10 + 1 tipov ako si uľahčiť správu blogu/sociálnych sietí

Foto: Pexels

Skracovač webových linkov. Ak nechcete svojich sledovateľov „zabiť“ dlhým linkom napr. v profile na IG, využite skracovač linkov (na internete nájdete viacero nástrojov, ja používam TENTO). Do skracovača vložíte link v pôvodnom znení a jedným kliknutím získate krátky, niekoľkopísmenkový link, ktorý vyzerá určite lepšie a funguje rovnako ako link cez 3 riadky. 

Klikacie odkazy. Ak píšete napr. článok na blog, oveľa lepšie ako skrátený link vyzerá priamy preklik, ktorý vytvoríte jednoducho – označíte si text, z ktorého chcete preklik urobiť, kliknete na ikonku znázorňujúcu reťaz (dve spojené ohnivká) a vložíte link na web, kam majú byť vaši čitatelia presmerovaní. Zároveň si viete zvoliť, či sa táto webová stránka má otvoriť v aktuálnom alebo v novom okne, ja osobne preferujem druhú možnosť. 

Zdieľané úložisko. Pracujete na niekoľkých zariadeniach – stolový počítač, telefón, tablet, notebook – v každom robíte radi niečo iné, ale nebaví vás neustále si súbory (dokumenty, fotografie atď.) medzi zariadeniami preposielať, prenášať na karte, disku či USB? Využite externé úložisko (napr. Google Disk) a súbory sa vám budú synchronizovať po každej úprave na všetkých zariadeniach.

Chcete napísať dlhší text na Instagram s diakritikou? Vyťukávanie dlhších textov do mobilu alebo tabletu môže byť otrava, avšak text si viete predpripraviť na počítači napr. v aplikácii Google Keep. Vďaka synchronizácii sa vám text z PC zobrazí v mobile a vy ho už len skopírujete a vložíte do príspevku na Instagram, ktorý - ak sa nemýlim - neumožňuje pridávanie príspevkov z počítača.

Zapisovanie a plánovanie nápadov kedykoľvek a kdekoľvek. Ak ste kreatívna duša, nápady vás „prepadávajú“ 24/7 alebo schválne práve vtedy, keď si ich nemáte kam zapísať. Ale pretože mobil nosíte so sebou pravdepodobne všade, je skvelé mať stiahnutú aplikáciu na poznámky (opäť odporúčam moju obľúbenú Google Keep), vďaka tomu vám už žiadny nápad neunikne. Nespoliehajte sa na „to si zapamätám“. Zároveň, keď budete mať svoje nápady na jednom mieste pokope, môže vás to priviesť k ďalším a ďalším nápadom, keď si k nim niekedy sadnete. V Google Keep si z týchto nápadov môžete tvoriť priamo to do list, ktorý vás bude nútiť nápady realizovať a odškrtávať.

Fotobanky. Potrebujete fotky na sociálne siete alebo do článkov na blog? Nemáte vlastné fotky alebo nedokážete nájsť zábery, ktoré by vám sedeli tematicky, prípadne sa bojíte používať cudzie fotky kvôli autorským právam? Presne z tohto dôvodu fungujú fotobanky (napíšte do Googlu „fotobanka“ alebo „photobank“, prípadne „free photobank“ či „free pictures“). Ide o databázy fotografií ľudí z celého sveta, ktorí sa sami rozhodli venovať svoje fotky na tieto účely. Čaro fotobánk spočíva v tom, že disponujú veľkým množstvom záberov, ktoré si viete rôzne filtrovať (téma, kvalita, farby...). Niektoré fotobanky sú platené, ale nájdete množstvo takých, ktoré ponúkajú fotky zdarma, avšak odporúčam prečítať si podmienky používania fotiek danej fotobanky – môžete sa napr. stretnúť s tým, že je povolené iba použitie na súkromné a nie na biznis účely. 

Kontakt na viditeľnom mieste. Možno ste aj vy niekedy zablúdili na sociálnu sieť, web, blog..., chceli ste kontaktovať autora, ale ani za svet ste nemohli nájsť žiadny kontakt. Veľa šikovných tvorcov sa uberá o cennú spätnú väzbu alebo dokonca o zaujímavé ponuky tým, že zabudnú uviesť svoju mailovú adresu alebo ju nemajú na viditeľnom mieste.

Feed preview. Chcete mať aj vy príťažlivú nástenku na Instagrame? Denne vídate množstvo krásne zladených profilov, ale netušíte, ako to tí ľudia robia? Tak ja vám to prezradím – používajú aplikácie umožňujúce náhľad nástenky (napr. Feed preview, Planoly...) a presety. Feed preview je ukážka toho, ako bude vaša nástenka na Instagrame vyzerať, keď pridáte ďalšiu fotku, dve, tri, desať. Fotky si nahráte do aplikácie, následne ich môžete medzi sebou rôzne presúvať tak, aby ste zistili, aké poradie fotiek vyzerá najlepšie, pričom toto všetko robíte bez toho, aby ste fotky museli publikovať. 

Presety. Preset je ten čarovný nástroj, vďaka ktorému sú feedy na Instagrame a fotky v blogových príspevkoch vymakanejších blogerov farebne krásne zladené. Nemusíte každú jednu fotografiu upravovať jednotlivo, ale upravíte jednu fotku a rovnaké nastavenia (= preset) použijete aj na ostatné. Dosiahnete tak rovnakú farebnosť, sýtosť, ostrosť, jas..., ale pozor! Žiadny preset nie je všemocný (univerzálny), budete ich potrebovať viac (niečo iné budete potrebovať na tmavé fotky a niečo iné na svetlé fotky; niečo iné na fotky pri mori, kde dominuje modrá, biela, hnedá a niečo iné na fotky v lese, kde dominuje zelená) + aj napriek použitému presetu je potrebné čo to doupravovať ručne. Presety si môžete stiahnuť zdarma, kúpiť alebo vytvoriť.  

Vzájomné propagovanie obsahov. Pridali ste niečo na blog? Informuje o tom aj na sociálnych sieťach. Prebieha na vašom Instagrame súťaž? Dajte o tom vedieť aj ľuďom na Facebooku. Píšete v aktuálnom článku o téme, ktorej ste sa dotkli už dávnejšie v inom príspevku? Dajte do aktuálneho článku odkaz na starší článok, prípadne články označujte „tagmi“, aby si ľudia so záujmom o danú tému mohli ľahko dohľadať a prečítať všetko, čo ste k tomu napísali.

Časovač. Ak chcete dosiahnuť určitú pravidelnosť v uverejňovaní obsahov na sociálnych sieťach či na blogu, prípadne neplánujete byť on-line v čase, kedy chcete, aby vyšiel nový článok/bola publikovaná nová fotka či príspevok, využite časovač obsahov. Naplánujete si deň a čas, kedy má byť určitý obsah publikovaný, tento obsah si pripravíte vopred a on sa sám zverejní. Časovač býva často už súčasťou daného redakčného systému/sociálnej siete, ale existujú na to aj aplikácie (napr. Planoly pre Instagram), ktoré si spárujete s účtom na sociálnej sieti a následne si cez aplikáciu manažujete obsahy, môžete tu sledovať rôzne štatistiky a vyhodnocovať dosahy.

Pekný deň vám ešte prajem:)

Komentáre