streda 1. septembra 2021

Niekoľko vecí, ktoré by vám možno nenapadlo zobrať si na dovolenku, ale fakt ich potrebujete!:)

Foto: Pexels

V predchádzajúcom článku som vám spomínala, že sa na dovolenky zvyknem baliť podľa zoznamu, vďaka čomu som zabalená raz dva prakticky bez rozmýšľania. Tento zoznam som si vytvorila pred niekoľkými rokmi, keď som išla pracovať do Anglicka - keďže išlo o viacmesačný pobyt, zoznam obsahuje všetko možné - aj veci, ktoré si človek na bežnú dovolenku brať nepotrebuje. Ale. Ono vždy závisí kam, na koľko, v akom ročnom období, akým dopravným prostriedkom idete, kde budete bývať atď., čiže v zozname si ponechávam aj tieto obvykle nepotrebné položky, lebo raz za čas sa zídu. Ak si chcete vytvoriť podobný zoznam, je fajn si ho zostaviť pre všetky prípady a potom, keď už niekam idete, si na úvod len vyškrtáte irelevantné položky, príp. doplníte nové a podľa finálneho zoznamu začnete baliť. O aplikácii, kde spravujem tento svoj cestovný zoznam, sa viac dočítate v tomto článku

Poďme už ale na veci, ktoré by vám možno nenapadlo si zbaliť, ale ja ich so sebou nosím rada (ak mi to kapacity dovolia), pretože ma dokážu "zachrániť", potešiť alebo mi zvyšujú komfort:

 • Zámok na batožinu - malý šatňový alebo zámok na diáre. Ak sa z airbnb budete musieť odhlásiť skôr ako je čas vášho odjazdu a máte povolené si na ubytku ponechať batožinu, ALE nie je dostupné žiadne miesto, kam by ste si ju bezpečne zamkli, použite aspoň malý zámok na scvaknutie zipsov. Samoška, že kto vás bude chcieť okradnúť, cestu si nájde, ale pre takých náhodných okoloidúcich-zvedavcov, ktorí chcú len nakuknúť alebo rýchlo niečo vybrať akože ja-nič-ja-muzikant, je to účinná stopka. 
 • Podsedák. Nejaký tenký, spratných rozmerov za pár eur, ktorý vám nebude ľúto zašpiniť (ideálne taký, čo má z jednej strany nenasiakavý povrch). Ak počas dovoleniek chodíte veľa pešo, možno si budete chcieť oddýchnuť, ale stoličky budú obsadené, múrik studený, lavička mokrá... S podsedákom si môžete sadnúť kedykoľvek kamkoľvek. Táto drobnosť nič neváži, zaberie minimum miesta, navyše vás vďaka nemu nebudú tlačiť predmety z vaku do chrbta:D 
 • Fén. Pre niekoho zbytočnosť, ale ja si fén beriem, aj keď je na webe 2 x napísané, že ubytko fén má. Vlasy si umývam ráno a ak by fén napokon dostupný nebol alebo je k dispozícii taký smiešny minifénik, ktorý fénuje rýchlosťou 3 vlasy za hodinu, čakala by som tak 3 hod, kým by mi vlasy celkom vyschli. Btw. Aj vám vyšlo, že mám len 9 vlasov?:)
 • Krabičku na jedlo, uzatvárateľné sáčky. Pre človeka s intoleranciami must have, papanie mám ako škrečok stále so sebou:)
 • Adaptér proti hmyzu. Neberiem ho na všetky dovolenky, iba na tie, kde očakávam, že by sa mohol zísť. Z nejakého dôvodu je moja krv pre komáre atraktívna a aj keď spím v miestnosti s inými ľuďmi, doštípaná som len ja (vlastne pre iných ľudí som JA ten adaptér...). 
 • Opaľovací krém na tvár aj keby malo celý čas pršať. Už bolo pár výletov, kedy som si na základe predpovede povedala, že krém na opaľovanie ROZHODNE potrebovať nebudem, ale ROZHODNE som ho potrebovala. 
 • Šál/šatka bez ohľadu na ročné obdobie. Šatka sa zíde do vyklímovaných priestorov - dopravných prostriedkov, nákupných centier, reštaurácií, hotelov... Ak máte holý krk, ramená, aj tenká šatka urobí veľa, oplatí sa ju zbaliť. Šál (v zmysle teplý šál) si beriem, ak má byť chladno, veterno, dážď a čaká ma prevažne deň v exteriéri.  
 • Rukavice nielen cez zimu. Beriem si ich, keď sú studené rána a večery, je chladno či sychravo (a je mi jedno, či je august). Keď máte ruky v teple, urobí to veľa (rovnako členky, krk, vrch hlavy). Treba myslieť na to, že je iné ísť v 11 stupňoch ráno do práce (len prebehnete, odveziete sa či popreskakujete medzi MHD) a je iné byť v týchto 11 stupňoch celé dopoludnie, možno celý deň. Malý tip - fotoaparát/mobil sa rozhodne lepšie drží v koženkových ako v pletených rukaviciach:))
 • Plátenná taška. Nič neváži, len si ju hodíte do vaku a keď cestou priberiete nečakaný náklad (potraviny, suveníry...), pohodlne môžete pokračovať v spoznávaní mesta. 
 • Pršiplášť. Pre niekoho staromódnosť, ale zmoknete raz a v tých mokrých veciach budete možno musieť vydržať celý deň, čo počas chladnejších dní/vo vyklímovaných priestoroch nie je nič príjemné. V dnešnej dobe sa dajú kúpiť krásne, decentné a kvalitné pršiplášte a keď príde lejak, v akom vám dáždnik stačiť nebude, uvidíte, s akou radosťou svoj pršiplášť vytiahnete.  
 • Vrecko na mokrý dáždnik. Must have. Predstavte si vak plný mokrých vecí od dáždnika. Au.
 • (Saténový) župan. Satén je veľmi spratný. Ak zdieľate ubytko s inými ľuďmi a nechcete sa po osprchovaní hneď obliecť (ja to neznášam:D), ale nechcete sa ani producírovať v uteráku, župan je riešenie. 
 • Maska na tvár. My ženy to máme, čo sa starostlivosti o seba týka, na dovolenkách asi rôzne - niekto si potrebuje aj na dovolenke dopriať starostlivosť ako obvykle (alebo lepšiu) a niekto sa počas dovolenky uskromní a po návrate domov strávi v kúpeľni pol dňa, lebo "dobieha" (môj prípad:D). Ja sa na dovču snažím zbaliť čo najviac minimalisticky, v dôsledku čoho nadštandardná kozmetika zostáva doma, pretože líčenie a kadejaké kúry mi počas dovolenky nepripadajú dôležité, resp. je to niečo, bez čoho viem pár dní vydržať. Samozrejmosťou je krém, balzam na pery, produkt na vyčistenie pleti a (!) maska na tvár. Mám citlivú pleť, ktorá je zvyknutá skôr na vysedávanie v kancelárii ako na slnko, vietor, prašné prostredie a počas dovoleniek dosť trpí. Ak máte podobný problém (po dni strávenom vonku suchá pleť, začervenanie, štípanie, pálenie, pocit napnutej kože, šúpanie), maska je záchranou. Jednotlivo balené látkové masky nič nevážia a v kufri vám zaberú minimum miesta. 
 • Power banka. Toto je bod, ktorý si práve v tejto chvíli dopisujem na svoj cestovný zoznam, pretože z času na čas cestujem sama a už niekoľkokrát som sa ocitla v situácii, kedy mi to s mobilom vyšlo len tak tak. Až vtedy si uvedomíte, ako veľmi ste na svoj mobil odkázaný (potrebujete navigáciu, zavolať si taxík, poznať čas...). 

Toto sú veci, ktoré som považovala za nie úplne bežné, ale možno pre niekoho bežné sú - dajte mi vedieť, akú stratégiu volíte pri balení vy a aké užitočné veci sa ocitajú vo vašej batožine:)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára