Po prečítaní tohto článku nezbohatnete, ale stať sa to môže:)

Foto: Pexels

Peniaze sú dôležitou súčasťou nášho života, niekto ich má viac, niekto menej, niekto vie vyžiť aj z mála a niekomu ani veľa nestačí. Tento článok vám (ne)pomôže zbohatnúť - na bankovom účte budete mať o 5 minút rovnakú sumu, ale zmení sa váš pohľad na peniaze a tým možno aj spôsob, akým s nimi budete odteraz zaobchádzať. Dnes sa chcem s vami porozprávať o určitých princípoch, ktoré v našich peňaženkách a v našich hlavách platia, pretože niekedy ani nejde tak o tú samotnú sumu na vašom bankovom účte ako o to, ako ju vnímate. Tu sú sľúbené "finančné princípy":
 1. Je jedno, koľko peňazí máte, nikdy ich nebudete mať dostatok. Chcem tým povedať, možno ste v situácii, kedy máte všetko potrebné. Ale vždy môžete (a možno aj chcete) mať viac, vždy tu budú nejaké limity, čo si kúpiť môžete a čo nie, čo subjektívne považujete za drahé a čo za lacné, vždy bude niekto zarábať viac a vy sa občas pristihnete pri tom, že sa porovnávate. Toto všetko platí a je jedno, či máte na účte dvoj alebo päťciferný zostatok.
 2. Sú ľudia, ktorí majú peňazí dosť, len si ich nevedia vážiť alebo s nimi nevedia narábať. Nie vždy je to o sume, ktorá nám každý mesiac chodí na účet, je to hlavne o spôsobe, akým ju využívame.
 3. Tie najdôležitejšie veci si za peniaze nekúpite. Ozajstné priateľstvo. Materinskú lásku. Silný partnerský vzťah. Zdravie - vaše a vašich blízkych. 
 4. Tie najkrajšie veci sú zadarmo. Chvíle s rodinou. Západ slnka. Tolerancia. Úsmev. Pochvala. A stotisíc ďalších vecí.
 5. Ak máte naozaj finančný nedostatok, ste to VY, kto s tým musí niečo urobiť. Ja viem, toto je začarovaný kruh. Ak ste v zlej situácii, je náročné sa z nej dostať práve preto, že ste v zlej situácii. Toto je komplikovaná téma, ale chcem, aby tu tento princíp odznel, pretože veľa ľudí vníma svoju nepriaznivú finančnú situáciu ako daný a nemenný stav, avšak to neplatí.
 6. Objem peňazí, ktorý máte, zodpovedá veľkosti rizík/problémov. Ono zas nie je až tak zlé byť bežným človekom s obyčajnými problémami ("problémami") ako niekým, koho príjem je až moc veľký, moc viditeľný, moc diskutovaný a koho jediný prešľap (nevydarený biznis, chyba v účtovníctve...) môže stáť všetko. 
 7. Kto nič nevlastní, nič nestratí. Honobením majetku si okolo seba vlastne len skládkujete veci, o ktoré sa treba starať, o ktoré sa bojíte a mrzelo by vás, ak by sa zničili, stratili. 
 8. Ako problém sa ukazuje nielen nemať dosť peňazí, ale aj mať veľa peňazí a nevedieť, čo s nimi. Určite ste počuli príbehy o chudobných ľuďoch, z ktorých sa vďaka výhre v lotérii stali boháči, mnoho z nich napokon opäť skončilo na ulici. Pod tento bod by som ale zaradila aj ľudí, ktorí peniaze len škrečkujú, no nevedia si ich užiť.
 9. Všetko je o prioritách a niekedy počas nákupu naozaj stačí len položiť si otázku: Naozaj to potrebujem? Človek s trojciferným zostatkom na účte si musí určiť priority, ale človek s päťciferným zostatkom na účte si ich musí určiť tiež, akurát objem/predmet/kvalita spotreby je v prípade týchto ľudí odlišná.  
 10. Ak máte čo jesť, máte strechu nad hlavou, máte si čo obliecť, ste v suchu a teple a máte niekoho, na kom vám záleží, verte mi, máte všetko. Niekedy už nevieme, čo od dobroty, máme všetko a pritom sme nespokojní. Máme všetko, ale nevieme si to vážiť.
 11. Zákon príťažlivosti funguje, peniaze prichádzajú ľahko a často, ale len vtedy, ak tomu sami veríte. Verím, že tak ako všetko, aj peniaze si vieme do života pritiahnuť, stačí jediné - skutočne chcieť.  
 12. Bohatým sa stanete až vtedy, keď prestanete peniaze viniť z toho, čo nemáte, ale začnete im byť vďačný za to, čo máte. Peniaze nie sú zlé, tú nálepku sme im dali my ("peniaze kazia charakter"). Negatívny pohľad na peniaze (mám ich málo, nemôžem si dovoliť toto a tamto...) vám na pohode nepridá. Nevnímajte pohár ako poloprázdny, ale ako poloplný, inak povedané, vytvorte si pozitívny vzťah k peniazom bez ohľadu na to, koľko ich máte a uvidíte, že kvalita vášho života sa zlepší už len zmenou vášho prístupu. 
Aktuálne pripravujem ešte jeden článok na tému peniaze - ako s nimi lepšie hospodáriť, tak zostaňte naladení, pekný deň vám ešte prajem:)

Komentáre