Introvertnosť, vysoká citlivosť & sociálna vyčerpanosť

Foto: Pexels, Vladimir Gladkov

Krásne víkendové ráno vám prajem! Dnešný článok je o situáciách, ktoré introverti (najmä tí vysoko citliví) dôverne poznajú, no u extrovertov sa často stretávajú s nepochopením. Rozbalím to na vás hneď na úvod, my introverti - a opäť poviem, že najmä tí vysoko citliví - sa naozaj nepotrebujeme denno-denne s niekým stretávať, byť 24/7 v spoločnosti iného človeka/iných ľudí, sociálny kontakt nás po istom čase/v určitej miere začne vyčerpávať a sme oveľa náchylnejší dostať v spoločnosti iného človeka/iných ľudí "ponorku". A to aj v prípade, že sme v spoločnosti milovaného človeka/milovaných ľudí!

Najskôr sa trošku povenujem vysokej citlivosti, pretože vďaka tomu viem vysvetliť a vy budete vedieť pochopiť, prečo sa veci majú tak ako sa majú. Vysoká citlivosť neznamená, že človek je precitlivený; vysoká citlivosť znamená, že človek je vysoko všímavý, vysoko vnímavý. Predstavte si, že by ste namiesto 2 očí vpredu na tvári mali 20 očí okolo celej hlavy (hrozná predstava, ja viem...). Alebo že by ste namiesto 2 uší mali 10 uší a zvuky by ste počuli oveľa výraznejšie. Váš nos by dokázal zacítiť vône a pachy na oveľa väčšie vzdialenosti. Vaše ruky, nohy a celý povrch tela by oveľa intenzívnejšie vnímal chlad a teplo, váš hmat by bol oveľa citlivejší na rôzne povrchy, tvary, materiály... Teraz to vyzerá, že hovorím o nejakom geneticky modifikovanom mutantovi, ale PRESNE TAKTO vnímajú podnety vysoko citliví ľudia. Vysoko citliví ľudia preberajú náladu svojho okolia - keď je v ich spoločnosti niekto rozladený, aj ich to rozladí. Sú citliví na svetlo, teplo, chlad, zvuky, vadí im hluk a do nepríčetnosti ich vytáča, ak počujú nejaký neustále sa opakujúci zvuk (napr. niekto si v čakárni u lekára dupká nohou alebo si niekto v potravinách v rade na pokladňu štrngá vo vrecku kľúčmi či mincami). Čokoľvek sa okolo vysoko citlivého človeka deje, verte mi, že on o tom vie, vidí, cíti a počuje to. ...asi si teraz hovoríte, že vysoká citlivosť musí byť vyčerpávajúca - a áno, presne o tomto je dnešný článok, je naozaj veľmi vyčerpávajúca!   

Pozn.: Ak by ste sa chceli o vysokej citlivosti dozvedieť viac, odporúčam vám prečítať si knihu Sprievodca pre vysoko citlivých ľudí (Judith Orloff). Pomôže nielen vysoko citlivým ľuďom pochopiť a prijať samých seba, ale aj ľuďom, ktorí vysoko citlivého človeka poznajú, objasní jeho myslenie a správanie. 

Tým sa dostávam k pointe tohto článku - introverti (najmä tí vysoko citliví) - vás môžu ľúbiť, môžu si vás vážiť, môžu vás mať veľmi radi (a je jedno, či ste rodič, partner, kolega, kamarát...), ale nebudú s vami chcieť tráviť každý jeden deň, každú voľnú chvíľu. Vysoko citlivý introvert potrebuje mať zdravý balans medzi socializáciou a separáciou, lebo je to práve občasná separácia (t. j. absencia podnetov), ktorá mu prinavracia energiu.

Milí introverti! Ak odteraz natrafíte na človeka, ktorý nebude rozumieť vašej potrebe byť občas sám, odkážte ho na tento článok:) Sociálna vyčerpanosť je reálna vec a ja sama ju dôverne poznám. Je úplne jedno, či ide o mojich rodičov, partnera, najlepšiu kamošku či iných skvelých ľudí, ktorých okolo seba mám, raz za čas mám chuť byť doma, byť sama, ísť sama do prírody mimo civilizáciu, byť offline a nebyť v kontakte s ničím a nikým. Nie preto, že by som ľudí okolo seba nemala rada, ale jednoducho preto, že si takýmto spôsobom dobíjam baterky.

Bývate aj vy sociálne vyčerpaní? Ako často a kedy sa vám to stáva? Dajte mi vedieť, teším sa na vaše správy. 

Komentáre