Ako si vybudovať kapsulový šatník, v ktorom vždy nájdete, čo hľadáte

Foto: Pexels

Úprimne neviem, prečo som si na dnes vybrala takýto vykecávací článok, keď je 8 hodín večer a chcem stihnúť ešte bambilión vecí:), ale možno sa na túto tému teším. Cítim sa v nej doma. Nie som žiadny fešn guru, čo spoznáte podľa môjho Instagramu, kde na 150 príspevkov s jedlom a knižkami pripadá jeden outfitový. Ale móda ma baví a užívam si svoj šatník. Je až nechutne praktický, takmer všetko so všetkým sa dá nosiť a keď idem von, nemusím rozmýšľať, čo si oblečiem. Nosím absolútne všetko, čo v skrini mám, a dovolím si povedať, že všetky kúsky sú moje obľúbené. Každú vec som si starostlivo vybrala, cítim sa v nej dobre a teším sa zakaždým, keď si ju oblečiem.

Tento článok by ste si mali prečítať, ak...

 • máte plnú skriňu vecí, ale nemáte čo na seba.
 • máte plnú skriňu vecí, ale aj tak dookola nosíte iba pár obľúbených kúskov.
 • máte problém veci kombinovať či už z dôvodu nedostatku "správnych" kúskov alebo pre chýbajúci zmysel pre predstavivosť.
 • sa pred odchodom z domu niekoľkokrát prezlečiete, lebo to stále nie je ono.
 • sa po príchode z vonku utekáte rýchlo prezliecť do domáceho, lebo sa vo svojich veciach necítite dobre.
 • nakupujete oblečenie impulzívne a svoj nákup často ľutujete.
 • máte doma veci, ktoré ste na sebe mali len raz/ani raz alebo dokonca ešte veci s visačkami.
 • podliehate módnym trendom a reklamám.
 • veci sa vám rýchlo ničia.
Viete, čo by vám pomohlo? Kapsulový šatník. Nie je v ňom veľa vecí, ale je v ňom 100 % nosených vecí. Kvalitných vecí. Nadčasových vecí. Ľahko kombinovateľných. Obľúbených vecí. Ako sa k nemu dopracovať?
 • Stanovte si max. 5 nosných farieb, ktoré budú vo vašom šatníku dominantné. Napríklad u mňa sú to biela, čierna, staroružová, svetlomodrá, hnedá. Tieto farby môžete nakupovať vo všetkých možných odtieňoch, vďaka čomu sa vám do šatníka dostanú aj príbuzné farby (napr. u mňa sivá, khaki a béžová).
 • Skúste si na internete pogoogliť niečo o farbách. Aké sú to studené a aké teplé farby. Ako ich kombinovať. Prečítajte si o color blocking-u. Zadajte si do vyhľadávača "color wheel" a pobavte sa s ním trošku. Niekedy netušíme, prečo sa nám nejaký outfit (make-up, interiér...) páči, pritom časť veľká úspechu spočíva vo farbách a ich správnej kombinácii. 
 • Uprednostňujte kvalitu pred kvantitou. Nech vám nie je ľúto dať viac peniažkov za niečo, čo vám vydrží aj 10 rokov. Niekde som čítala peknú myšlienku, že skutočná cena nejakej veci je suma z cenovky vydelená počtom nosení. Takže šaty za 30 eur, ktoré ste mali oblečené raz, vás de facto vyjdú viac ako šaty za 300 eur, ktoré ste mali oblečené 15 krát. ...týmto vás nenabádam k míňaniu nekresťanských peňazí, ale uvádzam zámerne prehnaný príklad, aby bola pointa očividná. Všetci vieme, že drahé ešte automaticky neznamená kvalitné. Ale určite radšej (a dlhšie) budete nosiť jedny kožené rukavice ako 5 pletených.
 • Starajte sa o svoje veci. Je úplne jedno, akú super vec si kúpite, ak sa o ňu nebudete dostatočne/správne starať, môžete ju čoskoro vyhodiť. Dávajte si pozor, ako svoje veci periete. Ako ich sušíte. Žehlíte. Pravidelne si čistite, krémujte a impregnujte topánky. Odžmolkujte si svetre. Veci po vytiahnutí z práčky na sušiak neštipcujte, ale ich dávajte ešte mokré na vešiaky - vlastnou váhou sa narovnajú, mnohé ani nebudete musieť žehliť. Kabelky si neodkladajte na zem. Podprsenky perte vo vrecúškach. Háklivé materiály v rukách. A robte to s láskou:)
 • V jednoduchosti je krása. Možno jedinou nevýhodou kapsulového šatníka je - povedzme si narovinu - že je trošku fádny. Predvídateľný. Nie až tak zaujímavý. Nepovedala by som, že je vyslovene nudný, ale áno, taká Lady Gaga by umrela od nudy. Je to tým, že v kapsulovom šatníku nenájdete žiadnu "divočinu". Žiadne výstredné strihy, farby, glitre, kvietky, vzory, nápisy... Sú to obvykle jednofarebné veci jednoduchého strihu. A práve v tom spočíva ich ľahká kombinovateľnosť, nadčasovosť, univerzálnosť. Kapsulový šatník stojí (a padá) na basic kúskoch. Zoberte si také obyčajné, kvalitné bavlnené čierne tričko s dlhým či krátkym rukávom. Viete ho zakomponovať do X outfitov a je jedno, či idete do práce, na párty, na návštevu, na rande, venčiť psa, vyhodiť smeti alebo s dieťaťom na ihrisko. Jednotlivé kúsky samé o sebe sú možno o ničom, práve preto je dôležitý ďalší bod:  
 • Používajte doplnky. Výrazné šperky, zaujímavé kabelky, topánky, nápadité šatky, šály, čiapky, klobúky, sponky, brošne, gumičky do vlasov...  
 • Pohodlie je dôležité kritérium. A preto sa potrebujete vyzbrojiť vysokou dávkou trpezlivosti. Niekedy budete "ten správny" kúsok - dajme tomu - pekné a pohodlné lodičky - hľadať aj mesiac, možno dva, ale keď ich nájdete, zaručene ich vynosíte. Lebo je jasné, že keď si kúpite krásne topánky, z ktorých vás ale už v obchode bolia nohy, nosiť ich nebudete. Čokoľvek si kupujete, dbajte na svoj komfort. Je úplne fuk, že vypasované slim fit džíny zažívajú boom, keď v nich nevydržíte 8 hodín sedieť v práci. Vykašlite sa na "hryzúce" svetre či blúzky, pri ktorých si musíte strážiť dekolt. Čokoľvek vám spôsobuje nepohodlie, nepatrí to do vášho šatníka.  
 • Nakupujte vo vlastnom šatníku. Akokoľvek máte svoje veci rady, jedného dňa vás možno predsa len omrzia. Ak sú vo výbornom stave, nevyhadzujte ich! Starostlivo ich zabaľte napr. do krabice a odložte na miesto, kam bežne nechodíte. Keď nejaký čas (pol roka, rok, dva) fungujete bez týchto vecí a po čase ich znova objavíte, je to, akoby ste nakupovali vo vlastnom šatníku. Verte mi, ak nejakú vec máte rady, iba sa vám zunovala, je to iba dočasné. Po čase ju s rovnakou láskou nájdete na povale ako ste ju kedysi s láskou našli v obchode:)
 • Každý nákup si dobre premyslite. Ak vás tento článok namotal, začala by som veľkou revíziou šatníka, ale pozor! Nie takou, kedy X vecí vyradíte a rovnaký počet vecí, ak nie aj väčší, si hneď dokúpite. Ponechajte si vo svojom šatníku naozaj len obľúbené kúsky a nové dokupujte (ak vôbec dokupovať potrebujete) pomaly, s rozvahou. Zakaždým sa sama seba spýtajte, či danú vec naozaj potrebujete. Kam ju budete nosiť. S čím ju budete nosiť. Ako asi bude vyzerať po 10tich opratiach. Ak si k nejakej veci ešte potrebujete dokúpiť inú vec alebo do nej potrebujete schudnúť, tak si ju nekupujte. Kašlite na to, čo nosia iné ženy, vy si kupujte to, čo sa hodí/páči vám. Čo lichotí vašej postave. V čom sa cítite super. Ak si dáte nejakú vec na seba a neurobí to "klik", musí tá vec zostať v obchode. Pokojne si cez e-shop objednajte aj 20 vecí, ale ponechajte si len jednu-dve, ktoré sú ako pre vás ušité. Viem, nakupovanie je niekedy krásny adrenalín, ale pri kapsulovom šatníku musí mať posledné slovo rozum:)

Komentáre