10 vecí, ktoré mám rada na živote v Bratislave

Foto: Andrej Zeman /Pexels/

V Bratislave žijem 11 rokov, tento rok som si konečne prehlásila trvalý pobyt. Mal to byť jeden z tých "deň D" dní, kedy človek urobí veľký životný krok, ale na miestnom úrade som bola vybavená za 2 min, vlastne som ani nepostrehla ten moment, kedy sa z Bojničanky stala Bratislavčanka. Každopádne pred tými 11 rokmi som sa do BA veľmi nehrnula. Mala som o nej zafixovanú určitú mienku, ktorá bola založená iba na tom, čo som Bratislave počula - v tom čase som mala za sebou možno tak 2 - 3 návštevy (čítaj shopping v Auparku). Nevedela som nič o živote tu, ale žiť som tu nechcela. Na vysokú školu som mala ísť do Nitry, ale na poslednú chvíľu som odvolala prihlášku aj ubytovanie, pretože mi niečo došlo. Odbor v Bratislave, na ktorý ma taktiež prijali, bol pre mňa oveľa zaujímavejší ako ten v Nitre, avšak Nitra bola môjmu srdcu bližšia ako Bratislava, ale na akom základe? Ani jedno mesto som nepoznala, nemala som čo porovnávať a tak som sa v septembri 2010 ocitla v Bratiske. 

Nejaký čas (asi pol roka?) trvalo, kým som sa aklimatizovala, ale keď tomuto mestu raz prídete na chuť, je to láska. Nemôžem povedať, že si neviem predstaviť žiť nikde inde (veľmi živo sa vidím niekde v Taliansku:)), ale tu a teraz, v tejto životnej etape, ktorá neviem, kedy sa skončí, som tu spokojná a poviem vám prečo. 

  1. Jazerá, Dunaj. Z nejakého dôvodu veľmi inklinujem k miestam/mestám, kde sa nachádzajú vodné plochy, rieky, potoky, jazerá, nádrže, more, to je jedno. Mám rada prítomnosť/blízkosť vody, jej zvuk, rada pozorujem vodnú hladinu, pôsobí to na mňa upokojujúco. V Bratislave je veľa jazier, rada k nim chodím na prechádzku alebo s jedlom a dobrou knižkou.   
  2. Príroda na skok. Doposiaľ som v Bratislave bývala v 6 lokalitách, z toho pri piatich som mala prírodu do 2 min od bytu, resp. som bývala priamo na okraji parku/lesa. Aktuálne bývam v lokalite, kde z okna môžem pozorovať srnky, bažanty a zajace a dychberúce západy slnka, ja vlastne ani nemám pocit, že bývam v meste. 
  3. Historické centrum. Zbožňujem prechádzky Starým Mestom a s kamarátmi sa stretávam prakticky len tu, mám rada tú atmosféru - historické budovy, letné terasy, hudba, zmes jazykov, kultúr... 
  4. Pieskové pláže. Potrebuje toto komentár?:) Ruky by som vybozkávala tomu, koho to napadlo. 
  5. Služby, otváracie hodiny. K dispozícii je veľké množstvo obchodov, tovarov, služieb a dôležité veci vybavím pokojne aj medzi 18 - 21 večer.
  6. MHD. Niektoré lokality sú perfektne obsluhované, ostatné, povedala by som, postačujúco. Z rodného mesta som bola zvyknutá na menej intenzívny režim verejnej dopravy, preto sa v BA rozhodne sťažovať nemôžem. Rada a veľa chodím pešo, ale keď už potrebujem odvoz, viem prakticky hocikde naskočiť.  
  7. Atraktívne pracovné príležitosti. V Bratislave človek netrpí strachom z toho, čo bude, ak náhodou stratí prácu. Skončíš v jednej, nájdeš si inú. A pracovné príležitosti sú tu rozhodne atraktívnejšie.
  8. Mesto veľké tak akurát. V Bratislave nájdete anonymitu, ak ju hľadáte, ale naopak aj rôzne komunity, ktorých môžete byť súčasťou, ak vám takýto spôsob života "byť niečoho súčasťou, byť videný a počutý" viac vyhovuje. V porovnaní s mojím rodným mestom je Bratislava veľké mesto, avšak zakaždým, keď sa do BA vraciam zo zahraničia, hovorím si, že je to taká väčšia dedinka:) 
  9. Možnosti trávenia voľného času. Ja to ani nedokážem popísať, čo všetko sa tu dá robiť, ale pravdepodobne všetko, čo vám napadne. Ja som dosť kultúrne založený človek, bavia ma výstavy, kreatívne kurzy, módne prehliadky, divadlo, živá hudba, toto všetko by som v menších mestách ťažšie hľadala, resp. určite by k dispozícii nebola tak široká ponuka. 
  10. Zaujímavé skúsenosti, kontakty, väzby. Za ten čas, čo v Bratislave žijem, som mala možnosť byť súčasťou niekoľkých vzrušujúcich projektov, získala som zaujímavé pracovné skúsenosti a mala možnosť stretnúť sa s ľuďmi, ktorí sú špičkou na Slovensku vo svojom odbore a vybudovala som si tu už nejaké to hniezdočko, kde mám svojich kamarátov, obľúbené miesta, kúpila som tu byt, a tak sa z Bratislavy stal domov. 
Nejdem sa tváriť, že v Bratislave je všetko skvelé, všetko pekné a všetko funguje, ale vždy sa usmejem, keď niekto hejtuje Bratislavu alebo porovnáva Bratislavu s iným európskym mestom alebo Slovensko s inou krajinou, pretože pre mňa to VŽDY bude porovnávanie hrušiek s jablkami. Podľa mňa niektorí ľudia sú nespokojní od prírody a je úplne jedno, čo im život v určitej lokalite ponúkne, oni budú stále žiť v presvedčení, že niekde inde sa žije lepšie. Život kdekoľvek na svete má svoje výhody a nevýhody, ale my ľudia sme si zvykli súdiť na základe párdňovej dovolenky alebo niekoľkotýždňového či mesačného pobytu v zahraničí, lebo sa nám zdá, že už vieme, ako to v danej lokalite/v danom štáte funguje. Lenže aj tá iná lokalita sa borí s mnohými nedostatkami, problémami, výzvami, akurát naše poznanie nezašlo tak hlboko. Preto kdekoľvek žijete, sústreďte sa na to pekné, na pozitíva a na to, čo funguje, uvidíte, že sa nemusíte ani sťahovať a bude sa vám žiť lepšie ("tráva je zelená tam, kde ju polievaš") ...a ak náhodou nie, možno je naozaj čas zbaliť si kufre:)

Komentáre