Nechce sa vám? Odpovedzte si na 5 jednoduchých otázok a porazte lenivosť

Foto: Pexels

Povedzme si pravdu, niekedy nám aj tá najhoršia robota ide od ruky a inokedy ani na tú najmenej náročnú činnosť nemáme chuť. Nikto nemá iba "chce sa mi dni", každý občas bojuje s motiváciou, ale kde ju nájsť? Je to jednoduché, odpovedzte si na tieto otázky: 

  1. Chcem alebo nechcem? Veľa vecí vnímame cez slovíčka musím alebo mal by som, čo už samé osebe neznie moc dobre. Takže chcete prečítať každý mesiac aspoň jednu knihu? Chcete sa zdravo stravovať? Chcete si dať každý mesiac 200 EUR bokom? Chcete 5 x do týždňa cvičiť? Chcete (doplňte si vlastné)? Na tieto otázky existujú len 2 odpovede - áno alebo nie /žiadne áno, ale...:)/. Ak je odpoveď áno, urobte to. Ak je odpoveď nie, netýrajte sa a pusťte to z hlavy - jedného dňa sa vám možno v živote otvorí kapitola, keď odpoveď prehodnotíte.   
  2. Aké výsledky očakávam? Pomenujte presne dôvod, prečo danú činnosť chcete robiť. Chcete si ju dať do životopisu? Chcete sa zmestiť do veľkosti S? Chcete na niekoho urobiť dojem? Chcete ....? Čo vlastne chcete? Určite to viete a keď to budete mať jasne zadefinované a sústredíte sa na to, akoby ste to už mali (ten skvelý pocit!), neexistuje žiadny level lenivosti, ktorý by vás zastavil.
  3. Koľko času mi to zaberie? Množstvo "nechce sa mi úloh" je tak triviálnych a časovo tak nenáročných, až je smiešne, koľko obštrukcií okolo nich narobíme. Inak povedané, kým ich odkladáme, už sme ich mohli mať 3 razy hotové. Dobrým príkladom je domáce cvičenie - nie každý má toľko sebadisciplíny (a času!), aby sa do neho "dokopal", ale koľko také cvičenie zaberie? 30 minút denne dajme tomu 5 x do týždňa, to je v prepočte na deň 20 minút a to je menej ako väčšina z nás denne strávi na sociálnych sieťach.    
  4. Viem si to spríjemniť? Viete si k tej hroznej úlohe urobiť kávu alebo čaj? Viete si kúpiť pohodlnú kancelársku stoličku, aby sa vám dobre sedelo alebo pekný set, aby sa vám lepšie cvičilo? Alebo si k tomu niečomu otvoríte čokoládku? Hm? Porozmýšľajte:)
  5. Aká bude odmena? Keď to urobíte, tak čo? Konfety vás asi nezasypú, ale získate obdiv svojho nadriadeného? Bude vám spolužiačka/kolegyňa/suseda závidieť? Konečne zapnete tie skvelé rifle, čo ste tak rady nosili? Alebo získate prácu snov?:) Ak je to čo i len trošku možné, nerobte veci preto, aby ste ich "mali z krku", ale skúste nájsť nejaký váu efekt - niečo, z čoho sa budete právom tešiť:) 

Ako bojujete s lenivosťou vy? Krásny deň vám prajem:)

Komentáre