8 dôvodov prečo stagnujete


Foto: Pexels

Pravdepodobne každý človek má v určitej fáze svojho života pocit, že sa už dlhšie nikam neposunul. Aké sú dôvody, že sa točíte v kruhu, z ktorého sa nedokážete dostať von?

1. Strach. Strach, čo si o tom pomyslia iní. Strach, že niečomu venujete kopu času a možno zbytočne. Že miniete veľa peňazí. Že niečomu venujete svoju energiu a na konci cesty bude možno len sklamanie. A ako budete vyzerať, ak sa to nepodarí? Nuž ako sa hovorí - kto sa bojí, nech nejde do lesa:)  Klišé, ale ja tieto staré pravdy rada používam, lebo v jednej vete vystihujú VŠETKO.

2. Vzorce a stereotypy. Nepodarilo sa mi to minule, tak ani teraz sa to nepodarí. Aby som mohol/mohla začať, potrebujem mať dobré kontakty, kvalitnú techniku, peniaze. Moji rodičia mali bežné zamestnanie a pochádzam z priemerných pomerov, som teda predurčený/á mať priemerný život. Nemám na to školu, len ma to baví, ale bez diplomu ma nikto nezamestná. Podobné myšlienky môžete hodiť za hlavu. Lebo na čo myslíte, to si do života privolávate. Medzi vašou minulosťou či minulosťou vašich rodičov a vašou budúcnosťou nie je žiadna súvislosť. Že sa niečo nepodarilo 5-krát, neznamená, že sa to nepodarí na 6.-ty krát. Talent, odvaha a nasadenie sa za niektorými dverami cenia viac ako diplom - kus papiera. A na to, aby ste s niečím začali alebo zažiarili, nepotrebujete mať špičkové vybavenie, kontakty ani peniaze - koľko ľudí začínalo so svojím projektom "na kolene" a dokonca aj keď sa vypracovali, zostali symbolicky verní niektorým svojim old school praktikám. K tomuto bodu teda už len toľko - či už si poviete, že sa niečo podarí alebo nepodarí, v oboch prípadoch máte pravdu.    

3. Prokrastinácia. V mnohých prípadoch presne vieme, čo treba robiť, ale to nerobíme. Vieme, že by sme mali mať disciplínu. Sadnúť si k určitej veci denne aspoň na hodinu či na dve. Niečo si k tomu naštudovať. Do niečo investovať (napr. do vzdelania alebo do lepšieho vybavenia). Napriek tomu sa opäť pristihneme pri skrolovaní sociálnej siete, čítaní článkov či browsovaní e-shopov. Všetci máme každý deň k dispozícii 24 hodín a je len na nás, ako ich využijeme. Okej, pozreli ste si najnovšiu kolekciu od Balmain, ale ako vám to pomohlo? Ak ste pôvodne otvorili počítač s tým, že idete robiť na svojom projekte, tak by ste ho mali o hoďku alebo o dve aj zatvoriť s tým, že ste robili na svojom projekte. Ak máte hotovo a máte čas, potom si pokojne pozrite Balmaina.

4. Čakanie na "správny" čas. Asi závisí - vyjsť s niečím polohotovým na svetlo sveta asi nie je najlepší nápad, ale sú situácie, kedy vyslovene čakáme na TEN POCIT, že sme ready, ale ready nikdy nebudeme - preto ak chcete urobiť nejaký krok, tak ho proste urobte. 

5. Nízka sebadôvera. Nízke sebavedomie je častou príčinou, prečo ľuďom unikajú príležitosti. Zamyslite sa, či o sebe uvažujete objektívne (všetci máme nejaké slabé stránky a na tom nie je nič zlé), lebo možno ste len príliš skromná/ý. Žiaľ, v praxi sa skôr posunú ľudia, ktorí nie sú vhodní, ale vedia používať ústa a lakte ako tí, ktorí na to majú, no myslia si, že nie.  

6. Objektívne prekážky. Niekedy to nie je ani o lenivosti, ani o strachu či podceňovaní sa, ale objektívne sa nedokážete posunúť napr. preto, že vám chýbajú určité vedomosti (ako niečo urobiť) alebo prax. Podľa mňa investícia do vzdelania (predovšetkým toho neformálneho) je jednou z tých najlepších, pretože vedomosti a skúsenosti vám nikto nevezme a keď sa učíte od profíkov, ktorí sa neboja zdieľať aj "tajné" tipy a informácie, ktoré ani google nepozná, získavate obrovskú výhodu, na ktorej viete ďalej stavať. Vzdelanie vám umožní napredovať, ale už samotný proces vzdelávania je veľkým krokom vpred. 

7. Vyčerpanosť. Niekedy snaha o rast bráni rastu. Tak veľmi sa o niečo usilujete, že si progres sami blokujete. Možno celé dni sedíte za počítačom, ale viac by vám prospelo, keby ste si dali pauzu na hodinku, na dve (na deň alebo týždeň?), aby ste si oddýchli, získali odstup, načerpali inšpiráciu. Podobne je to aj s cvičením - ak budete cvičiť denne a vaše telo nebude mať priestor na regeneráciu, príde stagnácia. 

8. Možno po tom túžite. Nikam sa neposunúť. Lebo viete, že okrem strachu z neúspechu existuje aj strach z úspechu? Možno vás baví venovať sa niečomu, keď to robíte vo svojom voľnom čase, ale akonáhle by sa daná činnosť začala spájať s termínmi, peniazmi a požiadavkami iných ľudí, už by to nebola (len) záľuba, ale (aj) práca. Je skvelé mať prácu, ktorá je vašou záľubou, ale niekto potrebuje mať tieto dve veci oddelené. Mať v prácu, ktorá ho baví a mať záľubu, ktorá ho baví (rovnako alebo viac ako práca). Možno sa neposúvate, lebo sa nechcete posunúť - viete, čo by sa tým zmenilo a tá predstava sa vám nepáči. 

V ktorom bode sa najčastejšie nájdete, keď máte dojem, že sa neposúvate?

Pekný víkend vám prajem!

Komentáre