Úspech nie je (len) o peniazoch, kariére a popularite

Foto: Pexels

Krásne ráno vám prajem. Na úvod musím povedať, že o úspechu – takom tom zjavnom, do neba volajúcom – nič neviem, napriek tomu som našla odvahu napísať tento článok. Píšem ho z dôvodu, že ľudia majú tendenciu idealizovať si úspech a mať určitú predstavu o úspechu – čo to ten úspech vlastne je, ako taký úspech vyzerá. A všetko ostatné za úspech nepovažujú alebo to rovno považujú za zlyhanie. Často sa preto cítia málo úspešní, neúspešní, menejcenní. Porovnávajú sa, cítia závisť, nenávisť. Veľmi to vnímam na internete, ale čoraz častejšie sa s tým stretávam aj v reálnom živote. 

Predstavte si úspešného človeka. Ale fakt si ho teraz predstavte. Čo sa vám vybavilo? Mediálne známa tvár z televízie, bulváru alebo sociálnych sietí? Čávo v dobrom fáre? Podnikateľ s kubánskou cigarou a drahými hodinkami na ruke? Premotivovaný finančný poradca, ktorého práve povýšili? Musíte uznať, niekde TU sa pohybujú predstavy mnohých ľudí o tom, čo je to úspech. A v tom spočíva ich nešťastie. ...keď vnímajú úspech iba cez popularitu, kariérny postup a cez peniaze.

Ale úspech má mnoho podôb. Úspech je, keď sa človek po autonehode opäť postaví na nohy. Keď si človek so závislosťou (workoholizmus, shoppoholizmus, drogy, alkohol...) dokáže uvedomiť svoj problém a začne nový život. Úspech je, keď sa naučíte vytesňovať toxických ľudí. Keď sa v živote dostanete do fázy, kde ste šťastný a spokojný. Úspech je vybudovať funkčnú rodinu. Mať odvahu robiť veľké životné rozhodnutia. Odcvičiť celý tréning bez pauzy. Odtancovať celú choreografiu bez zaváhania. Hodiť nepríjemnú minulosť za hlavu. Úspech je ... vedela by som pokračovať ešte veľmi dlho, ale viete, čo chcem povedať, úspech nie je vždy o potlesku, o kariére a o peniazoch.   

Niekto toho až tak veľa nedosiahol a chodí s nosom dohora a niekto svoj úspech – nech je akokoľvek veľký a obdivuhodný – odmieta a bagatelizuje. Úspech je subjektívny. Keď si poviete TOTO je môj úspech a budete sa podľa toho správať (oslávite ho, budete sa z neho tešiť, pochválite sa ním a dovolíte svojmu zdravému egu posunúť sa o čiaročku vyššie), budete sa cítiť skvelo, prejaví sa to aj na vašom správaní a vyžarovaní a všimne si to aj vaše okolie. 

Niekto je v sociálnom rebríčku vysoko, ale je nešťastný a niekto si nežije najlepšie, ale má život naplnený láskou, šťastím a vďačnosťou. Úspech nie je meradlom šťastia. Nepovažujte úspech za konečnú stanicu alebo za to jediné, čo by vás urobilo šťastným. A nezáviďte úspech iným, nikdy neviete, čo sa za ním skrýva - môže to byť bolesť alebo tvrdá práca. Niektorí ľudia za úspechom vidia iba prachatého tatka či partnera, úspech cez posteľ alebo podvody. Nebuďme naivní, aj takto to funguje, ale určite to nie je 100 % prípadov. Dajte poctivým ľuďom šancu, aby si svoj zaslúžený úspech užili - dopraj a bude ti dopriate. 

Mimochodom, ako zistíte, že je niekto úspešný? Má to napísané na čele alebo vám to povie hneď ako prvú vec, keď sa zoznámite? Nie. Vy to VI-DÍ-TE. Bije to do očí tak, že sa to nedá prehliadnuť. Sú určité znaky, ktoré máme zafixované, že TOTO je známka úspechu (značka auta, lokalita bytu, frekvencia dovoleniek...). Úspech vnímame cez optiku spoločensky zaužívaných stereotypov, ale okrem vonkajšieho (zjavného) úspechu, ktorý vidíme, existuje aj úspech vnútorný. Kedykoľvek budete mať dojem, že nie ste DOSTATOČNE alebo nie ste ZJAVNE úspešný, verte mi, skrytých úspechov máte toľko, až vás to samých prekvapí. Spomeňte si, koľkokrát sa vám niečo podarilo, spomeňte si na svoje silné stránky a schopnosti – čo ste vďaka nim dosiahli, premietnite si svoj život a významné míľniky, všetky šťastné „náhody“ alebo situácie, kedy ste pozitívne prekvapili či prekonali samých seba. Pozrite sa, kde ste dnes – určite súčasťou vašej reality je množstvo ľudí, vecí a okolností, ktoré ste si kedysi dávno vysnívali. Neprehliadajte a nebagatelizujte svoje pokroky a výhry. Vonkajší úspech nie je lepší ani väčší ako ten vnútorný. Vnútorný úspech má dokonca obrovskú výhodu – nikto vám ho nevezme a môžete byť vďaka nemu skutočne šťastný. 

Pekný deň vám prajem!

Komentáre