piatok 16. apríla 2021

Premeňte svoju prácu na PRÁCU SNOV

Foto: Pexels

Nadviažem na myšlienku z predchádzajúceho článku: nehľadajme dream job, lebo sa môže stať, že ho z dôvodu našej večnej nespokojnosti nikdy nenájdeme, urobme si dream job zo súčasnej práce. Ľahko sa to hovorí, ale ako to dosiahnuť? Podľa mňa dream job nie je len o práci samotnej. Je to aj o tom, čo nám daná práca umožňuje. A tým myslím, čo nám umožňuje nielen v pracovnej oblasti, ale aj v súkromnom živote. Stihnem sa ráno v kľude najesť alebo mi bude už od 6 zvoniť telefón? Dokážem si po večeroch čítať knižku alebo som po príchode z kancelárie tak vyfľusnutá, že sa na knihu neviem sústrediť? Viem si vyhradiť 20 minút na plnohodnotný obed alebo do seba za 2 minúty natlačím bagetu popri tom ako odpisujem na maily? Chodím na preventívne prehliadky alebo ich flákam, lebo si nemôžem dovoliť stratiť ani minútu, nieto celý deň? Dokážem si z výplaty zaplatiť strechu nad hlavou, jedlo, záľuby? Možno vám práca poskytuje iné výhody ako iná práca poskytuje iným ľuďom, ale vaša práca nie je lepšia ani horšia, je len INÁ. Každá (naozaj každá!) práca má svoje nevýhody, takže ak o práci snov uvažujeme ako o bezchybnej práci, je to ako snívanie o princovi na bielom koni, niečo také skrátka neexistuje. Možno tieto súvislosti chápete, no človek niekedy ovláda teóriu, ale nedokáže ju uviesť do praxe. Ako teda premeniť svoju súčasnú prácu na prácu snov? Základom môjho návodu je myšlienka, že pracovný a súkromný život sú spojené nádoby. Ak si chcete upevniť vzťah ku svojej práci, zamilujte sa do vecí, ktoré vám práca umožňuje alebo ktoré s prácou súvisia (cesta do práce, ranné prípravy, obedná prestávka...). Dajme si pár príkladov:
 • Vytvorte si rituál. Istý čas som každý pondelok chodila po práci maľovať do ateliéru a nikto nechápal, prečo mám tak rada pondelky:) Piatky patrili cestovinám, pretože ich zbožňujem a celkovo taliansku kuchyňu, tak som si raz za týždeň robila talianske obedy. Alebo som mala obdobie, keď som každý piatok raňajkovala v kaviarni. Vymyslite si niečo, na čo sa budete tešiť.
 • Choďte pešo. Do práce alebo z práce alebo aj aj. Viem, že nie vždy je to možné, ale ak aspoň trochu áno, uvidíte, ako vás to ráno nakopne/poobede zresetuje. Ak to máte do práce ďaleko a chodíte MHDčkou, vyskočte o pár zastávok skôr.
 • Skvelý deň sa začína skvelými raňajkami. Dajte si ráno niečo výživné a dobré, nie 2 dni starý osušený polotovar, čo sa tvári ako jedlo pečivo.
 • Vidina dokončených úloh. Asi najviac sa teším do práce, keď viem, že si odškrtnem väčší počet úloh, niečo veľké alebo dlhodobé. Vtedy som už od rána nabudená, naladená na efektívnu vlnu a viem, že TO DNES DÁM. Sústreďte sa na to, čo po vás zostáva, nájdite v tom zmysel.
 • Naplánujte si program po práci. Nie je nič horšie ako chodiť z práce do práce a nemať nič medzi tým. Respektíve. Nech každý funguje ako chce, ale poznám ľudí, ktorí idú do práce, večer na pár hodín sadnú k telke alebo k mobilu, idú spať a na druhý deň sa to zopakuje znova a ďalší deň znova a títo ľudia samy nie sú so svojím životom spokojní. Práca nám zaberá veľkú časť dňa, preto by sme ju mali vyvažovať kvalitne stráveným voľným časom. Základom spokojného života je rovnováha. Rovnováha medzi povinnosťami a slobodou, prácou a súkromným životom, starosťami a radosťami. Tak vyvažujte:)
 • Navarte/objednajte si dobrý obed. A ak vám do toho môžem kibicovať, zvoľte si niečo, po čom neprasknete/neumriete únavou:) Dajte mobil a počítač bokom a v pokoji sa najedzte. 
 • Doprajte si pohodové ráno. Ráno je veľmi (veľmi!!) dôležitou časťou dňa a ako si to nastavíte, tak sa to s vami bude niesť. Nachystajte si veci na oblečenie a pracovnú tašku deň vopred, vstaňte včas, pustite si hudbu alebo dobrý podcast.
 • Upracte si pracovný priestor. V zápale boja zabúdame, kde sa pri tom nachádzame. Upracte si pracovný stôl, vytrieďte si veci, vyhoďte perá, čo nepíšu, zastrúhajte ceruzky, zorganizujte si dokumenty v počítači, papiere, porobte si zálohy, pretrieďte si kontakty.
 • Skúste zmenu. Skúste vymyslieť kombináciu oblečenia, akú ste doteraz na sebe nemali alebo si oblečte niečo príležitostné aj počas všedného pracovného dňa. Vyskúšajte iný účes, make-up, urobte si nechty. Keď už si dáte takto záležať, bol by hriech nejsť si to na 8 hod užiť do práce:)

Je jasné, že nie z každej práce sa dá urobiť dream job, ale to už intuitívne musíte cítiť, či chcete investovať čas a energiu do zmeny svojho prístupu alebo radšej do hľadania novej práce. Podľa mňa je veľmi dôležité, ako nad svojou prácou uvažujeme a ako o nej hovoríme a celkovo akú energiu okolo nej vytvárame, lebo negatívne myšlienky nám nikdy neprinesú pozitívny pocit. Pekný víkend vám prajem:)

1 komentár:

 1. Toto mi bolo povedané, keď som nastupovala do predošlej firmy. Zamilujte sa do toho, čo robíte a ten chlapík mal fakt pravdu. Vydržala som v tej firme spokojná skoro 4 roky. Nuž a presne viem, že work-life balance je najviac. A presne ako si písala je extrémne dôležité mať svoje aktivity po práci. Ja som mávala istý čas tanečnú, potom to bol bedminton vždy aspoň 1 deň v týždni. Nejaké stretnutie s kamoškou, keď bol frajer tak čas s ním a tak. Ja ani nie som typ na sedenie doma a nechápem, že sú takíto ľudia dlhodob šťastní. Resp. asi ani nie sú.

  OdpovedaťOdstrániť