Podnikanie vs. pracovný pomer, čo je lepšie?

Foto: Pexels

V spoločnosti sa vyformoval tábor podnikateľov, ktorý pohŕda klasickým zamestnaním a tábor zamestnancov, ktorý závidí podnikateľom. Medzi ľuďmi sa udomácnili rôzne stereotypy, napr. že zamestnanci pracujú od 9 do 5, potom majú "padla", zatvoria dvere a už nemusia prácu riešiť, ani na ňu myslieť. Alebo že podnikatelia sa len vyvážajú na drahých autách, vysedávajú na obedoch a kávičkách a chodia na dovolenky. Oba tieto názory sú, rovnako ako mnohé ďalšie, vytrhnuté z kontextu a nezachytávajú celú realitu všetkých zamestnancov a všetkých podnikateľov. Napriek tomu "podnikám" znie akosi lepšie ako "pracujem v ...". Pritom podstatné je niečo celkom iné. Či sa na danú formu práce (podnikanie alebo pracovný pomer) hodíte. Či vám daná forma práce poskytuje/umožňuje to, čo od života očakávate. Neexistuje lepšia ani horšia forma práce, existuje len forma práce (ne)vhodná pre vás. Presviedčať rodeného podnikateľa o výhodách pracovného pomeru alebo rodeného zamestnanca o výhodách podnikania je to isté ako presviedčať hladného, nech sa napije.  

Dôvod, prečo píšem tento článok je ten, aby ste sa napriek nezmyselným stereotypom/názorom dokázali samy rozhodnúť, čo je pre vás najlepšie. Nepočúvajte ľudí, ktorí odsudzujú jednu alebo druhú formu práce, dávajú podnikateľom/zamestnancom pozitívne/negatívne nálepky. Rozhodnite sa podľa seba, podľa vlastných potrieb a predstáv, lebo obe formy práce majú obrovské PRE, ale aj obrovské PROTI. A taktiež to, že vám v súčasnosti vyhovuje jedna forma práce neznamená, že pri nej musíte zostať celý život. Životné situácie sa menia, taktiež vaše znalosti, schopnosti, potreby, názory, hodnoty, preferencie a s tým môže súvisieť aj túžba zmeniť jednu formu práce na inú, prípadne ich skombinovať. A napokon, nie je pracovný pomer ako pracovný pomer a nie je podnikanie ako podnikanie. Sú zamestnanci, ktorých nadriadení o zákonníku práce snáď nikdy nepočuli. Alebo si zoberte nútené živnosti - sú to vôbec živnosti? 

Po vysokej škole som si našla prácu, kde som podľa papiera bola zamestnancom, ale nefungovala som v podmienkach a nemala som tie výhody, ktoré sú s pracovným pomerom spojené. V súčasnosti mám, naopak, job, kde som zamestnancom v pravom slova zmysle. Vďaka tomu, že môžem porovnať tieto dve práce, viem, že ako podnikateľ by som umrela od stresu a vyčerpania:) Mám tendenciu pracovať veľa, sústredene, poctivo, beriem veci príliš vážne, som puntičkár, prehnane disciplinovaná, všetko musí byť perfektné. V zamestnaní sa to stratí, ako podnikateľku by ma "piclo". To, ktorá forma práce je pre vás vhodná, vyplýva aj z vašich povahových vlastností a z toho, ako ich vnímate. Napríklad ak ste pracant - pracujete radi, skôr veľa ako málo, práca vás napĺňa, na vašich výstupoch vám záleží a nedokážete ukončiť úlohu, kým nie je perfektná/hotová, ...znamená to, že by ste mali byť podnikateľom? Závisí od toho, ako túto svoju vlastnosť vnímate. Vnímate ju ako cestu k úspechu alebo skôr ako cestu do pekla? 

Je množstvo faktorov, ktoré pri výbere formy práce treba zvážiť. Je rozdiel, či ste zamestnaný v malej firme alebo vo veľkom korporáte. Či máte malú živnosť alebo veľký podnik, kde zamestnávate 500 ľudí. Či máte férových nadriadených/obchodných partnerov. Či máte radi to, čo robíte - lebo ak vás väčšia časť vašej práce nebaví, môžete ju robiť aj neviem akou formou a spokojný nebudete. V každej pracovnej oblasti (a je jedno, či sa jej venujete ako zamestnanec alebo ako podnikateľ) má človek iný charakter a objem práce, iné kompetencie, inú zodpovednosť (a popritom iný súkromný život!) a porovnávať ich je nezmysel. Pointou tohto článku je, aby sme nehádzali všetkých zamestnancov a všetkých podnikateľov do jedného vreca. Nie každé zamestnanie je stabilné. Nie každý podnikateľ zarába milióny. Nie každý zamestnanec má vo voľnom čase skutočne voľno. A nie každý podnikateľ si môže odbehúť kedy chce kam chce na ako dlho chce. Prenesme sa cez tieto stereotypy a sústreďme sa na skutočné výhody/nevýhody, ktoré sú spojené s určitou konkrétnou pracovnou alebo podnikateľskou činnosťou. 

Komentáre

 1. Ivi akoby si mi čítala témy z hlavy. Aj toto teraz počúvam odvšadiaľ. Odvšadiaľ sa na mňa valí, že podnikať je oveľa lepšie a zamestnanie je otroctvo a nie je to dobré. Plne však súhlasím, je treba sa na to pozerať komplexnejšie a vybrať si to, čo nám momentálne vyhovuje. Ja to mám tak, že raz asi podnikať budem, už to aj rozbieham no neviem to spraviť bez stabilnej práce. Takže som si našla novú prácu, ktorá verím, že bude taká akú som si napísala na papier no a ďalej sa uvidí. To podnikanie mi predsa len stále príde ako taká dosť neistá voda neviem si pomôcť.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Otroctvo:) Opäť obľúbený stereotyp "otročiť na iných" a "pracovať na seba", jasné, že to druhé znie lepšie, tak poďme teraz všetci podnikať:) Mám kamošky, čo prešli zo živnosti na pracovný pomer, pretože by nedostali hypotéku. Pracovný pomer nie je lepší ani horší, ale sú situácie, kedy je "praktickejší". Ľuďom niekedy chýba kritické myslenie, držia sa "všeobecných právd", zaužívaných názorov a moc neuvažujú, čo je za tým. Ďakujem za Tvoj postreh a gratulujem k novej práci:)

   Odstrániť
  2. Ďakujem Ivi. Nuž a s hypotékou hej veru no treba trochu rozmýšľať i keď podnikanie by mohlo zarobiť možno aj toľko, že už hypotéku človek ani nebude potrebovať. Ja som veľký optimista :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára