sobota 4. septembra 2021

Prečo rada cestujem sama

Foto: Pexels

Pokračujeme v sérii cestovateľských článkov:) Úprimne som veľmi zvedavá, ako sa pandemická situácia v najbližších mesiacoch/rokoch vyvinie, pretože ja sa práve teraz dostávam do životnej fázy, v ktorej som mala v pláne cestovať. Cestovať inak ako doposiaľ. V minulosti som vo veľkej miere využívala služby cestovných kancelárií a obvykle som cestovala s niekým. Sama bez cestovky alebo akéhokoľvek sprievodu/parťáka som mimo Slovenska cestovala zatiaľ len trikrát, ale začína sa mi to páčiť!

Single traveling má veľa výhod, ale myslím si, že skôr (alebo iba) pre ľudí, ktorí aj štandardne trávia čas radi sami, resp. im samota nevadí. Pretože ak ste od prírody spoločenský, zdieľavý typ, len ťažko budete hľadať zaľúbenie v niečom, čo vám nie je prirodzené. Takže tento článok je skôr pre ľudí, ktorým by potenciálne single traveling vyhovoval/nevadil, ale zatiaľ naň nenabrali odvahu. Prípadne ste si možno doposiaľ ani neuvedomili, že aj takto sa dajú realizovať dovolenky a majú svoje čaro. Čo mám na single travelingu rada ja?

  • Idem kam chcem, kedy chcem, nemusím sa na nikoho držať, s nikým sa zosúlaďovať, na nikoho brať ohľad. Tento bod toho zahŕňa veľmi veľa! Či už ide o termín dovolenky, čas odchodu, spôsob prepravy, výber ubytovania, ranné vstávanie, každodenný program, stravovanie, celkový režim, osobné potreby atď. - pri single travelingu myslíte len na seba a uspokojujete len svoje očakávania, sny a potreby.  
  • Nemusím nikomu nič vysvetľovať (napr. moju INFJ-T povahu - na túto tému chystám samostatný článok, vyjde čoskoro), pretvarovať sa (ale čo siii, nevadí mi, že... doplňte si niečo, čo vám vadí!).
  • Nemusím sa vzdávať svojho režimu, svojich návykov, preferencií a záľub. Napríklad rada vstávam zavčasu, tým pádom chodím aj zavčasu spať a je mi jedno, že som na dovolenke, proste 22:00 mi dôjde šťava, sorry. Preferujem aktívne dovolenky, keď veľa vidím, zažijem, pochodím. Rada fotografujem a keď objavím niečo fotogenické, na pár minút sa pri tom "zabudnem". Rada chodím po múzeách a galériách, ale túto záľubu malo doposiaľ cca 0 % mojich spolucestovateľov. Mám komplikovanú potravinovú intoleranciu a aj v čase, keď som ešte nevedela, ktoré potraviny mi vadia, som sa rada stravovala určitým spôsobom a prekážalo mi, ak som tento návyk nemohla kvôli iným ľuďom dodržať. Toto je len pár príkladov... 
  • Mám rada súkromie. Nie je mi príjemné zdieľať s ľuďmi (aj keď sú mi akokoľvek blízki) príliš veľa času a spoločné priestory, vonkoncom nie spálňu. 
  • Nemám rada príživníkov. Tých ľudí, ktorí s vami idú na výlet/dovolenku, vy googlite ubytovanie, cestu, bookujete vstupenky, čekujete otváracie hodiny, mapujete miestnu infraštruktúru, študujete podmienky atď., zatiaľ čo ich jedinou úlohou je zbaliť sa a ani to niekedy nezvládnu. Alebo keď idete na pol dňa mimo civilizáciu a oni si ani len vodu a jeden keks so sebou nezbalia!:D 
  • Neviem ako vy, ale ja to mám tak, že ak do cudzieho prostredia (a nemyslím len do cudzej krajiny, ale vo všeobecnosti) prídem s niekým, nezaujímam sa už o iných ľudí. Ale ak niekam prídem sama, som otvorená, priateľská, nadväzujem kontakty.
  • Samota mi pomáha rásť, sústrediť sa na svoje myšlienky, ciele a sny, pomáha mi dozvedať sa viac o sebe (napr. čo v najbližšom čase od života očakávam, čo by som chcela zmeniť, čo sa chcem naučiť atď.) a v týchto chvíľach dostávam aj najviac kreatívnych nápadov, ktoré sú pre moju sebarealizáciu a šťastie veľmi podstatné. 
Samozrejme, single traveling má aj svoje nevýhody, ale akokoľvek nad nimi uvažujem, podľa mňa tieto nevýhody sa prejavujú najmä v kritických situáciách (vybitý mobil, stratené doklady, platobná karta zhltnutá bankomatom...), ktoré navyše vôbec nemusia nastať. Nastavte si myseľ na bezproblémovú dovolenku a ak máte obavy, skúste si najskôr osamote výlet v rámci Slovenska alebo do susedných krajín, takto si môžete natrénovať svoje samocestovateľské schopnosti a sebaistotu. Zvyknete cestovať sami alebo sa chystáte? Prajem vám veľa splnených cestovateľských snov a pekný zvyšok víkendu!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára