Čo robiť, keď veci nevychádzajú podľa vašich predstáv

Foto: Pexels

Ak ma sledujete na Instagrame, viete, že som piatok mala tráviť inak ako písaním tohto článku:) Plánovali sme chatu v Slovenskom raji, avšak pred pár dňami som ochorela. V posledných cca 2 - 3 mesiacoch sa mi často stáva, že veci vychádzajú inak ako si ich naplánujem. Občas zabúdam, že niektoré veličiny ako počasie, zdravie, nálada, práca atď. sú nenaplánovateľné. A že očakávania zabíjajú šťastie.  

Keď som po prvýkrát zobrala svojho priateľa do svojho rodného mesta, predstavovala som si, ako mu poukazujem všetky atrakcie a pamiatky a moje obľúbené miesta, ako si posedíme v parku pri jazere a vychutnáme si krásny letný deň. Niekoľko týždňov vkuse boli horúčavy, slnečno, nepadla ani kvapka. Celé 3 dni, čo sme strávili v Bojniciach, bola zima a pršalo.

S ocinom som mala ku koncu leta/začiatkom jesene naplánované 2 väčšie túry, na ktorých mi veľmi záležalo, pretože s ocinom netrávim veľa kvalitného času, pritom mám jeho spoločnosť veľmi rada a obaja ľúbime pobyt v prírode, turistiku, fotografovanie. A taktiež si uvedomujem, že dnes tu sme a zajtra tu byť nemusíme a tlak tejto myšlienky na moju hlavu bol a stále je veľký. V dôsledku počasia a obmedzeného počtu víkendov, kedy sme túry mohli zrealizovať, nám ani jedna nevyšla. 

Z 8-dňovej dovolenky na Rhodose sme 1 celý deň venovali reklamácii izby a hneď 3. deň na obed som si narazila 2 prsty na nohe v bazéne, celé mi sfialoveli a opuchli, takže do konca dovolenky som nedokázala dostúpiť na nohu, nemohli sme ísť na výlety, nechodila som do mora ani do bazéna. Banálna chyba. Nerobila som žiadne vilomeniny, iba som sa postavila v bazéne, ktorý bol plytší ako som predpokladala.   

Po návrate z dovolenky som prišla do práce a nedokázala som zapnúť počítač. Nepodarilo sa to ani IT-čkárom. Počítač bol nový, používaný sotva 3 mesiace, ale bol to pravdepodobne práve ten jeden nepodarený kus z množstva XY, ktorý sa pokazí na počkanie. Prišla som o všetky veci, ktoré som od 2/2022 v novej práci vyprodukovala. Paradoxom je, že celé tie mesiace som mala porobené zálohy, ale pred dovolenkou som ich z dôvodu organizačných zmien vymazala. 

Toto je názorná ukážka iba niektorých takto-som-si-to-nepredstavovala situácií, v skutočnosti sa ich v uplynulých týždňoch udialo tak asi 10-násobne viac. Nesťažujem sa, len vám uvádzam skutočné príklady zo života, aby ste si vedeli predstaviť, že niektoré situácie sú na-pos*atú-r*ť a dejú sa aj mne, aj keď o nich nehovorím a mnohé s vami nezdieľam. Určite si aj vy vybavíte nejaké životné obdobia, kedy sa nepriaznivé okolnosti sypali, a možno práve teraz také obdobie prežívate. Ako sa k nepriaznivým okolnostiam postaviť?

Moja už veľmi obľúbená veta v takýchto situáciách je: Asi to tak malo byť.

Pouvažujem, čo mi tým chcel vesmír (boh, osud... nazvite to ako chcete) ukázať alebo aké ponaučenie mi z danej situácie vyplýva. 

Napokon to uzavriem niečím pozitívnym, čo mi daná situácia priniesla. 

Viem, prvotne je náročné nájsť na niečom zlom niečo dobré, ale čokoľvek (naozaj čokoľvek) na tomto svete sa stane, nič nie je iba čierne alebo iba biele, všetko má aj svoje pozitíva. 

Napríklad narazené prsty na dovolenke mi síce znemožnili mnohé aktivity, ale "vďaka" tomu som bola donútená bez výčitiek ležať pri mori na ležadle niekoľko dní a oddychovať (aj keď za normálnych okolností to neznášam:)), pretože som nemala na výber. Za iných okolností by mi hlava pracovala, kam by sme mohli ísť, čo by sme mohli robiť a ako sa poznám, určite by som trpela FOMOm (fear of missing out - strach, že niečo zmeškáte), ale takto som iba prijala fakt, že nič ne(z)môžem, len ležať a jesť:)

Ak človeku nevyjde raz za čas jedna vec, dve, tri, ani sa nad tým nepozastaví, ale keď sa z nepriaznivých okolností stane niekoľkotýždňový (či dokonca niekoľkomesačný) maratón, potom vám možno padne vhod môj návod. Prijať situáciu. Niečo nové sa z nej naučiť. A utešiť sa niečím pozitívnym. Mňa včera stálo veľa energie odhadnúť svoje sily a rozhodnúť sa, či na chatu ísť alebo nie a štve ma, že nám to nevyšlo. Kamaráti s nami počítali, tešili sme sa na nich, na prírodu, na túru. Na druhej strane - a to už prechádzam k tomu pozitívu - páčila sa mi priateľova reakcia, keď bez váhania zavelil, že keď nejdem ja, nejde ani on, a to môj priateľ je veľmi spoločenský tvor a musí mať veľmi dobrý dôvod, aby niečo také ako chata odmietol:) Pamätajte:

To, čo sa v dôsledku "zhody náhod" vyvinulo inak, nikdy neznamená, že sa to vyvinulo zle.

Pekný víkend vám prajem:)

Komentáre