Ako každý deň povýšiť svoj kreatívny koníček na vyšší level

Foto: Pexels

Baví vás kreatívna tvorba? Dokážete si na svoj koníček vyčleniť čas? Chcete sa vo svojej záľube zlepšovať? V každodennom víre udalostí idú koníčky neraz bokom. Niekedy ich prevalcujú povinnosti, inokedy únava alebo lenivosť. Ak by ste si predsa len chceli vybudovať návyk venovať sa svojmu kreatívnemu koníčku častejšie a systematicky ho upgradovať, mám tu pre vás zopár tipov:

  1. Každý deň urobte niečo. Sú dni, kedy sa nám nechce/neoplatí ani len otvoriť počítač, rozložiť si pomôcky alebo (doplňte si podľa toho, čomu sa radi venujete). Kreatívna tvorba si vyžaduje určitý čas a priestor, človek sa potrebuje naladiť na tú správnu frekvenciu. Snažiť sa vytvoriť niečo medzi dvoma inými úlohami alebo keď je človek už vyfľusnutý z celého dňa, je skôr trápenie sa ako zábava. Ale je množstvo činností, ktoré si nevyžadujú veľa času a vašej pozornosti, týkajú sa vášho koníčka a pomôžu vám posunúť ho na vyšší level. Napríklad si môžete niečo užitočné vygoogliť - rady, tipy, vychytávky alebo si pozrieť nejakú inšpiráciu, ako veci robia iní, pouvažovať, ako by ste to chceli robiť vy; vyhľadať si pomôcky alebo programy, ktoré by vám uľahčili prácu; nájsť si kurz, ktorý by vám rozšíril obzory; alebo si môžete spísať osnovu, wishlist či to do list k tomu, čo by ste chceli dosiahnuť/podniknúť v najbližšom čase a pod. Každý takýto malý krôčik sa počíta a takýmto spôsobom aj počas hektickejších dní, kedy nemáte priestor venovať sa samotnej záľube, urobíte niečo pre to, aby ste ju do budúcnosti vykonávali kvalitnejšie. 
  2. Urobte niečo nové. Zlepšovať sa v niečom znamená robiť niečo kvalitatívne inak ako v minulosti. Zmena v kvalite vašich výstupov sa môže udiať kedykoľvek, pokojne aj dnes, len musíte zísť z vyšľapaného chodníka. Od charakteru vášho koníčka závisí, či dokážete robiť veci inak na dennej alebo len na týždennej či mesačnej báze. Môžete skúsiť napríklad nejakú inú metódu výroby, iný softvér, môžete skúsiť osloviť niekoho, kto by vám s vašim koníčkom vedel pomôcť, môžete si k vášmu koníčku zriadiť sociálnu sieť, kde budete publikovať výsledky vašej práce, môžete si vyrobiť vizitky, aby ste dali aj svojmu okoliu na známosť, že sa niečomu venujete. Takže idete si stále to svoje + raz za čas (interval je na vás) urobíte niečo nad rámec alebo inak ako zvyčajne. A práve tieto vaše nad rámec a inak iniciatívy sú tými míľnikmi, ktoré si budete pamätať (to bolo vtedy, keď... to som dosiahla vďaka tomu, že... som spustila e-shop... som začala používať iný program... som si kúpila lepšiu techniku... som oslovila človeka, čo sa venuje niečomu podobnému a ten mi dobre poradil...). 
  3. Urobte to, čo chcete urobiť. Neviem, či touto chorobou trpím len ja, ale niekedy idem písať článok na blog, otvorím počítač, idem na youtube, že si k tomu pustím nejakú pesničku, tam zbadám, že vyšiel nový vlog od niekoho, koho rada sledujem, tak si ho zapnem, popri tom mi napadajú ďalšie veci, čo potrebujem riešiť na PC - zaplatiť faktúru, objednať si niečo, pozrieť si počasie na ďalší deň, prečítať si spravodajstvo, vybaviť maily, aktualizovať si kalendár... A k blogu sa dostanem oveľa neskôr (ak vôbec). Takže. Ak máte napríklad záľubu odohrávajúcu sa na počítači a otvoríte ho s tým, že idete robiť úlohu A, tak nezačnite robiť B alebo C, vybavte HLAVNE TO, kvôli čomu ste ten počítač otvorili. To teraz píšem aj pre seba, ale pochválim sa, že odkedy som si tento svoj zlozvyk začala uvedomovať, neprepadáva ma už tak často:)
  4. Nenechajte sa rušiť. Ak si chcete nájsť čas a priestor pre svoj koníček, musíte byť sebec. Lebo ak budete neustále zohľadňovať to, čo by ste robiť mali alebo čo by iní chceli, aby ste robili, na váš čas-pre-seba vám nikdy nezostane čas. Musíte sa naučiť vedieť povedať NIE ľuďom a úlohám, ktoré sú v poradovníku. Váš koníček nie je nepodstatné vyplnenie voľného času! Váš koníček je dôležitým zdrojom dobrej nálady, pozitívnych myšlienok, duševnej pohody, životného elánu a spokojnosti, pre mnohých ľudí je živobytím alebo dokonca zmyslom ich života. Preto ak si v hlave zostavujete plán, čo budete robiť - dnes, zajtra, tento týždeň - zaraďte tam svoju záľubu tak, akoby to bolo "ísť k lekárovi", "zaplatiť daň", "vyzdvihnúť dieťa zo škôlky". Proste niečo, čo NE-VY-NE-CHÁ-TE! 
  5. Nevracajte sa k hotovým úlohám, nevenujte jednotlivým krokom príliš veľa času. Kreatívna tvorba (a predovšetkým, keď sa jej venuje perfekcionista) je zradná v tom, že každému jednému čiastkovému kroku sa viete venovať donekonečna. Donekonečna môžete upravovať fotku, editovať článok, prerábať vázu na hrnčiarskom kruhu, premaľovávať obraz, opravovať make-up... A potom, keď sa na tento výstup pozriete s odstupom času, by ste ho po 2 rokoch vedeli urobiť lepšie a po 5 ešte lepšie - a kde je to možné, to človeka skutočne zvádza donekonečna spätne upravovať, opravovať, vylepšovať. Ale takto sa nikam neposuniete. Tajomstvo rastu v kreatívnej tvorbe spočíva (aj) v tom, že si viete povedať DOSŤ, keď už sa niečomu venujete príliš a že viete uzavrieť kapitolu, keď už ste raz niečo označili za hotové. Jasné, že človeku na jeho výstupoch záleží. Ale nie všetky diela sú veľdiela. Občas je niečo priemerné a občas niečo skončí v koši. 
  6. Majte oči otvorené. Byť inšpirovaný a motivovaný je pre kreatívneho tvorcu NEVYHNUTNÉ. Keď si neviete odpovedať na otázky ČO? AKO NA TO? PREČO? prichádza stagnácia a to sú tie nepríjemné etapy v živote každého tvorcu, z ktorých nejaký čas trvá sa vymotať. Hľadajte aj za bežnými (všednými) každodennými situáciami VIAC, nejaký zmysel, znamenie, podnet - niečo tam proste musí byť, čo viete vo svojej tvorbe použiť. Možno ste videli cestou do práce perfektne graficky spracovaný bilboard - ako to asi urobili? Možno vám po šálke od kávy zostal na stole zaujímavý odtlačok, ktorý by ako výšivka vyzeral pekne na bielej košeli. Možno váš sused vychodil v snehu stopy v tvare, ktorý vás pobavil, vlastne by to mohlo pobaviť aj iných ľudí a už máte námet na vtipné memko. Chcem tým povedať, myslite na svoju kreatívnu tvorbu 24/7, aj vtedy, keď sa jej práve nevenujete - dobré nápady na vás číhajú všade, treba ich len rozpoznať. 
Prajem vám, aby ste si na svoju záľubu dokázali nájsť čas a chuť aj počas hektickejších či náročnejších dní, majte sa krásne:)

Komentáre