Znižujete sa k priemernosti?

Foto: Pexels

Krásny piatok, ako sa máte? Mimochodom. Ako štandardne odpovedáte na túto obľúbenú konverzačnú otázku? „Dobre“ s bodkou na konci, prípadne s dôvetkom „a ty?“,  je asi prvé, čo človeku napadne. Ale skutočne sa máte LEN dobre?

Niekedy pred inými ľuďmi zámerne ohodnotíme veci známkou 3 (dobrý, priemerný), aby sme náhodou nevyzerali, že sa máme fantasticky. Že sa nám darí. Že sme niečo skvelé zažili. Možno sa nechceme chvastať, pútať na seba pozornosť alebo púšťať sa do hlbšej debaty či spôsobiť druhej strane nepríjemný pocit (ak sa náhodou nemá tiež fantasticky alebo sa má zle). A tak sa vlastne celá naša ďalšia konverzácia nesie v duchu priemernosti. Mám sa DOBRE. Bolo to FAJN.

Alebo si zoberte situáciu, keď sa stretnete s arogantným prístupom. Ako často sa stáva, že sa necháte strhnúť a prepnete na stratégiu ako ty ku mne, tak ja k tebe? Kričí ON/ONA, tak začnete aj VY. Rozpráva sa s vami povýšeneckým tónom, tak začnete aj VY. Možno váš kamarát/kamarátka sústavne zabúda na váš sviatok, tak mu/jej prestanete k sviatku písať aj vy.

Iný príklad. Nemáte to v povahe, ale keď vaša kolegyňa začne ohovárať inú, pritakávate alebo prihodíte tiež nejaký svoj pohľad, skúsenosť. Ohováranie a intrigy sú vám za iných okolností cudzie, sama s nimi nezačínate, ale keď začne niekto iný, nedokážete z toho vykľučkovať, ale chcete dať druhej strane najavo, že jej rozumiete a tak sa zrazu pristihnete pri tom, že aj vy ohovárate.

Ako často sa takto nechávate strhnúť k priemernosti?

Ak vám niekto pochváli šaty, nehovorte, že sú staré, zo sekáča, zdedené alebo z výpredaja. Stačí, ak poviete ďakujem. 

Ak ste boli na dovolenke, neboli ste LEN v Tatrách. Tatry nie sú ani horšie, ani menej atraktívne, ani škaredšie, ani lacnejšie ako iné destinácie. Kdekoľvek na svete viete zrealizovať lowcostovú aj nechutne drahú dovolenku. Skvelú aj nevydarenú dovolenku. A v konečnom dôsledku nezávisí vôbec na tom, kam idete či za koľko, ale s kým a ako si to užijete.

Ak na vás niekto slovne útočí, nechajte ho, nech si uvedomí, že má oproti sebe mentálne vyspelejšieho partnera. Ktorý nemá potrebu znižovať sa na jeho úroveň. Ak udržíte svoj tón a slová na uzde, uvidíte, že druhá strana „vypení“ a prispôsobí sa vám, vašej energii.

Keď sa stanete súčasťou intríg a ohovárania, zmeňte tému alebo skúste nadhodiť niečo pozitívne o danej osobe (ak to tak cítite). Nie ste povinný cítiť a vyjadrovať sa ako váš konverzačný partner a kriviť svoj charakter len kvôli tomu, že niekoho iného dobehla neprajnosť, zlosť, škodoradosť či závisť.

Najbližšie, keď sa vás niekto spýta, ako sa máte, nebojte sa pochváliť výborne! Uvidíte, že vaše vyžarovanie pozitívne ovplyvní aj druhú osobu - môžete ju svojou náladou potešiť, motivovať, inšpirovať a vaša konverzácia sa vyvinie celkom iným smerom ako po odpovedi "dobre". Urobíte tak pekný deň nielen sebe, ale aj niekomu inému:)

Pekný víkend vám prajem:)

Komentáre