streda 5. januára 2022

Ako si navrhnúť šatník snov a užiť si veci čo najdlhšie


Môj provizórny, dočasný šatník po nasťahovaní sa do nového bytu.
Šatník na mieru.

Presne viem, čo som robila pred rokom na Silvestra - bol lockdown, zákaz návštev a kým som čakala na polnoc, navrhovala som si šatník, ktorý mi následne firma vyrobila na mieru. Doposiaľ vždy som bývala v interiéroch, kde sa skriňa už nachádzala a ešte nikdy som nebola v situácii, že by som si nejaký nábytok alebo materiál nemohla ísť osobne pozrieť, chytiť, vyskúšať. Existovalo riziko, že takto virtuálne vytvorený nábytok - vytvorený človekom, ktorý sa bežne navrhovaniu skríň nevenuje - nebude v praxi až taký pekný alebo až taký praktický, chvalabohu, nestalo sa. Môj šatník mi slúži už rok a nič by som na ňom nezmenila, preto vám chcem posunúť pár tipov, z čoho som vychádzala, ak vás náhodou čaká podobná úloha:

 • Ak bývate v priestoroch, kde sa každý centimeter počíta, napr. v menšom byte alebo máte - ako ja - presne vymedzený, vymurovaný priestor, kde sa má skriňa nachádzať, určite by som šla do skrine na mieru.
 • Zameranie skrine si nechajte urobiť laserom - aj keby ste sa neviem ako snažili, bežným metrom takto presné zameranie neurobíte, nemusíte mať po celej dĺžke steny priestor rovnako vysoký/široký.
 • Ak nemáte možnosť vidieť naživo skriňu rovnakú alebo podobnú tej vašej, trvajte na tom, aby vám firma poskytla aspoň vzorky materiálov - na internete povrchy a farby vyzerajú celkom inak ako v skutočnosti.
 • Pri navrhovaní interiéru skrine vychádzajte z toho, čo v skrini chcete mať - len oblečenie alebo aj doplnky (topánky, kabelky...) alebo aj niečo celkom iné?
 • Aký spôsob skladovania vecí vám vyhovuje? Preferujete vešiaky, poličky alebo zásuvky? Ako veľký priestor jednotlivým spôsobom skladovania vyčleníte? Ja napríklad som chcela mať oblečenie výhradne na vešiakoch, je to veľmi jednoduchý, prehľadný a praktický spôsob skladovania, do svojho šatníka potom chodíte ako do obchodu:) Zvolila som tiež pár zásuviek na doplnky, spodnú bielizeň, plavky, tielka a iné drobnosti. Police som si dala urobiť iba do vrchnej časti skrine a tieto slúžia ako úložné priestory na sezónne alebo nie tak často potrebné veci, keďže sú bez schodíkov nedosiahnuteľné. Navrhla som si aj úzku, vertikálnu policu na žehliacu dosku, sušiak a mop a poviem vám, je 100 x lepšie s týmito vecami počítať už pri návrhu skrine ako mať ich "zapichnuté" medzi šatami.
 • Myslite aj na špecifické veci, ktoré chcete v skrini skladovať, ako napr. zmieňovanú žehliacu dosku, sušiak, cestovný kufor, karimatku, vankúše, paplóny, osušky, uteráky, podsedáky, sezónne dekorácie či oblečenie neštandardných rozmerov - hrubé bundy, kabáty, šaty dlhé po zem a pod.
 • V dnešnej dobe existuje množstvo vychytávok ako si zorganizovať interiér skrine - rôzne organizéry, držiak na žehličku, špeciálne vešiaky na nohavice, kabelky, šály, kravaty... Skúste sa po nich pozrieť, možno zistíte, že vám ušetria kopu priestoru.
 • Ak bývate v menšom byte, určite sa oplatí navrhnúť si zašuchovacie (nie otváracie) dvere a aspoň na jedno krídlo dverí umiestniť zrkadlo - nebudete tak musieť odbiehať do inej časti miestnosti alebo celkom inej miestnosti, aby ste sa videli zakaždým, keď si niečo prezlečiete. 
Ak by ste chceli vidieť interiér môjho šatníka, nájdete ho na Instagrame vo výbere "New home", kde mám uložené videá čerstvo zostaveného, ešte prázdneho šatníka. 

Som presvedčená, že vhodné skladovanie vecí (najmä oblečenia, topánok, kabeliek) prispieva k tomu, že vám veci vydržia dlho pekné a vo výbornom stave. Ak máte vo svojom šatníku poriadok a prehľad, budete mať všetky veci na očiach, vďaka čomu sa vám budú aj ľahšie kombinovať. My ženy - ja síce nie, ale vidím to na internete - niekedy oblečenie len nakupujeme a nakupujeme, ale zabúdame sa oň starať. Pripájam teda k tomuto článku pár tipov, ako dosiahnuť, aby ste si svoje veci užili čo najdlhšie:
 • zahrňte čistenie topánok do víkendového upratovania - keď už budete mať mokrú handru v ruke, nie je nič jednoduchšie ako párkrát pretrieť topánky a hodiť šnúrky do práčky, veď aj tak budete prať
 • v kabelkách, ktoré neplánujete v najbližších dňoch používať, si nič nenechávajte, vyplňte ich bublinkovou fóliou, otrite vlhčenou vreckovkou (ak je to s ohľadom na materiál vhodné), kovové časti utrite handričkou na okuliare a vložte kabelku do dustbagu
 • na prelome ročných období si veci v šatníku vytrieďte, zorganizujte, vyraďte nepotrebné a nové dokupujte, len ak vám niečo skutočne chýba
 • dodržujte pokyny pre pranie a žehlenie, používajte len vhodné pracie prostriedky, háklivé veci perte v rukách alebo dajte do čistiarne
 • veci do práčky vkladajte obrátené naopak, gombíky a zipsy zapnite, spodnú bielizeň perte vo vrecúškach na to určených
 • perte spolu len veci rovnakej/príbuznej farby a materiálu
 • aby ste predišli elektrizovaniu vecí v zimnom období, používajte aviváž
 • vrchné oblečenie (blúzky, saká, topy, tričká, pulóvre, svetre...) a šaty sušte priamo na ramienkach
 • ramienka vkladajte do vrchných kúskov oblečenia zospodu, nie zvrchu, predídete tak roztiahnutiu goliera
 • veci so sklonom k žmolkovaniu pravidelne odžmolkujte, odporúčam používať radšej odžmolkovač na baterky ako žiletku
 • tmavé veci si pred odchodom z domu prejdite čistiacim valčekom - odstránite prach, vlasy, uvoľnené nitky a iné nečistoty
 • tašky a kabelky si nikdy nepokladajte na zem
 • nepoužívané topánky vyplňte novinovým papierom, zipsy zapnite, šnúrky vložte dovnútra topánok a uložte každý pár samostatne do krabice alebo dustbagu
 • príjemnú vôňu v šatníku zabezpečíte vložením kúsku voňavého vosku do organzového vrecka alebo si doň môžete nasypať vonné guľôčky na pranie.
Krásny deň vám prajem:)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára