Ako na pohodovú dovolenku

Foto: Pexels

Tento článok prichádza síce až na konci leta, ale možno aj vy máte ešte nejakú (alebo prvú tohtoročnú?:) dovolenku stále pre sebou. U mňa to bude výlet za hranice po veľmi dlhom čase - cestovanie zbožňujem, ale prišlo obdobie, kedy browsovanie airbnb nebola priorita č. 1 a do toho sa zamiešala pandémia. Riešiť dovolenku v tejto dobe je trošku iné ako kedysi, ale čo sa nezmenilo je, že si všetci chceme dovču užiť, vypnúť, niečo pekné vidieť, zažiť, niečo dobré zjesť.

Paradoxom je, že čím viac sa snažíme urobiť našu dovolenku krásnu, vzrušujúcu a dokonalú, tým si niekedy sami pekne "zavaríme". Vytvoríme na seba a možno aj na svoje okolie nátlak, sme podráždení, v strese, naháňame sa. Na dovolenke chceme dobre vyzerať, chceme si so sebou zobrať množstvo vecí, chceme sa baviť, mať komfort a priniesť si domov pekné fotky. Každá blížiaca sa dovolenka v nás vzbudzuje určité očakávania (oddýchnem si / prejdem celé mesto krížom krážom / vykúpim celý mall / niekoho zbalím / nafotím sexi fotky na pláži / ...doplňte si podľa svojich preferencií) a keď tieto očakávania niečo naruší (nezoženiete pekné plavky alebo si nedajbože nestihnete spraviť manikúru!), ajaj, je zle. Veľa ľudí sa poháda už pred dovolenkou (tí šťastnejší až na dovolenke?:), pretože sa nevedia zladiť v tom, čo chcú robiť, ako, kedy a pod. 

Ak by som mala zhrnúť svoje postrehy z ciest, podľa mňa dovolenka je pohodová a krásna keď:

 • neočakávaš - moje najkrajšie 2 dovolenky sú z miest, kde som sa ocitla neplánovane/nikdy predtým som o nich nepočula
 • si so sebou zoberieš naozaj len nevyhnutné veci + veci, ktoré možno nie sú nevyhnutné, ale tak zásadne ti zvýšia komfort/radosť zo života, že sa oplatí ich vziať
 • si so správnym človekom/skvelými ľuďmi - vtedy je úplne jedno, kam cestuješ
 • si uvedomíš, že nemusíš všetko ťahať z domu, lebo aj v iných štátoch majú obchody
 • sa nesnažíš vopred naplánovať každý detail, minútu, krok
 • máš preverené zásadné informácie (napr. ohľadom prepravy, otváracích hodín, vstupeniek a pod.)
 • začneš dovolenkovať už pred dovolenkou - niektorí ľudia len odrátavajú dni do odchodu a úplne im uniká, že aj ten čas pred dovolenkou je čarovný - keď si googliš rôzne infošky, hľadáš pekné kaviarne, balíš si veci, uzatváraš v práci veci pred odchodom
 • sa balíš podľa zoznamu - je to easy, len si odškrtávaš veci (ja používam apku Keep, kde mám spísaný zoznam od čias, keď som išla pracovať do UK - zoznam vieš po vyškrtaní obnoviť a v budúcnosti znova a znova použiť)
 • prestaneš vnímať slnko ako pekné počasie a dážď ako škaredé počasie a zrealizuješ + užiješ si svoj program bez ohľadu na predpoveď 
 • vyskúšaš (urobíš, zješ, zažiješ) niečo úplne nové, niečo po prvýkrát
 • si aj počas dovolenky zachováš svoju domácu rutinu (napr. písanie denníka, ranný beh/joga, gym, večerná meditácia...), dovolenka tak získava iný rozmer - niečo ako "takto by to vyzeralo, keby DOMA bolo TU" 
 • si pred dovolenkou urobíš malý nákup trvanlivých potravín, aby si hneď po príchode nemusel/a bežať do supermarketu (au)
 • si po dovolenke vezmeš deň-dva voľno, aby si vstrebal/a spomienky, pozrel/a si fotky, predýchal/a jet lag, zorganizoval/a si život a opral/a 3 práčky:)

Čo vám pomáha užiť si dovolenku? Aké máte skúsenosti s cestovaním počas pandémie - dokážete si dovču na 100 % vychutnať alebo vám zážitok kazia všadeprítomné opatrenia? 

Komentáre