Bojíte sa robiť chyby?

Foto: Pexels

Dobrá správa! Ak ste na otázku z nadpisu odpovedali ÁNO, znamená to, že pracujete na dostatočne zodpovedných, veľkých alebo (pre vás) dôležitých veciach, pretože pri maličkostiach chyby obvykle nevnímame, resp. vieme si ich ľahšie prepáčiť. Prečo vlastne tento pocit - strach z chýb, strach zo zlyhania - prichádza? Problematika má 2 roviny: a) tlak okolia, b) tlak, ktorý si človek vyvíja sám na seba. 

Pokiaľ ide o tlak okolia, tu je dobré sa zamyslieť, či ide o skutočný tlak (okolie od nás naozaj niečo očakáva) alebo ide iba o našu domnienku. V prvom prípade veľa vyrieši otvorená komunikácia (zistíme si, aké sú očakávania druhej strany a posúdime svoje schopnosti), v druhom prípade je základom úspechu už to, že identifikujeme iracionálnosť vlastných myšlienok. Samozrejme, tieto myšlienky z niečoho pramenia - žijeme v spoločnosti, kde ľudia radi súdia, človek môže ľahko a rýchlo získať nechcenú "nálepku". A tak sa dostávame k tomu, prečo sa vlastne bojíme robiť chyby - nechceme byť na smiech, vyzerať nekompetentne, nespoľahlivo, nezodpovedne. Bojíme sa, že jeden prešľap nás odpíše raz a navždy. Preto okrem tlaku okolia (či už skutočného alebo domnelého) tlačíme na seba aj samy, aby sme predišli takému strašnému faux pas ako je urobiť chybu (preboha!!).

Úprimne? Neznášam robiť chyby. Ale stáva sa mi, že keď riešim nejakú prekérnu situáciu, cvengne mi do nosa múdra myšlienka, ktorú práve v tej chvíli potrebujem. Tým, že je pre mňa v danej chvíli vítaná, si ju o to lepšie zapamätám a potom v každej podobnej situácii sa mi vynorí v hlave ako svetelný nápis. Raz presne v takejto situácii, keď som sa pristihla pri hlúpej (!!) chybe, mi známa povedala čarovnú vetu Kto nič nerobí, ten nič nepokazí. Aká triviálna myšlienka, ale koľko múdra je v nej?!

V prvom rade chyba je prirodzenou súčasťou čohokoľvek, čo robíte. Neexistuje činnosť, pri ktorej by "se chybička nevloudila" a nezávisí od toho, ako dlho sa danej činnosti venujete a aký veľký profík si myslíte, že ste. Neurobiť chybu znamená sedieť doma na zadku a ničoho sa nechytať (zvládnete to?). Chyba nie je prejavom vašej hlúposti ani nekompetentnosti, je skrátka nemožné vedieť a ovládať všetko, vnímať všetky súvislosti, poznať všetky skutočnosti, predvídať všetky dôsledky. Chyby sú skvelým učiteľom nevyhnutným pre váš rast. Chyby tu vždy boli a budú a robíme ich všetci - aj tí, čo sa tvária a dajú vám veľmi (!!) jasne najavo, že oni nie. V niektorých prípadoch sa chybám vieme vyhnúť alebo ich eliminovať, ale skôr či neskôr sa nejaká predsa len objaví, za to sa netreba bičovať. Každou chybou si kúpite skúsenosť nevyčísliteľnej hodnoty, vďaka ktorej sa stávate schopnejším človekom. A ak vám náhodou nejaká chybička zatvorí dvere, potom tie dvere pravdepodobne mali zostať zatvorené:)

Komentáre