streda 8. septembra 2021

Prečo niektorí ľudia chcú byť single?

Foto: Pexels

Doposiaľ som sa na blogu nevenovala partnerským vzťahom - predovšetkým je to téma, ktorej sama nerozumiem:) Partnerstvo je skrátka chémia, buď to funguje alebo nie a keď ste niekde medzi, pravdepodobne stále rozmýšľate, na ktorú stranu sa prikloniť (tak funguje to, či nie?!). Každý človek (bez ohľadu na to, či je momentálne vo vzťahu alebo nie) podvedome cíti, čo mu vyhovuje viac - či je to život v partnerstve alebo je to život bez partnera. V dnešnej dobe už táto téma nie je tabu a určite aj vy máte v okolí ľudí, ktorí sú single, užívajú si to a nechcú to zmeniť. Možno sa pýtate, ako niekto môže dobrovoľne chcieť žiť sám? Čím to je, že niekto je a niekto nie je partnersky/rodinne založený? Existujú nejaké "tajné" výhody single života, o ktorých neviem? Ak sa domnievate, že odpovede nájdete v tomto článku, bingo! Tento článok (je skôr pre ženy:) vám môže byť rovnako užitočný, ak ste sa ocitli single, ale nechcete byť single a potrebujete to spracovať, resp. objaviť svetlú stránku single života. 

Ako prvé chcem povedať, že chcem-byť-single život možno nie je voľba. Možno je to niečo, čo má človek dané a nepotrebuje nad tým rozmýšľať. Možno je to zakódované v génoch, možno to prišlo výchovou alebo životnými skúsenosťami. Či už patríte do skupiny ľudí, ktorí chcú byť single alebo nechcú byť single, je to v oboch prípadoch v poriadku, nehľadajte za tým žiadnu "chybu softvéru". Zároveň vaše preferencie nemusia byť doživotné - človek sa vyvíja, mení, menia sa jeho potreby, názory, priority, sociálny status, životná situácia... žijeme v turbulentnom prostredí, mení sa náš vonkajší aj vnútorný svet. No a potom je tu ešte tá prirodzená ľudská vlastnosť (zvedavosť či skôr ješitnosť?) - vždy budú chvíle, kedy budete rozmýšľať, či "tráva na druhej strane nie je zelenšia". Zadaní občas túžia byť single (alebo s niekým iným) a singláci občas túžia byť s niekým. 

Prečo ľudia chcú byť sami? Dôvodov môže byť množstvo, ale sumarizujem tie podľa mňa základné:

 • Každé vaše rozhodnutie je LEN VAŠE rozhodnutie - kde budete bývať, do čoho investujete, kam pôjdete na dovolenku, ako strávite večer...  
 • Nemusíte na nikoho brať ohľad, nemusíte sa s nikým zosúlaďovať, zohľadňujete len svoje potreby, svoje názory, preferencie, ciele, sny, očakávania... Je to sebecké? Možno, ale dovolím si povedať, že po takomto slobodnom a sebeckom živote občas túžime všetci a single ľudia ho žijú 24/7.  
 • Nikto vás neobmedzuje, nebrzdí a neovplyvňuje. Človek je vraj priemerom 5 ľudí, s ktorými sa najčastejšie stretáva (ja tomu verím, aj vy?) a je prirodzené, že sa chce naladiť/sa časom naladí na podobnú vlnu s partnerom. Vaše názory, záľuby a priority už nie sú tak celkom vaše, svoj voľný čas trávite a manažujete si ho s ohľadom na partnera. Potom sa stáva, že sa ľudia rozídu a jeden/možno obaja zistia, že nebyť toho druhého, využívali by čas inak a o tomto čase už chceli byť inde. 
 • Každý vzťah časom zovšednie, resp. je len veľmi málo výnimiek, ktoré potvrdzujú toto pravidlo.
 • Nemusíte tolerovať zlozvyky svojho partnera a zároveň sa nemusíte cítiť zle pre tie svoje. 
 • Nemusíte sa pretvarovať (pred jeho rodičmi, kamarátmi, pred ním).  
 • Nemusíte sa snažiť. Vzťah nie je burina, ktorá rastie hocikde a sama od seba, na druhej strane správna starostlivosť chce toľko úsilia, že si človek rozmyslí, či si tú rastlinu domov zaobstará.   
 • Nemusíte sa pretekať s inými ženami v tom, že VY ste najlepšia partnerka, milenka, matka, kuchárka, spolubývajúca atď. Ak ste single, ste to len vy a žiadne podobné nezmyselné súťaže sa nekonajú. 
 • Nemusíte viesť nútené rozhovory, keď na ne nemáte chuť. Nemusíte znášať partnerove nálady, čítať medzi riadkami, domnievať sa. Nemusíte sa zúčastňovať nezmyselných hádok, byť terčom alebo autorom sarkastických poznámok, ktoré neskôr mrzia a pod.  
 • Nie všetky ženy túžia robiť domáce práce aj za iného človeka.  
 • Okej. Teraz načnem trošku boľavú tému, ale niektoré ženy naozaj potrebujú, aby ich partner bol finančne zabezpečený a tým nemyslím, aby bol "bohatý", hovorím o zdravej finančnej rovnováhe. Niektoré ženy - ambiciózne, majúce určitú predstavu o živote - sa neuspokoja s mužom, ktorý zarába polovicu z ich príjmu, ak ani ich príjem nie je tak závratný, že by uživil dvoch/troch ľudí. Toto nie sú zlatokopky. Tieto ženy jedného dňa zostanú doma s dieťaťom a ich muž im bude domov nosiť slabú výplatu. Myslíte si, že budú šťastné? Budú smutné, unavené, zanedbané, ale rozhodne nie šťastné. Robiť pôjdu ony a s dieťaťom zostane muž. Takže žena si to vynosí, odrodí, odkojí a ešte aj odpracuje. Preto ak majú ženy na výber - žiť život vo finančnom nedostatku, strese a neistote alebo žiť život single s výplatou, ktorá jednotlivcovi bohate stačí, niektoré si zvolia druhú možnosť. 
 • Ak človek nie je rodinne založený a netúži po dieťati, samozrejme, môže si nájsť partnera, ktorý uvažuje rovnako, ale koľko je takých ľudí (a ako sa takí ľudia hľadajú?:). Partnerstvá vznikajú väčšinou práve preto, aby z partnerstva vznikla rodina.
 • Niektorí ľudia chcú byť single, pretože sú to silné (alebo tvrdohlavé?) osobnosti, pre ktoré žiadny iný človek nie je dostatočnou oporou. Ide o ľudí, ktorí majú schopnosť byť tu pre seba a byť sám sebe najväčšou oporou, byť sám sebe najlepším priateľom. 
 • Nikto ti nevie dať to, čo si vieš dať ty sám. 
Týmto nechcem vyzdvihovať single život ako lepšiu formu života. Single život ani život v partnerstve nie je lepší ani horší, je len kvalitatívne iný a vy musíte (proste musíte:) byť schopný rozoznať, čo vám je bližšie. Je to ako voľba medzi pracovným pomerom a podnikaním. Teniskami a lodičkami. Je jedno, čo si vyberiete, VY sa v tom musíte cítiť dobre - bez ohľadu na to, či vám to iní ľudia odobria alebo nie. Ak vidíte zmysel života v iných veciach ako v partnerstve (dobrovoľníctvo, kariéra, duchovný život, kreatívna tvorba...), nie je dôvod, aby ste sa do vzťahu tlačili. Naopak, ak vám život prinesie krásny vzťah, potom všetky body, ktoré som uviedla vyššie, padajú, pretože vám to všetko, čo so vzťahom súvisí, bude celkom prirodzené a nebudete mať pocit, že sa niekomu prispôsobujete, že vás niekto ovplyvňuje, obmedzuje. Žiaľ, ak hľadáte šťastie alebo dokonca "vykúpenie" zo svojich životných trablov v partnerstve, tak to vykúpenie nikdy nepríde. Tým, že si nájdete partnera, vaše zlozvyky nepominú, vaša minulosť sa nevymaže, vaše slabé stránky sa zázračne nepremenia na silné. Niektoré ženy vo vzťahu vidia akési záchranné koleso, ale takto to nefunguje, vzťah iba podčiarkne to, kým ste a s čím do vzťahu prichádzate - nízke sebavedomie? Manipulatívne správanie? Žiarlivosť? (Doplňte si)?  

Na záver by som ešte chcela povedať, že samota nerovná sa osamelosť. Single ľudia majú život tak pekný a pestrý, aký si ho sami urobia (niekto si to zariadiť vie a niekto nie). Ak ste sa ocitli single, ale nie ste radi single, prípadne uvažujete nad ukončením vzťahu, ale bojíte sa byť single, verte mi, zem sa točiť neprestane. Život pôjde ďalej a vy musíte učiniť len jedno jediné ľahké rozhodnutie, či si túto etapu života spríjemníte, užijete, budete sa venovať svojim záľubám, kamarátom, sebe alebo niečomu, na čo ste doposiaľ nemali čas či chuť ALEBO sa budete umárať myšlienkami, teóriami, strachom a výčitkami. Zariaďte si každý deň tak, aby ste sa niečím potešili a nerobte to zo súcitu, ale preto, že sa máte rady. Sústreďte sa na pekné veci (kto sa díva do slnka, nevidí oblaky), píšte si denník vďačnosti, stretávajte sa čo najviac s tými správnymi ľuďmi, obklopte sa inšpiratívnymi obsahmi, buďte aktívni, vymyslite si projekt a pracujte na ňom, vzdelávajte sa, nenechajte svoj mozog zachádzať k zlým myšlienkam. A keď zlá myšlienka príde, povedzte si STOP (fakt si to povedzte!) a nahraďte ju peknou.  

V prípade, že chcete k tejto téme niečo dodať, budem rada, ak mi napíšete:) 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára