6 vecí, do ktorých sa oplatí investovať

Foto: Pexels

Predpokladám, že ste mali šupinku z kapra alebo peniaze cez sviatky pod obrusom, tak si poďme dať pár tipov, na čo tie peniaze užitočne oplieskať:) Viete, ja som presvedčená, že nad určitú príjmovú hranicu (a to zdôrazňujem, že až nad určitú hranicu) nie je dôležité ani tak koľko zarábate, ale ako viete s peniazmi hospodáriť. Niektorí ľudia aj keby zarobili 5 miliónov, minuli by 5 a pol. Samozrejme, nech si každý za svoje peniaze kupuje, čo chce - všetci máme svoje priority a čo považuje za dôležité jeden, iný za dôležité považovať nemusí. Ale aj vo svojom okolí mám ľudí, ktorých pravidelne zaplavujú výčitky kvôli impulzívnym, nepremysleným, zbytočným nákupom. Niekedy (alebo často?:) nakupujeme nie to, čo skutočne potrebujeme a čo by nám skutočne urobilo radosť, ale realizujeme tzv. demonštratívne nákupy (chcem sa k niekomu priblížiť, demonštrovať svoj sociálny status, ukázať sebe a ukázať iným, že na to mám). Takže tu je pár tipov, do čoho sa podľa mňa oplatí investovať:

Tento článok vznikol s ohľadom na zameranie môjho blogu, takže rady typu investujte do kryptomien, nehnuteľností a pod. tu nenájdete:)

Vzdelanie - toto je hrozné klišé, ale investícia do vzdelania (formálneho/neformálneho) je jednou z tých najlepších. Prečo? Lebo na vedomosti ľahko nadviažete skúsenosťami a skúsenosti robia majstra. Samozrejme, závisí. Aj ja som sa už ocitla na veľmi drahom kurze s veľmi zlým lektorom. Na druhej strane, ak máte šťastie na kvalitného učiteľa - človeka z praxe, odborníka vo svojej oblasti, vyzretú osobnosť, prirodzeného lídra, ktorý vás inšpiruje a je ochotný s vami zdieľať "vychytávky", k akým by ste sa vlastnou prácou ani po 2 rokoch nedostali, takéto vzdelanie vám dá perfektné základy na celý život, a možno nielen to. Niekedy už počas samotného vzdelávacieho procesu máte možnosť vyskúšať si veci v praxi, v teréne, stretávať sa s ľuďmi z fachu, zbierať kontakty, nadväzovať spolupráce. Absolvovala som už veľa kurzov kreatívneho charakteru na prvý pohľad nesúvisiaceho zamerania, ale po čase sa mi tieto "skills" pekne stretli a vzájomne sa dopĺňajú, a v súčasnosti ich využívam denno-denne pri práci s fotografiou, blogom a Instagramom.

Záľuby - keď vás niečo veľmi baví, nemalo by vám byť ľúto investovať do tejto činnosti čas a ani peniaze. Akákoľvek záľuba vás po čase môže omrzieť, keď zistíte, že nerastiete, že ste narazili na určité obmedzenie a nemáte sa už kam posunúť. Lebo aj keď je to LEN záľuba, mať vôbec nejakú záľubu je veľmi dôležité - naše koníčky nám pomáhajú "vypnúť", zregenerovať telo aj myseľ, načerpať nové sily. Čomukoľvek sa venujete, určite v tom chcete byť postupne lepší a lepší a s tým občas súvisia aj nejaké náklady, napr. do lepšieho vybavenia. Ja sama investície tohto typu dlho zvažujem, hovorím si, je to LEN záľuba, neživí ma to, nezarába mi to, možno by som to nemusela až tak preháňať. Ale prejde pár týždňov alebo mesiacov a ja VIEM, že tú investíciu urobiť "MUSÍM", lebo ma tá myšlienka celkom pohltila, som ňou nadšená a živo si predstavujem, čo bude, keď... A zatiaľ nikdy, NIKDY som investíciu do svojho koníčka (fotografovanie + písanie) neľutovala:) Či už išlo o technické alebo softvérové vybavenie, doménu, rôzne kurzy, poplatky, režijné náklady, rekvizity..., všetko sa oplatilo, pretože tá moja radosť... ten úžitok bol vždy väčší ako náklady.    

Kategória "beauty" - zaradila som sem aj túto kategóriu, lebo som žena a čítajú ma ženy:) Osobne rada investujem do kabeliek, pohodlných topánok s rovnou podrážkou, lebo rada a veľa chodím pešo, a kabátov. Toto sú veci, ktoré - ak sú kvalitné a dobre sa o ne staráte - vám vydržia mnoho sezón. Vo svojom šatníku mám aj 8-ročné kúsky vo výbornom stave, podľa mňa naozaj nie je potrebné mať veľa vecí, radšej jednu-dve z určitej kategórie, ale poriadne. Za ďalšiu skvelú investíciu považujem zlaté šperky - určite má väčší zmysel zaobstarať si jeden poriadny šperk, ktorý posunie váš outfit na vyšší level ako každú chvíľu nakupovať lacnú bižutku, lebo 10 eur sem, 10 tam - za tie peniaze ste už mohli mať niečo serióznejšie. Kategóriu "kozmetika" do tohto článku nezaraďujem, lebo nie som ani taký kozmetický junkie a ani nevyhadzujem také sumy za kozmetiku, aby som mohla hovoriť o nejakých investíciách...

Zážitky - sem by som zaradila predovšetkým cestovanie, ktoré nás obohacuje neskutočným spôsobom. Spoznávanie nových miest, sociálnych, ekonomických a politických pomerov, kultúr, zvykov, ľudí, gastronómie, fauny a flóry je nielen vzrušujúce, ale aj poučné. Koľkokrát ste sa ocitli na mieste, kde ste boli vďačný za všetko, čo máte - život v mieri, elektrinu, čisté oblečenie, pitnú vodu. Alebo na mieste, ktoré sa vám po všetkých stránkach zdalo krajšie a lepšie ako to, z ktorého pochádzate. Mám teóriu - ale možno sa mýlim - že ľudia, ktorí prechovávajú nenávisť voči "inakosti" (či už je to rasa, národnosť, náboženstvo, sexuálna orientácia...) sú ľudia, ktorí toho veľa nenacestovali, pretože inak by museli (skrátka MUSELI!) vidieť, že medzi príslušníkmi akejkoľvek kategórie sa nájdu dobrí aj zlí ľudia a charakter človeka nezávisí od farby pleti alebo od toho, či a kto v danej krajine nosí na Vianoce darčeky.

Komfort - toto je taká všeobecná kategória, do ktorej môžeme zahrnúť všetko - bývanie, pracovné prostredie, záľuby, dopravu... Ak netrpíte nedostatkom finančných prostriedkov a žijete aspoň v bežných pomeroch, nesnažte sa šetriť všade, kde sa dá - sú situácie, v ktorých vám to tak ukrojí z kvality života či zo zážitku, že to za to vôbec nestojí. Môžete si kúpiť lacný, nekvalitný matrac, z ktorého vás bude roky denno-denne bolieť chrbát alebo investujete do dobrého matraca /teraz nechcem vyvolávať dojem, že lacné = nekvalitné a drahé = kvalitné, ale v tomto mojom modelovom príklade sa tak tvárme/. Na dovolenku môžete ísť 12 hodín autobusom alebo 2,5 hod lietadlom. Pri výkone svojej práce alebo svojho koníčka môžete používať svoj starý notebook, v ktorom sa vám okno otvára 2 minúty, ale určite viac sa oplatí investovať do kúpy nového.

Zdravie - túto kategóriu uvádzam zámerne na koniec, pretože je najdôležitejšia. Ak nemáte v poriadku zdravie, potom všetko vyššie uvedené je nepodstatné. Oplatí sa investovať do vhodnej výživy, fyzického a psychického zdravia, prevencie, kvalitnej zdravotnej starostlivosti - myslím, že k tomu niet čo dodať. 

Napadlo mi, že by som podobný článok mohla spísať aj o veciach, ktoré sa (ne)oplatí kupovať do domácnosti - za predpokladu, že doma neradi skladujete haraburdy alebo bývate v menších domácnostiach, kam sa veľa vecí nezmestí. Pár dní dozadu som bilancovala, aké skvelé veci sa mi podarilo zohnať do bytu a je zaujímavé, ako niektoré tvary, farby či materiály posunú bývanie na iný level, tak možno aj takýto článok sa raz na blogu objaví. Pekný deň vám prajem:)

Komentáre