Ako si nájsť letnú brigádu? Existuje nevhodná brigáda?

Foto: Pexels

Dnešný článok je určený študentom stredných a vysokých škôl, ktorí sa možno práve v tomto čase ohliadajú po letnej brigáde. Myslím si, že brigády sú dobrým odrazovým mostíkom pre budúce povolanie, aspoň v mojom prípade to tak bolo. Brigádovať som začala, keď som mala 14 rokov (ale pssst, to sa nesmie!:)). V podstate každý rok som niekde pracovala, nielen cez leto, niekedy aj na 2 - 3 miestach súčasne, vyskúšala som si aj prácu v zahraničí. Roznášala som letáky, pracovala som v rýchlom občerstvení, zmrzlinárni, reštaurácii, účinkovala som na festivaloch na Bojnickom zámku, robila som redaktorku v televízii, asistentku predaja v módnych obchodoch, asistentku golfového trénera či manažérku pre publicitu. Ako vidíte, boli to práce veľmi rôznorodé, viac i menej relevantné pre to, čomu sa napokon dnes venujem. Napriek tomu žiadnu z týchto brigád nevnímam ako zabitý čas, každá mi niečo dala. A tým sa dostávam k odpovedi na otázku, či existuje zlá/nevhodná brigáda.

Môj názor je taký, že každá brigáda vám niečo dá. ČO - to možno zistíte až neskôr v nejakej konkrétnej situácii, ale už len to, že nejakú brigádu máte, vás učí zodpovednosti, pracovným návykom, komunikovať na pracovnej úrovni + učíte sa konkrétne zručnosti (napr. práca s pokladňou, práca s určitým softvérom, práca s ľuďmi, organizácia procesov/času/ľudí atď.) a nikdy neviete, čo z toho sa vám neskôr môže zísť. Vďaka brigádam spoznávate a skúšate, čo vám vyhovuje. Keď "pôjde do tuhého" (skončíte školu a budete si hľadať svoj prvý full time job), už budete vedieť, aký kolektív vám (ne)vyhovuje, akého šéfa by ste (ne)chceli, aké pracovné prostredie by ste (ne)uvítali a pod. Všetky tieto "maličkosti" tvoria náš pracovný život a je dobré mať predstavu, ako by mal alebo nemal vyzerať. 

Možností brigádovania je v dnešnej dobe veľa. Preto určite riešite otázku, kde by ste mali pracovať, či musíte pracovať v odbore a kde si vlastne prácu hľadať. Samozrejme, že nájsť si prácu v odbore je najlepšie, ale nie vždy sa to podarí, resp. nie vždy sa nám chce robiť niečo "seriózne", príp. nás zláka rýchly zárobok a tak chodíme radšej po festivaloch plniť hotdogy namiesto toho, aby sme sa zaúčali napr. v účtovníckej kancelárii. Podľa mňa každá skúsenosť JE dobrá skúsenosť a aj pri tom predaji hotdogov môžete napr. stretnúť človeka, ktorý sa do budúcnosti ukáže ako užitočný kontakt. Ak sa vám nepodarí nájsť si brigádu relevantnú tomu, čomu sa chcete po škole venovať, nevadí, niečo sa naučíte, ale nezostávajte na danom mieste príliš dlho.

Ak sa vám podarí nájsť si brigádu v odbore, gratulujem, je to dôležitý riadok vo vašom životopise. Snažte sa naučiť čo najviac, zotrvať čo najdlhšie, prijímajte výzvy, buďte zvedaví, buďte aktívni. Je veľa prípadov, kedy si spokojný študent a spokojná firma "tľapnú" a pokračujú v spolupráci aj po ukončení štúdia. Mala som spolužiakov, ktorým sa to podarilo a netušíte, ako som im závidela, keď po škole nemuseli ísť na úrad práce a chodiť po pohovoroch. 

Zaručia vám študentské brigády dobrú prácu v budúcnosti? Môžu aj nemusia. Mne moje brigády (a dokonca aj veci, ktorým som sa venovala vo voľnom čase) veľmi pomohli v uplatnení sa, čím myslím, že som si našla prácu adekvátnu môjmu vzdelaniu a mojim predstavám, ale... Medzi školou a mojou prvou full time prácou som bola 3 mesiace nezamestnaná a v tom čase som vážne pochybovala o zmysle všetkých tých brigád. Dokonca na jednom pohovore ma pán, ktorý mal byť mojim budúcim šéfom, odmietol preto, že som pracovala pre organizáciu, s ktorou nesympatizoval. Takže áno, stretla som sa aj s tým, že mi moja pracovná skúsenosť viac uškodila ako pomohla, ale všetko sa deje z nejakého dôvodu a mne by sa tiež nepáčilo pracovať pre niekoho, kto by na mňa škaredo pozeral len preto, odkiaľ som prišla. 

Teraz pár riadkov k tomu, ako si brigádu vlastne nájsť. Štandardne človek googli ponuky na Profesii, ale mne sa viac vyplatilo "chodiť s otvorenými očami", resp. priamo osloviť subjekt, pre ktorý som chcela pracovať. Niektoré firmy neinzerujú na Profesii buď z finančných dôvodov (nechcú platiť za inzerát) alebo preto, že očakávajú záujem zo strany človeka, čo sa o danú problematiku/firmu/organizáciu zaujíma. Niekedy majú firmy pracovnú ponuku zverejnenú iba na svojej webovej stránke alebo vôbec, napr. naberajú ľudí priebežne alebo sa im práve uvoľnilo miesto a ešte nestihli ponuku pripraviť. Ak ste študentom vysokej školy, môžete sa informovať aj u svojich vyučujúcich, ktorí poznajú relevantné procesy/inštitúcie a ľudí z praxe, takže vás môžu doviesť k oveľa zaujímavejšej práci ako Google a aj ja som si raz takýmto spôsobom prácu našla. 

Na záver by som vám chcela povedať, že tie najlepšie brigády sú často tie najhoršie platené. Nepozerajte sa na brigádu primárne ako na zdroj peňazí (ak vám to situácia umožňuje), ale ako na zdroj cenných skúseností. Ak vás nejaká neplatená stáž dokáže vedomostne a prakticky obohatiť viac ako platená brigáda, zvoľte si stáž. Aj ja som mala džob, ktorý mi zarábal menej ako ma stála cesta tam a späť autobusom, ale obetovala som mu 3 roky a na pracovných pohovoroch bol práve TOTO ten riadok, ktorý najviac upútal:) 

Prajem vám veľa šťastia pri hľadaní brigády:)

Komentáre