Ako zahnať negatívne myšlienky a nenechať si pokaziť deň

Foto: Pexels

Tiež sa niekedy obávate vecí ešte skôr ako sa stanú? Alebo sa vám do niečoho nechce, lebo tušíte, ako to dopadne? Prípadne odpíšete niečo/niekoho, pretože máte o danej veci/danom človeku už zaužívanú určitú mienku? Uvediem pár príkladov. 

Chystáte sa na dovolenku, ale pár dní pred odchodom zistíte, že má celý týždeň pršať a vám to nielenže pokazí náladu, ale už ani nemáte chuť niekam ísť.  

Čaká vás pracovné stretnutie s mimoriadne protivným človekom a vy z toho máte 3 dni vopred stres a "deň D" bude určite mizerným dňom. 

Máte chuť prerobiť si obývačku, ale potom si spomeniete, že keď ste sa naposledy pokúšali niečo vylepšiť, tak ste to akurát pokazili, tak teda žiadna renovácia sa konať nebude. 

Na základe našich negatívnych predpokladov, predstáv, domnienok, skúseností, očakávaní... vkladáme do činností, ktoré nás čakajú, negatívne emócie, v dôsledku čoho si už vopred predurčujeme, že nejaký deň bude zlý, že naša nálada bude zlá, že niečo nevyjde, že niečo radšej robiť nebudeme. A to je podľa mňa škoda, pretože stačí zmeniť uhol pohľadu a všetko môže byť inak. 

Keď nevieš zmeniť okolnosti, zmeň svoj prístup. 

Okej. Tak vám na tej dovolenke bude pršať. A čo? Dážď má tiež svoje čaro. Dobre sa oblečiete a môžete vyraziť prakticky kamkoľvek rovnako ako za pekného počasia. Môžete si vybrať viac interiérových aktivít a aspoň budete mať dôvod sa na dané miesto v budúcnosti znova vrátiť. Zožeňte si mäkký, huňatý sveter, nalejte si horúci čaj alebo kakao do termosky, zbaľte si dáždnik, pršiplášť. Pouvažujte, čo by vám spríjemnilo váš pobyt, aby ste sa cítili dobre a mohli ste sa na dovolenku tešiť a v dobrom na ňu spomínať. Vysoké nepremokavé gumáky? Dobrá knižka? Čokoľvek vám pomôže vytvoriť tú správnu atmošku, berte to!

Ten arogantný človek, s ktorým sa máte stretnúť, mal minule možno len zlý deň a vybil si to na vás. Dajte mu šancu. Nevytvárajte si v hlave dopredu scenáre, urobte za minulosťou čiaru a sústreďte sa hlavne na to, aby vaše správanie bolo v poriadku a primerané situácii - bez ohľadu na to, aký buran sa oproti vám posadí. Zlý deň máme z času na čas všetci a zároveň, keď sa niekto správa nevhodne bez ohľadu na to, či ten zlý deň má alebo nie (čítaj je to pošuk od prírody), nemá to s vami vôbec nič spoločné. Taký človek má sám so sebou nejaký problém a ventiluje si ho spôsobom, ktorý vám nebude príjemný, ale je to jeho škoda, lebo vy ste úžasná bytosť a druhá strana sa práve obrala o šancu mať vás za spojenca, partnera, kamaráta.  

No a čo s tou renováciou? Áno, strach nás často odrádza robiť skvelé veci. Nedávno som videla video - seniorov v Londýne sa pýtali, či niečo vo svojom živote ľutujú, resp. či by niečo urobili inak, keby mali šancu prežiť život znova. Jedna pani povedala, že neľutuje to, čo urobila, ale to, čo neurobila. Že bola príliš ustráchaná a konzervatívna, nikdy nepodnikala riskantné rozhodnutia, celý život žila vo svojej ulite, lebo tak sa cítila bezpečne, ale teraz sa obzrie späť a vidí jedno veľké prázdno. Asi nikto z nás nemá rád činnosti s neistým výsledkom, predovšetkým, keď vieme, že do nich vložíme veľa energie, času, peňazí. Ale o čom je potom život? Keď zavrhneme všetky aktivity, ktoré by sme potenciálne mohli pokaziť, potom rovno môžeme celý deň sedieť na gauči. 

Aj keď sú negatívne myšlienky, nálepky a predsudky súčasťou nášho každodenného života, čo voči nim môžeme urobiť je, že im nebudeme pripisovať žiadnu váhu a rovno ich nahradíme afirmáciami. Povieš síce "má byť škaredé počasie cez víkend", ale už to pre teba nebude znamenať nič negatívne, lebo si predstavíš relax, skvelú knižku, Netflix, dobré jedlo, huňatú deku, horúci čaj, vaňu... 

Pozeraj sa do slnka, neuvidíš mraky. 

Krásny deň vám prajem!

Komentáre