Plná skriňa vecí, ale nemáte čo na seba? Toto sú dôvody!

Foto: Pexels

Na prelome zimy a jari si robím "veľkú revíziu šatníka". Obvykle zistím, že revidovať nemám čo, lebo všetko nosím, maximálne preradím niečo zo sekcie "nosím medzi ľudí" do sekcie "nosím na doma". Ak už mám v kategórii "nosím na doma" viac vecí ako potrebujem, dám pár z nich na charitu. Môj šatník je minimalistický, prevládajú jednoduché strihy, jednofarebné veci, dávam prednosť kvalite pred kvantitou. Nákup každej veci dôkladne zvážim a možno preto sa mi nestáva, že by som nejakú vec nenosila rada alebo nenosila vôbec. Tak mi napadlo, že vám napíšem článok, ako takýto stav dosiahnuť, lebo asi každá žena chce mať funkčný šatník, len nie každej sa ho podarilo vybudovať. Takže prečo pred odchodom z domu ženy toľko prešľapujú pred skriňou?:)

 1. Množstvo vecí. Ako to, že si z toho množstva neviete vybrať? Problémom je práve to množstvo. Máte v skrini veci, ktoré ste mali oblečené raz alebo majú ešte visačku? Máte tam aj veci, ktoré nenosíte rady, ktoré vám nesedia, ktoré nie sú pohodlné, ktoré si odkladáte na nejakú špeciálnu príležitosť, hodia sa vám iba k jednému konkrétnemu tričku, do ktorých chcete schudnúť, ktoré sú trošku poškodené, ale na doma budú dobré a pod.? Všetky tieto veci sú vo vašej skrini zbytočne. Každý týždeň má iba 7 dní a máte predsa práčku. Ruku na srdce, že aj napriek plnej skrini nosíte len pár obľúbených kúskov?:)
 2. Neporiadok, nevhodné úložné priestory, kôpky. Hlavne tie kôpky, to je za mňa najmenej praktický spôsob skladovania vecí v skrini. Dajte si čo najviac vecí na vešiak, ideálne všetky, vrátane nohavíc. Keď otvoríte skriňu, budete mať všetko ako vo výklade pred sebou. Drobnosti uskladnite v zásuvkách. Klasické poličky v skrini mať nepotrebujete, vešiaky a zásuvky sú must have
 3. Žiadny systém. V skrini máte spolu veci na leto aj na zimu, veci na bežné nosenie aj na špeciálne príležitosti, veci na doma aj veci do práce. Potom sa vám zdá, že niečoho máte veľa, ale v skutočnosti to nie sú veci, ktoré si viete obliecť v dané ročné obdobie, v daný deň, na daný účel. 
 4. Impulzívne nákupy. Niečo vám padne do oka, moc nad tým neuvažujete a už je to v košíku. Lebo je to zaujímavé. Lacné. Trendy. A je to len blúzka, nebudem tu teraz nad ňou 5 minút maturovať. Chápem. Ale práve takto sa dostávate do situácie, že máte plnú skriňu vecí a nemáte čo na seba. Pred tým, ako si niečo kúpite, venujte tomu chvíľu. S čím to budete nosiť? Ako sa v tom cítite? Ako v tom vyzeráte? Kam si to oblečiete? Je materiál kvalitný? Vyžaduje si daná vec špeciálnu údržbu, kvôli ktorej sa vám nebude chcieť ju nosiť (napr. pranie v ruke alebo komplikované žehlenie)? Nemáte doma už niečo podobné? Skutočne túto vec potrebujete? Presne tak, funkčnému šatníku predchádzajú dobre premyslené nákupy:) 
 5. Lenivosť. Nechce sa vám skúšať si oblečenie v kabínke alebo ísť na poštu, ak vám veci nesadnú pri on-line nákupe. Oblečenie sa kopí, podiel nositeľného klesá.
 6. Veci na jednu sezónu. Kúpte si radšej pár poriadnych, nadčasových, kvalitných kúskov, ku ktorým budete mať špeciálny vzťah a budete ich rady nosiť niekoľko rokov. Nenakupujte v obchodoch, kde predávajú handry, neutrácajte za "veci, čo teraz letia". Nájdite si svoj štýl, dbajte na pohodlnosť, buďte náročné.   
 7. Príliš veľa vecí na doma. Takmer z každej veci sa skôr či neskôr stane vec na doma. Najbližšie, keď si budete robiť revíziu šatníka, dajte si na jednu kôpku len domáce oblečenie. Nie je ho veľa? Naozaj potrebujete mať 20 domácich tričiek a 10 kusov teplákov? Nenosíte aj tak stále dvoje - troje tepláky a cca 5 tričiek? Ak je to tak, so zvyškom preč. Vytvárajú dojem plného šatníka, ale v skutočnosti v ňom nič poriadne nemáte. 
 8. Nerozlišovanie medzi tým, čo sa vám páči a čo skutočne nosíte. Že nejaká vec vyzerá dobre na iných ženách alebo na vešiaku v obchode, ešte neznamená, že je to ideálny kúsok pre vás. Tá iná žena, s ktorou sa porovnávate, môže mať inú výšku, iný tvar postavy, iné sebavedomie/vyžarovanie alebo jej môžu pristať iné strihy/farby ako vám. Ak sa vám niečo páči, ale necítite sa v tom alebo to nie je váš štýl, nechajte to v obchode.  
 9. Chýbajúce basic kúsky. Základom každého šatníka by mali byť basic kúsky, čo sú veci jednoduchých strihov, jednofarebné, nadčasové (samé o sebe možno nudné). Basic kúsky sú základným stavebným kameňom šatníka - keď ich máte, nestane sa vám, že si kúpite napr. výstrednú sukňu a nebudete ju mať s čím nosiť. Basic kúsky sa dajú nosiť prakticky s čímkoľvek, nebudia pozornosť, takže ich viete nosiť donemoty bez toho, aby to vás alebo niekoho iného iritovalo.  
 10. Chýbajúca vhodná spodná bielizeň. Kúpite si šaty atypického strihu, ale nenosíte ich, pretože vám k nim chýba vhodná podprsenka. Nielen pri vrchnom oblečení, ale aj pri spodnej bielizni sú chýbajúce správne kúsky dôvodom, prečo niektoré veci z vašej skrine nikdy neuzrú svetlo sveta. Ak sa v nakupovaní nijako špeciálne nevyžívate, odporúčam nekupovať si nič, k čomu potrebujete ešte toto a ešte tamto.  
 11. Nedostatočná alebo nevhodná starostlivosť o oblečenie. Oblečenie len nakupujete a (ne)nosíte, ale nijako sa oň nestaráte. Takto sa vám veci rýchlo ničia, stávajú sa nepekné, neobľúbené, nenosené. Zhodou okolností v týchto dňoch vyšlo u Annie Jaffrey skvelé videjko, ako sa lepšie starať o svoje veci, tak vám pridávam odkaz, lebo raz vidieť je lepšie ako 2 x čítať:) 
 12. Zlá stratégia pri upratovaní šatníka. Robíte len povrchné alebo čiastkové upratovanie šatníka alebo ste príliš benevolentné pri jeho upratovaní a nedokážete sa s vecami rozlúčiť. Prípadne vyradíte síce 5 tašiek vecí, ale naďalej podnikáte bezhlavé nákupy a zapĺňate uvoľnené miesto ďalšími (nepotrebnými) kúskami. 
Dúfam, že vám tento článok pomôže zreorganizovať si veci a zaviesť do nakupovania systém, ktorým si vytvoríte funkčný šatník. Pekný deň vám prajem:)

Komentáre

 1. Fungujem na dosť podobnej stratégii ako ty. Pri kúpe si už dvakrát niekedy aj viackrát premyslím, či mi to naozaj na 100% sedí. Myslela som si, že je to znak perfekcionizmu ale skôr to beriem ako znak kvality a zdravého rozumu. Tie Basic kúsky mi ale stále chýbajú lebo hoci v týchto základných farbách je toho akože veľa tak tie strihy nebývajú úplne pre mňa. Najhoršie sú obdobia oversize ktoré u mňa na vrchných dieloch nevyzerajú nijako. Avšak hľadám. A popri tom pravidelne triedim. Ono teraz cez Koronu toho nosím fakt málo lebo ani nemám príliš kam, ale to zatiaľ ako dôvod vyhodiť takmer všetky šaty nevidím.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára