8 tipov ako v pohode zvládnuť predvianočný stres v obchodoch

Foto: Pexels

Rada č. 1: Začnite nakupovať v predstihu

Na túto radu je už možno trochu neskoro, každopádne aj dnes je vhodnejší čas na nákup darčekov ako bude o týždeň či o dva. Myslím, že ideálnymi mesiacmi sú september, október. Nemá zmysel kupovať veci skôr, za ten čas sa môžu k obdarovanému dostať od niekoho iného alebo si danú vec kúpi sám, príp. zbytočne bude plynúť záruka či platnosť danej veci, ak sa rozhodnete pre darček s obmedzenou platnosťou.

Rada č. 2: Neznepríjemňujte si to sami a neznepríjemňujte nakupovanie ostatným

Poznáte také to, že stojíte niekde v dlhom rade pred pokladňou a ľudia okolo vás frflú, vzdychajú, prevracajú očami, sťažujú sa, nervózne prešľapujú, tlačia sa na vás, príp. vydávajú otravné zvuky so zväzkom kľúčov, mincami, telefónom? Poviem vám tajomstvo. Takto to ROZHODNE pre nikoho príjemnejšie nebude. Samostatnú kategóriu tvoria ľudia, ktorí nahlas trúsia poznámky o tom, ako „tu všetkým šibe“, akoby oni sami nestáli v obchode a nenakupovali tiež.

Rada č. 3: Čo možno najviac darčekov vybavte cez internet

Keď už máme tú vymoženosť, prečo ju nevyužiť. Myslím si, že všetky možné karantény a lockdowny už donútili žiť on-line aj ľudí, ktorí tomuto spôsobu nakupovania predtým neholdovali. Nakupujte u overených predajcov a v dostatočnom predstihu, aby ste nemali paniku z toho, či darček do Vianoc stihne doraziť.

Rada č. 4: Rozmyslite si vopred, čo potrebujete

Najmä veľké nákupné centrá a obchodné domy nás nútia zbytočne strácať čas obzeraním vecí, o ktoré v skutočnosti nemáme záujem. Tu odbehnete k jednému regálu, tu k druhému a návšteva obchodu sa natiahne z 15 minút (za ktoré sa to REÁLNE dalo vybaviť) na 4 hodiny. Pouvažujte už doma, čo chcete kúpiť, vyhnete sa zdĺhavému bezcieľnemu šuchtaniu sa medzi ľuďmi. Čím viac času strávite v preplnených obchodoch, tým viac vás to vyčerpá.

Rada č. 5: Zoberte si deň, dva voľno

Počas týždňa je cez deň v obchodoch oveľa menej ľudí ako po pracovnej dobe alebo cez víkend. Zoberte si voľno a nakupujte v takmer ľudoprázdnych obchodoch. Predovšetkým oblečenie sa nakupuje najlepšie ráno, kým veci ešte nie sú rozhádzané a roztrúsené po kabínkach.

Rada č. 6: Sústreďte sa na tovary, nie na ľudí

Túto fintu praktizujem vlastne vždy, keď nakupujem, nielen pred Vianocami. Keď idem do obchodu, všímam si veci, nie ľudí. Každý človek nejako vyzerá, nejako sa tvári, nejako sa správa, nejako sa na vás pozrie, niečo hovorí, niečo vyžaruje. Nepreberajte tieto podnety od náhodných okoloidúcich na seba, zbytočne vás vyčerpajú. Keď sa sústredíte na tovary, čiastočne odfiltrujete aj fakt, že v danom obchode JE NAOZAJ veľa ľudí, pretože ich jednoducho prestanete vnímať.

Rada č. 7: Občerstvenie vybavte na pokojnom mieste a keď nevládzete, choďte domov

Nakupovanie JE vyčerpávajúce a skôr či neskôr budete hladní alebo smädní. Ísť na jedlo v rámci toho istého nákupného centra, kde je bambilón ľudí, znamená, že v reštauračných priestoroch bude rovnaký bambilión ľudí. Ak máte tú možnosť, radšej úplne odíďte z budovy a nájdite si tiché miesto, kde sa v pokoji najete. Doprajte si čas na fyzickú aj mentálnu regeneráciu, a v prípade, že sa vám zregenerovať nepodarí, do obchodov sa už nevracajte. Žiadny z vašich známych by sa nepotešil, ak by vedel, akú cenu (vyčerpanosť a stres) ste zaplatili za jeho darčeky. Aj pre vás bude nakupovanie darčekov oveľa viac hygge, ak počas nákupu nevypľujete dušu, ale si to skutočne užijete a v momente, keď vás to prestane baviť, pôjdete domov.

Rada č. 8: Stavte na nehmotné darčeky

Veľa skvelých darčekov nemá fyzickú podobu. Zážitkový darček (letenka, ubytovanie, večera, vstupenka, wellness...) či poukážka na nákup produktov/poskytnutie služby, predplatné časopisu či licencia na program/aplikáciu určite veľmi potešia a nemusíte kvôli nim nikam chodiť. Jednoducho daný darček zakúpite on-line a voucher vytlačíte na tlačiarni. Prípadne môžete darovať niečo, čo ste doma vyrobili. Pre niekoho, kto nemá záhradku, je aj domáci džem v peknom pohári krásnym darčekom:) 

Aký tip by ste ešte z vlastnej skúsenosti dodali? Pekný deň vám prajem:)

Komentáre