Oberá vás porovnávanie sa s inými ľuďmi o pocit šťastia? Kedy je porovnávanie sa užitočné?

Foto: Pexels

Či už si to priznáme alebo nie, či už si to uvedomujeme alebo nie, všetci sa občas porovnávame. Táto prirodzená ľudská... ako to nazvať - tendencia? sa často označuje ako niečo negatívne (porovnávanie nás oberá o pocit šťastia) a len veľmi málo sa hovorí o tom, aké môže byť porovnávanie sa užitočné. Ak existuje nejaká zdravá a prospešná forma porovnávania sa, je to porovnávanie sa so sebou - vlastnou minulosťou a porovnávanie sa so správnymi vzormi. 

Porovnávanie sa so sebou

Každým dňom ste niekde inde ako ste boli včera, pred týždňom, pred mesiacom, pred rokom. Vyvíjate sa fyzicky aj mentálne. Každý (týž)deň sa niečo naučíte, niečo pochopíte, niečo objavíte, niekoho spoznáte, postupom času sa menia vaše hodnoty, postoj k životným situáciám, vaše reakcie, vedomosti, skúsenosti, sociálne zázemie, potreby, kontakty, fyzické prostredie, mení sa váš vzhľad, vkus, názor... Sú veci, ktoré ste kedysi tolerovali a teraz už nedokážete alebo naopak - niečo vám kedysi vadilo a teraz vám je to fuk. Možno ste v minulosti po niečom veľmi túžili, ale nemohli ste to mať a teraz sa len smejete, že načo (?!) by vám tá vec bola. Možno ste v minulosti na sebe nemali radi nejakú vlastnosť, ale teraz ju vnímate ako jednu zo svojich najväčších predností. Možno ste kedysi ťažko nadväzovali nové kontakty a teraz nemáte problém sa pustiť do reči s kýmkoľvek. Po nástupe do novej práce ste sa dva mesiace cítili ako z inej planéty, ale po roku je z vás odborník, ku ktorému si aj služobne starší kolegovia chodia po rady. Čítate nejaký motivačný citát a považujete ho za "suchý", lebo vám nič nehovorí, ale potom si niečím prejdete, nejakou životnou situáciou a narazíte na ten istý citát znova a tentokrát ho považujete za fantastický, lebo príznačne vystihuje to, čo ste prežili. Človek sa mení v mnohých (!!) ohľadoch, niektoré zmeny sú rýchle, jednoduché, vedomé, iné dlhodobé, náročné, nevedomé. Skúste sa zastaviť a porovnať sa (samozrejme, v pozitívnom duchu) so svojím včerajším ja. So svojím minulotýždňovým ja. So svojím ja spred mesiaca a s človekom, ktorým ste boli pred rokom a pred piatimi rokmi. Uvažujte nad konkrétnymi vecami, ktoré ste vtedy nevedeli a teraz viete. Ktoré ste vtedy nedokázali, nepoznali, nemali, nevideli, nezažili a teraz ich poznáte, ovládate, máte, dokážete. Možno ste sa naučili pracovať so skvelým programom, ktorý posunul vašu kreatívnu tvorbu na vyšší level. Možno ste sa naučili netráviť príliš veľa času s ľuďmi, ktorí vás vyčerpávajú. Možno sa vám podarilo schudnúť, možno ste do svojho života zaviedli nový zvyk, ktorý vám dobíja baterky, možno lepšie ovládate cudzí jazyk alebo ste nakopli kamarátku k niečomu, k čomu sa už dlho odhodlávala. Toto všetko sa počíta. Neberte nič z toho ako samozrejmosť. Nie každý má odhodlanie, trpezlivosť a sebadisciplínu učiť sa po večeroch pracovať s novým programom. Nie každý dokáže povedať nie toxickým ľuďom. Nie každý má schopnosť inšpirovať iných ľudí. Nie každý .... (doplňte si príklady z vlastného života), ale VY (!) ste to dokázali.  

Porovnávanie sa so správnymi vzormi

Žijeme v dobe sociálnych sietí, kedy je porovnávanie sa mimoriadne jednoduché. Možno ste pred pár rokmi začali sledovať na internete niekoho (blog, You Tube, Instagram...), kto vám bol blízky - životným štýlom, názormi, vkusom. V tom čase to bol "celkom obyčajný chalan" alebo "celkom obyčajná baba", ale dnes je to uznávaný trendsetter, influencer, contentcreator. Ten človek už nebýva v byte, v ktorom býval, keď ste ho začali sledovať. Už nepoužíva kozmetiku z drogérie a nenakupuje v bežných obchodoch. Prenajatý byt vystriedal krásny apartmán s dychberúcim výhľadom. HMko nahradil Dior, domácu ovsenú kašu vystriedali brunche v dobrých reštauráciách. A tvorba toho človeka už nie je skvelá, ale priam do-ko-na-lá. Až vás to začína desiť. Alebo tešiť? Musíte sa rozhodnúť. Ak vo vás prevláda zlý pocit, že ste začali zaostávať, takýto človek už pre vás nie je správnym vzorom. Naopak, ak je dotyčný človek pre vás stále inšpiráciou a jeho obsahy príjemným vyplnením vášho voľného času alebo dokonca hnacím motorom, živým dôkazom, že sa to dá - plniť si sny, mať sa lepšie, vypracovať sa, užívať si život..., potom práve toto je príklad užitočného porovnávania sa. Platí to, samozrejme, aj v reálnom živote. Vždy sa nájdu ľudia, ktorým sa bude dariť viac ako vám. Známym aj neznámym. Možno ste sa s niekým dlho nevideli a toho človeka si pamätáte iba ako "Katku z 5.C" alebo "Miša od susedov" a zrazu je z Katky modelka a z Miša úspešný podnikateľ. Niekto si povie "váu, super!" a niekto to potrebuje zapiť alebo oplakať. Vy najlepšie viete, čo vám vyhovuje. Či sa potrebujete obklopovať seberovnými alebo trošku lepšími alebo extrémne lepšími. V každom prípade nezabúdajte, že všetci sme len ľudia a "horší", "seberovný", "lepší" je len nálepka, dokonca to môže byť len klam. Niekto nie je horší ako vy, nikto nie je lepší ako vy, každý človek je iný, každý je jedinečný. Veľkosť človeka sa neurčuje jeho majetkom ani rečami, ale srdcom a činmi.

Komentáre