Ako upokojiť rozvírenú myseľ


Foto: Pexels

Ahoj decká. Musím sa priznať, že mi týchto pár voľných dní prišlo veľmi vhod. V poslednom čase som sa cítila vyšťavená, ohučaná. Na uplynulý predĺžený víkend som si nič neplánovala, môj cieľ bol jasný: dobiť si baterky. Potrebovala som si oddýchnuť od úloh, termínov, ľudí, požiadaviek, internetu, negatívnych správ, toxických vzťahov, zlej stravy a iných vecí, ktoré ma kúsok po kúsku valcovali. Určite aj vám sa občas stáva, že sám seba/samu seba nájdete v stave, ktorý vás neteší. A nemusí sa nič zlé stať, skrátka iba súhra udalostí a okolností vám vysajú energiu a vy si potrebujete oddýchnuť. Ako na to?
  • Vyčleňte si 2, ideálne 3 dni, počas ktorých si nebudete nič plánovať. Zabudnite na schôdzky, povinnosti, to do listy, tieto 2-3 dni budete žiť ako indián - z minúty na minútu:) Budete robiť iba to, na čo budete mať práve chuť. Ak sa budete chcieť 2 hodiny nečinne váľať v posteli a pozerať Netflix, urobte to. Ak si potom budete chcieť ísť zacvičiť, urobte to. Ak si potom budete chcieť urobiť hrianku s nutelou, urobte si ju. Robte jednu aktivitu za druhou a neuvažujte, čo bude o hodinu, popoludní, večer, zajtra. Žite tu a teraz a nemajte z toho výčitky. Tento indiánsky život vám nezakazuje robiť užitočné veci ako napr. upratovať alebo riešiť maily, uhrádzať faktúry a pod., ale robte to iba ak na to naozaj máte chuť, vtedy-kedy máte chuť a iba tak dlho, ako vás to bude baviť. Tieto 2-3 dni si udeľte právo sa trošku flákať.
  • Dajte si informačný a notifikačný detox. Nesledujte pár dní spravodajstvo. Vypnite si na telefóne všetky notifikácie, prípadne si môžete vypnúť zvonenie alebo zapnúť letový režim. To je už ale trošku drastické riešenie pre prípad, že by sa vám niekto naozaj potreboval dovolať. Úprimne som si ani neuvedomovala, ako veľmi whatsapp riadi môj život, až pokým som si na ňom nevypla zvuky, nezrušila zobrazovanie náhľadov správ na zamknutej obrazovke a nevypla funkciu prečítané/pozreté. Všetky tieto veci nútia človeka zobrať telefón do ruky hneď ako zapípa, lebo niekto-na-opačnom-konci-určite-čaká-na-odpoveď. Pritom 95 % správ si nevyžaduje odpoveď do hodiny a ani do 24 hodín, načo sa teda zbytočne rozptyľovať?
  • Krátka prechádzka a čítanie knižky pred spaním. Krátko pred spaním už neriešte nič závažné, nepozerajte do telefónu ani na televízor, ale dajte si 10-minútový okruh pokojne v teplákoch pomedzi paneláky. Po večernej hygiene si myšlienky ešte viac upokojíte dobrou knižkou.
  • Strečing 10-15 minút každé ráno. Bude pre vás obrovským benefitom najmä, ak nemáte vo zvyku sa inak hýbať - nechodíte pešo, po schodoch, necvičíte. Určite sa cítite stuhnutý/á, neohybný/á, možno vás tu a tam niečo bolí, možno krk, možno chrbát. Strečing vám prebudí telo aj myseľ, pomôže vám rozhýbať kosti, svaly, naštartovať trávenie, uvoľní vám stuhnuté časti tela, uľaví od bolesti a prispeje k lepšej ohybnosti. A kto sa cíti dobre fyzicky, cíti sa dobre aj psychicky:) Počas cvičenia sa sústreďte len na to, čo robíte, nechajte svet, nech sa točí bez vás. 
Pekný 1. november vám prajem:))

Komentáre