Nie som dosť dobrá, nedokážem, nezaslúžim si

Foto: Pexels

Nie som dosť dobrá, nedokážem, nezaslúžim si. Ako často si tieto veci hovoríte? Možno častejšie, ako si myslíte. A možno vôbec netušíte, že sa príliš podceňujete. Často sa mi stáva, že na ceste životom stretnem nejakú na prvý pohľad zdravo sebavedomú dušu, ale keď ju lepšie spoznám, zistím, že to sebavedomie je krehké a tak ako sa my ženy dokážeme samé seba zhadzovať pred sebou a pred inými, to snáď žiadny iný druh na svete nedokáže.

Koľkokrát som líčila kamarátky alebo dokonca modelky, ktoré boli pre mňa stelesnením ženskej krásy, ale keď sme sa začali baviť o "takých tých babských veciach" (čo sa pri líčení nevyhnutne stáva), vysvitlo, že nech my ženy vyzeráme akokoľvek, každá z nás je so sebou nespokojná. Rovnako v pracovnom živote som sa stretla so ženami, ktoré boli šikovné, rozhľadené a pracovité, napriek tomu o sebe pochybovali a každú novú úlohu prijímali s obavami, či ju zvládnu. Bojíme sa zmeniť prácu, lebo čo ak si už nič lepšie nájsť nedokážeme? Bojíme sa opustiť partnera, lebo čo ak nás už nikto nebude chcieť? Pochybovanie o sebe je často dôvodom, prečo nežijeme život, aký by sme chceli. Nechávame sa unášať tým, čo príde, namiesto toho, aby sme si vedome budovali šťastie. Nízke sebavedomie môže viesť k pocitu nenaplnenia, stagnácie, neschopnosti zmeniť svoj život, ale aj k tomu, že vás iní ľudia budú využívať

Nechávate si pekné šaty na špeciálnu príležitosť? Je vám ľúto kúpiť si niečo, čo by ste ale bez problémov kúpili kamoške k narodeninám? Máte kuchynský riad, ktorý nechcete zničiť, preto ho nepoužívate? Odkladáte si nové veci bokom, lebo najskôr sa musia pokaziť staré? Nedokážete si bezdôvodne kúpiť niečo väčšie, drahšie, mimoriadne? Nevidíte dôvod, prečo by ste si mali urobiť pekný účes na bežný deň do práce? Nechávate si použitie/spotrebu niektorých vecí na určitý konkrétny moment (keď pôjdem s kamoškami von, keď mi príde návšteva, keď pôjdem na dovolenku...)? Aj takýmto spôsobom si - možno bez toho, aby ste si to uvedomovali - dávate sama sebe najavo, že nie ste dosť dobrá, že si danú vec, zážitok alebo dobrý pocit nezaslúžite. Aby vaše sebavedomie mohlo rásť, nečakajte, že príde niekto alebo že sa stane niečo, čo vám to sebavedomie posilní, musíte si ho začať budovať vy

Do článku som vám vložila odkazy na 3 príspevky, kde sa viac venujem témam sebalásky, sebavedomia a sebahodnoty - ak vás tieto témy zaujímajú, môžete pokračovať v čítaní:)

Komentáre

  1. Ivi u teba sa mi tie články veľmi páčia. A mega sa mi páčia aj farby, ktoré si zvolila. Nuž a tieto veci aktuálne veru prežívam hlavne sa nejako neviem dať dokopy so vzťahmi, strácam dôveru.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem, Janka. Možno si mala "šťastie" na ľudí, ktorí ti dali dôvod, aby si tú dôveru stratila, ale ľudia prichádzajú a odchádzajú a určite ešte prídu takí, pri ktorých sa nad týmito vecami nebudeš musieť zamýšľať:)

      Odstrániť

Zverejnenie komentára