FLOW: Sila prítomného okamihu

Foto: Pexels

Ahojte priatelia, ako sa máte? Všimla som si, že viacerí ľudia v mojom okolí privítali aktuálne opatrenia s otvorenou náručou, pretože sa práve nachádzali uprostred hektického obdobia a sprísnenie opatrení im pomohlo (resp. ich doslova donútilo) spomaliť. Viete, čo veľmi pomáha mne, keď je toho na mňa veľa? Mohli by sme to tiež nazvať lockdown:) Lockdown myšlienok. Sústredím sa len na to, čo práve robím, vidím, cítim. Úplne vytesním všetko, čo ma čaká v daný deň neskôr, zajtra, o týždeň. Sústredím sa na TU a TERAZ.

O tejto technike ste už s veľkou pravdepodobnosťou počuli, mnohé časopisy a motivačné knihy nám odporúčajú „precítiť ten flow“. Ale skúšali ste to už? Je to veľmi oslobodzujúce:) Dajme si príklad. Mnohých ľudí veľmi nebaví variť si cez pracovný týždeň, lebo máme všetci iné povinnosti a voľný čas chceme využiť inak ako za sporákom. Ak ale máte nejaké stravovacie obmedzenia alebo sa chcete stravovať výživnejšie ako jedlom z jedální či food courtov, vareniu sa nevyhnete. A tak si idete uvariť to rizoto, ale popri tom myslíte na množstvo vecí, ktoré ste namiesto toho mohli/mali robiť, čo ešte treba vybaviť a čo vás v najbližšom čase čaká. Mala by som dať prať, obvolať zmeškané hovory a zabudla som kamoške napísať k narodeninám, zajtra tá porada bude asi dlhá a má byť zima, kam som si dala ten hnedý sveter??, potrebujem si dokúpiť ryžu a nejaké ovocie by sa tiež zišlo, btw ako by som mohla pomôcť tomu klientovi, čo mi dnes písal?? vianočná výzdoba v meste je pekná... a zaplatila som už faktúru za telefón?? Mysľou sme všade, len nie pri varení. STOP.

Takže znova. Idete variť to rizoto. Vnímajte činnosť všetkými zmyslami – čo vidíte? Čo cítite? Čo držíte? Čo počujete? Ako to chutí? Sústreďte sa len na prítomnosť a dý-chaj-te. Hlboké nádychy a výdychy sú veľmi upokojujúce, napr. ja si v stresových situáciách vždy (vždy, vždy!) uvedomím, že prakticky nedýcham, doslova zatajujem dych ako pri napínavom filme, akurát že nepozerám film, len žijem svoj život, haha. Cítiť flow znamená cítiť tok udalostí, činností, podnetov a brať ich tak, ako prichádzajú, ako keď rieka obmýva prekážky, najskôr obmyje prvú, potom druhú a tak postupne a tak si krok za krokom prejdeme aj my naším dňom. Áno, je to niečo ako meditácia, len pri tom nesedíte na vankúši/karimatke, je to meditácia za pochodu. Kedykoľvek odbehnete v myšlienkach k niečomu inému – pretože to sa určite veľakrát stane – vráťte sa späť k zelenému hrášku (pokračujem v mojom príklade s varením), voňavej cibuľke spenenej na panvici a pare stúpajúcej do digestora. Jasné, že nebudete 15 min čučať do digestora, kým sa uvarí ryža:), ale chápete, čo chcem povedať – ak práve niečo robíte a chcete, aby vás to dobilo a nie vybilo, sústreďte sa iba na tú danú činnosť, všetko ostatné hoďte za hlavu. Ak máte prestoj, v medzičase pokojne choďte robiť niečo iné.

Keď máme hektické dni, obvykle z programu vypúšťame tie najmilšie a najdôležitejšie aktivity - vynecháme cvičenie, jedlo si neuvaríme, ale si ho objednáme, večer si nedáme vaňu, ale len sprchu, veci po sebe neupratujeme, ale nechávame za sebou chaos... A toto všetko nás ešte viac unavuje a vyčerpáva. Ak sa naučíte pracovať s prítomným okamihom a ukradnete si počas náročného dňa chvíľu pre seba, potom aj táto chvíľa sa pre vás stane kvalitnou a plnohodnotnou. 

Flow môžete cítiť kedykoľvek a kdekoľvek. Keď ho uplatníte pri voľnočasových aktivitách, perfektne si vďaka tomu oddýchnete a keď ho uplatníte v práci, urobíte toho oveľa viac za kratší čas, pretože sa nenecháte vyrušovať inými podnetmi, budete menej chybovejší a z mojej skúsenosti aj spokojnejší, lebo robiť jednu vec poriadne je lepšie ako robiť 5 vecí naraz a zle. Počas pohodových dní vám flow asi nijako nepomôže (resp. vtedy prichádza prirodzene a vôbec ho nevnímame), ale keď sa toho na vás zosype veľa, je veľmi fajn venovať sa 1 veci zatiaľ čo 20 ďalších má úplnú stopku, t. j. nielenže sa im nevenujete, ale ešte na ne ani nemyslíte. 

Ako to máte vy? Skúšali ste/pomáha vám flow počas náročných dní?

Komentáre