Čo je šťastie?

Foto: Pexels

Základným problémom, prečo niektorí ľudia šťastie nikdy nenájdu, je ten, že si šťastie nikdy nedefinovali. Nevedia, čo to šťastie vlastne je. Nevedia, čo šťastie znamená pre nich. Veľa ľudí vníma šťastie cez zaužívané stereotypy, t. j. cez to, čo za šťastie považuje väčšina. Zoberte si napríklad, ako sú vnímané ženy, ktoré sa rozhodnú žiť život bez detí. Tie musia byť vadné. Tie musia byť nešťastné. Veď je to prirodzené a prírodou dané, že každá žena túži po dieťati. Omyl, priatelia. To, čo funguje pri väčšine, pri jednotlivcovi platiť nemusí. Žena, ktorá sa rozhodne nemať deti, môže byť rovnako a dokonca viac šťastná ako žena s deťmi, pretože si definovala, čo je šťastie a život s deťmi do tohto konceptu nezapadal. 

Na svete žije takmer 8 miliárd ľudí, život žiadnych dvoch ľudí nie je rovnaký. Každý človek má iný príbeh, inú minulosť, sociálne zázemie, potreby, názory, hodnoty, sny, vlastnosti, schopnosti, poznatky, možnosti, priority. Nie nadarmo sa hovorí, že porovnávanie nás oberá o pocit šťastia, veď ako môžeme porovnávať hrušky s jablkami? Rozlišujeme značky áut, rozlišujeme rôzne druhy rastlín, ale 8 miliárd ľudí bez váhania hodíme do jedného vreca a vravíme si: To je blbé, že mám 30 rokov a ešte nemám vlastné bývanie. To je blbé, že všetci spolužiaci si už našli job a ja ešte nie. To je blbé, že decká z party sa dostali na vysokú a mne sa to nepodarilo. To je blbé, že kamošky už majú rodinu a ja ešte nie. A takto by sme sa mohli porovnávať a bičovať do omdletia, ale načo je to dobré?

Poznáte tie 3 opice - jedna si zakrýva uši, druhá ústa, tretia oči. Ak chcete nájsť svoje vlastné šťastie, musíte byť 3 v 1, dajte si klapky na oči, nenechajte si od nikoho radiť, silno sa zamyslite a vytesnite z hlavy všetky predstavy o šťastí, ktoré ste prebrali od okolia - od rodičov, spolužiakov, kamarátov, z televízie, z časopisov, zo sociálnych sietí. Svoje šťastie neobjavíte po 5 minútach rozmýšľania, je to dlhodobý a každodenný proces sebapoznania, sebaobjavovania, úprimného záujmu o seba a o to, čo v skutočnosti chcete, čo vás baví, čo vás teší, čo vás napĺňa. Nemalo by vás znervózňovať, ak vaše predstavy nepôjdu ruka v ruke so "zaužívanými štandardmi", lebo už viete, že dosiahnutie uniformity medzi 8 mld. ľuďmi je nemožné. Zoberte si len, ako sa vie malý kolektív 25 ľudí v 4.A na gymnáziu pohádať kvôli tomu, ako budú vyzerať maturitné oznamká; ako by asi vyzerala rozprava 8 mld. ľudí o tom, ako ma vyzerať šťastie? Áno, bol by to nekončiaci boj za vlastnú pravdu a keď si vezmete, presne v takom dnes aj žijeme. Vždy sa nájde niekto, kto tú vašu predstavu o šťastí nepochopí a bude vás za ňu kritizovať alebo si minimálne o vás pomyslí svoje, ale šťastní ľudia toto nerobia. Šťastný človek nemá potrebu kritizovať šťastie iného. Ak vám bude chcieť niekto vaše šťastie vziať, nedajte sa, vzal by vám ho človek, ktorý sám nie je šťastný.

Komentáre