Ako objaviť svoje silné stránky a nájsť si džob snov

Poznanie vlastných silných stránok je oveľa užitočnejšie ako sa na prvý pohľad môže zdať. Nie sú to len vlastnosti a schopnosti, ktoré si raz za čas napíšeme do životopisu. Sú to vlastnosti a schopnosti, ktoré sú tu s nami každý deň, uľahčujú nám život. Ak si nájdeme prácu v oblasti, v ktorej vynikáme, budeme v nej lepší ako ostatní, naša práca bude vážená, dobre ohodnotená a možno nám otvorí aj ďalšie dvere. Ak sa budeme aj vo voľnom čase venovať činnostiam, ktoré sú postavené na našich silných stránkach, stanú sa nielen našim koníčkom, ale aj zdrojom načerpania nových síl, myšlienok, pozitívnej energie. A mať prácu + voľný čas postavený na niečom, čo nás baví a čo nám ide, je nepochybne jedným zo stavebných kameňov spokojného života. 

Niektorí ľudia sa už narodia s tým, že chcú byť učiteľom, tanečníkom, hudobníkom, lekárom. Niekto na to príde neskôr a niekto má, dajme tomu, 20, 30, 40 rokov a stále nevie, kam ho život vedie, čo sú jeho silné stránky, čo je TO, na čom chce stavať. Ak je to váš prípad, mám tu pre vás niekoľko kontrolných otázok, ktoré vám pomôžu "odhaliť" vaše skryté silné stránky:

  • Pri akej činnosti si viete dokonale oddýchnuť alebo sa jej venujete vyslovene vtedy, keď si oddýchnuť potrebujete?
  • Pri akej činnosti úplne strácate pojem o čase?
  • Akej aktivite sa vo voľnom čase venujete dlhodobo - 5, 10, 20 rokov? Niečo, od čoho si možno sem tam dáte pauzu (akokoľvek dlhú), ale napokon sa k tomu vždy vrátite?
  • V akej oblasti sa vám podarilo dosiahnuť výsledky, na ktoré ste pyšný?
  • Za akú schopnosť/vlastnosť vás vaše okolie chváli?
  • Pri akej činnosti sa iní ľudia trápia, zatiaľ čo vám ide "odruky"?
  • Aká (ne)schopnosť vás na iných ľuďoch vytáča, lebo vy to urobíte vždy lepšie?
  • V akej oblasti/téme sa cítite kompetentní natoľko, aby ste radili iným ľuďom? 
  • Akú vlastnosť/schopnosť máte tak silne vyvinutú, že vám dokáže veľmi uľahčí život a občas vám, naopak, ide "na nervy"? 

Tak. Teraz by ste už mali mať predstavu o svojich silných stránkach. Možno ste sa o sebe dozvedeli čudné veci - napríklad, že radi spíte a táto vlastnosť sa nedá nikde uplatniť:) V tom prípade sa musíte (fakt musíte!:) zamyslieť znova a tentokrát už skúste prísť na niečo užitočné. Aj keď. Niekedy aj na prvý pohľad čudné silné stránky môžu odštartovať závratnú kariéru, zoberme si takú Marie Kondo...:) Každopádne. Máme tu vaše silné stránky, dôležitá otázka znie: Čo s nimi urobíte? Necháte si svoje "skills" pre seba a budete sa z nich tešiť pri nejakej voľnočasovej aktivite (bez toho, aby to malo pridanú hodnotu pre iných)? Alebo sa dáte na dobrovoľníctvo a budete svoje schopnosti uplatňovať bezodplatne, ale tam, kde je to potrebné? Alebo spojíte svoj talent s peniazmi a vybudujete na svojich silných stránkach biznis? Je to len na vás a to je na tom to najlepšie, VY ste autorom svojho príbehu. 

Source: EIDOS

Veľa ľudí túži nájsť prácu snov, čo už takto, keď o tom píšem a keď to vy čítate, znie lákavo. Ale čo je to vlastne práca snov? Každá práca má svoje pre a proti. Aj ten najviac skvelý, zaujímavý, dobre platený džob má svoju odvrátenú stránku - niečo, čo sa nám robiť nechce, čo nám vadí, s čím nie sme stotožnený a pod. Možno nemusíme celý život hľadať ten pomyselný dream job, lebo sa môže stať, že ho nikdy nenájdeme. Nie preto, že by takýto džob pre nás neexistoval, ale pre našu večnú nespokojnosť so všetkým, čo nám život prinesie. Ak máte prácu, ktorá vás baví (napriek pár dňom v roku, kedy sa cítite v strese, unavený, málo motivovaný), začnite sa na túto prácu pozerať ako na džob snov a život bude hneď krajší. Ak sa na svoju prácu takto pozerať nedokážete, potom to asi nie je vaša konečná stanica, ale opäť - ste to vy, kto rozhoduje o tom, či a ako dlho v takej práci zotrváte. 

Ako môžete vidieť aj na obrázku vyššie, keď ste v niečom dobrý a dostávate za to zaplatené, je tam automaticky prítomný "baví ma" pocit, a tým sa pre vás daná činnosť stáva tak trošku poslaním - vidíte, že vašu prácu niekto potrebuje, že jej výsledky sú na niečo/pre niekoho prospešné. Veľa ľudí na to ide tak, že chcú spojiť dva protipóly "what you love" a "what you can be paid for" a strašne sa trápia, keď sa im to nedarí. Alebo - čo je aj môj prípad - zistia, že akonáhle sa s "baví ma" činnosťou začnú spájať peniaze, úlohy a termíny, odpadá im táto činnosť od chuti. Taktiež dva protipóly "what you are good at" a "what the world needs" vyzerajú ako skvelá kombinácia - niečo viem a niekto to potrebuje, ale keď do toho nedáte vášeň/nie ste pre to zapálený, prípadne stále očakávate, že aj za to dobrovoľníctvo dostanete potlesk/zaplatené, tak táto kombinácia nemôže dlhodobo fungovať. 

Dúfam, že vám tento článok a najmä ten skvelý obrázok, ktorý som si požičala (btw lkigai = japonský koncept zmyslu života), pomôže objaviť užitočné schopnosti a vyťažiť z nich maximum:) Prajem vám krásny víkend:)

Komentáre