Hygge tipy - čo robiť a kam ísť počas adventných víkendov

Foto: Pexels

Ahojte, dnes tu mám pre vás niekoľko hygge tipov ako si spríjemniť predvianočné obdobie - naháňanie sa po nákupných centrách medzi nimi nenájdete:)

Hygge víkend na horách

K napísaniu tohto článku ma inšpiroval náš víkendový pobyt v Tatrách, počas ktorého som od piatku do nedele zažívala konštantný pocit pohody a šťastia. Zišli sme sa skvelá partia, bývali sme v krásnom horskom zrube a vyrobili si super atmošku. V piatok večer sme si po príchode na chatu opekali vonku pri hádam -7 stupňoch a počúvali vianočné pesničky. Bolo nám tak dobre, že aj keď sme si hotové jedlo plánovali zjesť už v teple vo vnútri, napokon sme zostali jesť v treskúcej zime vonku. Potom sme sa do noci rozprávali (a zohrievali) v obývačke pri piecke. V sobotu sme vyrazili na túru, ktorá nám kvôli snehu dala pekne zabrať a trvala nám takmer 2x dlhšie ako mala. Boli sme uchodení, unavení, ale spokojní a dobre naladení:) Po návrate z túry sme varili guláš a saunovali sa. V nedeľu sme vybehli na prechádzku po náučnom chodníku ...ak ste nestihli, pozrite si výber "Nízke Tatry" na mojom Instagrame. Partia ľudí, s ktorými idete na takýto výlet, je najdôležitejšia. Keď máte super ľudí okolo seba, potom je všetko super, ostatné je druhoradé. Ale ak vám môžem poradiť, dbajte aj na ubytovanie a prostredie, v ktorom sa nachádza. Nech sa cítite dobre a nech máte čo robiť a kam ísť. Veľký hotelový komplex, aj keď môže byť pekný, nie je hygge. My sme na hauzi.sk našli obrovský zrub, do ktorého sme sa na prvý pohľad zamilovali. Bolo vidno, že majitelia dali do jeho zariaďovania srdce. Nachádzal sa v malej chatovej osade v lese, ale keďže lyžiarska sezóna sa začínala až o týždeň neskôr, lokalita bola tichá a ľudoprázdna. Zo zrubu bolo jednoduché napojenie na turistické chodníky. Ak si chcete vyrobiť vianočnú atmosféru, akú by vám závidel aj George Michael z klipu Last Christmas, pobyt na hygge chate je správna voľba:)

Výroba vianočných dekorácií, pečenie, balenie darčekov

Kúpiť si vianočné ozdoby, piecť mechanicky každý rok to isté vianočné pečivo alebo ho kúpiť a baliť darčeky na poslednú chvíľu pred štedrou večerou nie je hygge. Hygge je vyrobiť si vlastné ozdoby napr. z prírodných materiálov – šišiek, orieškov, sušeného ovocia, ihličia, škorice, z dreva, papiera či šúpolia. Na internete nájdete bambilión vianočných receptov – tradičných aj ich upgradov, a tiež množstvo tipov, ako pekne a nápadito zabaliť vianočné darčeky. Často pomocou drobností, ktoré máte bežne doma alebo ich nájdete v lese či v záhradke. Určite poznáte ten pocit, keď si niečo objednáte a dostane to zabalené v tuctovej, škaredej krabici. A pocit, keď si niečo objednáte, a príde vám to v krásnom balení, s venovaním, načančané, voňavé. Balenie je maličkosť, ktorá robí veľký rozdiel. Urobte aj vy na Vianoce niekomu zážitok už z toho, ako zabalený darček vyzerá:)

Vianočné trhy Budapešť, Praha, Viedeň...

Vianočné trhy v Bratislave sú... milé, ale malé. Pamätám si, keď som ich zažila po prvýkrát, bola som prekvapená, mala som v hlave megalomanskejšiu predstavu. A asi preto ma uchvátili vianočné trhy v okolitých hlavných mestách, robia trhy predsa len vo väčšom. Z Bratislavy je to do Viedne, Budapešti či Prahy „na skok“ autom aj vlakom a nemusíte sa báť, že by ste sa stratili, od vlakových staníc do centra je to vo všetkých 3 mestách čo by kameňom dohodil.

Privátny wellness

A tu by som naozaj zdôraznila slovo „privátny“, pretože zdieľať saunu alebo vírivku s X inými ľuďmi NIE JE hygge. Objednajte sa do wellness centra na konkrétny čas a na hodinku a pol až dve budete mať priestory len pre seba. Nepotrebujete počúvať rozhovory a nasávať nálady iných ľudí, zoberte len kamošku/partnera, pár kamarátov alebo pokojne len seba. Alebo si dajte double či triple rande, pozor, hašterivé páry radšej nevolajte. Vysaunujete sa, zaplávate si, vybublinkujete sa, necháte si spraviť masáž... Domov sa vrátite ako vymenení:)

Prechádzka s čajom a štrúdľou v ruke...

Za vianočnou atmoškou nemusíte cestovať ďaleko. Určite aj vo vašom blízkom okolí sa konajú vianočné trhy, ktoré viete vybaviť napríklad cestou z práce. Dohodnite sa s niekým a dajte si prechádzku po meste/obci s punčom, čajom, vínkom (resp. čímkoľvek chcete) v ruke. Namiesto stretnutia s kamoškou v podniku, kde budete celý večer sedieť pri drinku, ktorý si môžete dať kedykoľvek počas roka, sa teplo oblečte, vyzdvihnite si svoj obľúbený nápoj či koláčik na trhoch a dajte si prechádzku.

Papučkový večer

Nie je hanba sedieť doma. Určite ste sa už 1000 a 1 krát stretli s názorom (alebo aspoň takým tým škaredým pohľadom), akoby stráviť deň/večer doma bolo niečo menej. Niečo nezaujímavé. Všedné. Podradné. Ale asi závisí, čo doma robíte a ako si to užívate. Ja napríklad večer strávený doma niekedy vyslovene potrebujem a teším sa naň. Alebo sa mi podarí vyrobiť si doma takú hygge atmosféru, že s pocitom „tu a teraz by mi nikde na svete nebolo lepšie“ som spokojná a nič mi ku šťastiu nechýba. Pozrite si vianočný film alebo obľúbený seriál (ja momentálne fičím na The Crown:) alebo si pustite pohodovú hudbu, zapáľte si sviečky, uvarte si čaj (kávu, horúcu čokoládu, vínko, kakauko...), prípadne si zapnite podcast na tému, ktorá vás zaujíma a robte presne (a iba) to, na čo máte práve chuť. Môžete si zacvičiť, venovať sa journalingu, zavolať rodičom či kamoške, čítať si knižku, niečo dobré navariť, pretriediť si veci... Vypnite si notifikácie na telefóne, urobte si kvalitný čas pre seba a doprajte si dlhý spánok.

Komentáre