte darček, robíte si fotku na dovolenke, líčite sa, prestierate stôl ...s určitou dávkou kreativity sa stretnete na každom kroku. A čo ma fascinuje ešte viac, že všetky tieto oblasti - bez ohľadu na to, či sa bavíme o líčení, interiérovom dizajne, móde, fotografii... - majú veľa spoločné. Ide o zmes farieb, tvarov, materiálov a keď to spolu nehrá, vyzerá to zle a je jedno, či ide o váš dnešný outfit alebo o spôsob, akým ste si zariadili obývačku či naservírovali večeru. 

Samozrejme, krása je relatívna. Dvaja ľudia sa dívajú na jeden obraz, vidia rovnaké výjavy, tvary a farby, napriek tomu sa jednému obraz páči a druhému nie. A práve to je na kreatívnej tvorbe to krásne a zradné zároveň, nikto nikdy nevie, ako to vypáli. Preto sa kreatívna tvorba robí veľmi ťažko pre potešenie iných, ale veľmi ľahko pre potešenie vlastné. Ak máte radi kreatívnu tvorbu, viete, o čom hovorím. Niekedy je vaším výstupom niečo, čomu nikto nerozumie, ale vy k tomu máte citový vzťah a ste doslova uchvátený svojou prácou:) 

Kreatívna tvorba je úžasná terapia. Určite nie pre každého - bolo by to ako tvrdiť, že akákoľvek činnosť, napr. futbal je skvelá terapia, tak s tým rozhodne nesúhlasím:) Ak ku kreatívnej tvorbe neinklinujete, asi ťažko vám tu budem vysvetľovať, aké je to super. Ale kreatívna tvorba má mnoho podôb, rovnako ako šport (už keď som načala s tým futbalom) - môžete si vybrať, čo vám z tej širokej palety najviac vyhovuje. Niektoré činnosti si vyžadujú veľa trpezlivosti, iné sú náročné na proces alebo materiál, čas či peniaze. Je len na vás, čo si vyberiete. Pre mňa je kreatívna tvorba relax, forma meditácie, terapia, časoprázdno. Nie, že by som potrebovala hľadať útek od reálneho sveta, mám sa dobre a nič mi ku šťastiu nechýba, ale občas sú dni, kedy mám rozlietané myšlienky alebo sa cítim emočne preťažená. A vtedy mi kreatívne činnosti pomáhajú vytvoriť si svoju bezpečnú bublinu, pomáhajú mi znovu nadobudnúť rovnováhu. Mám rada tie dlhé zimné večery, keď maľujem obraz, mám pustenú hudbu, smiešne si pri tom tancujem (a dúfam, že ma nikto nevidí), sviečky horia, popíjam čajík, všetko v dosahu 1 m je od farby, nad ničím nerozmýšľam, svet sa točí a čas plynie...

To len taký malý tip pre vás, ak máte ešte voľno a uvažujete, ako aktívne využiť čas, oddýchnuť si a možno aj niečo pekné vyprodukovať:) Aká forma kreatívnej tvorby vás baví/láka? Alebo čítal tento článok aj niekto, kto ku kreatívnej tvorbe nemá žiadny vzťah?:)

Komentáre