Kedy je lepšie navštíviť psychológa ako kamošku?

Foto: Pexels

Určite máte okolo seba ľudí, ktorí vás v ťažkých životných situáciách vypočujú, porozprávajú sa s vami, poradia vám, podporia vás. No nie na každú boľačku sa doma nájde liek. Niektoré veci sú dlhodobého charakteru a/alebo sú tak hlboké, že presahujú schopnosti naše aj našich blízkych. Ak vás trápi niečo, čo vám negatívne zasahuje do života, obmedzuje vás to v každodennom fungovaní, je dobré to riešiť. Odkladaný problém sa môže nabaľovať a odstrániť ho potom môže byť náročnejšie. Ak zvažujete, či so svojim trápením už po niekoľkýkrát zavoláte kamoške alebo sa objednáte na sedenie u psychológa, možno vám pri rozhodovaní pomôže tento článok. 

  1. Vaši kamaráti majú tiež svoje problémy a na riešenie niektorých môžu byť "prikrátki". Samozrejme, sú to kamaráti a túto nálepku nedostali pre nič za nič, určite sa im môžete vyrozprávať a určite sa aj oni zdôverujú vám. Ide o to, že aj ľudia vo vašom okolí riešia svoje malé/veľké trápenia a na tie vaše im nemusí zvýšiť čas alebo energia. Každý človek sa s trápením vyrovnáva inak - niekto o ňom hovorí a niekto si ho necháva pre seba, t. j. vy ani nemusíte vedieť, že váš kamarát má toho sám za seba dosť (a nemá to nič dočinenia s tým, že by to bol zlý kamarát, skrátka o tom hovoriť nechce). No a potom. Určite viete, aké to je, keď sa vám niekto sústavne sťažuje na niečo, čo je pre vás ľahko riešiteľné, pretože to nie je váš problém. Vypočujete si to raz, dvakrát, trikrát. Po čase vás to začne vyčerpávať, až s daným človekom obmedzíte kontakt. Nie preto, že by ste mu nechceli pomôcť, ale preto, že mu pomôcť neviete a daná záležitosť už začína prenasledovať aj vás. Ak teda máte dlhodobejšie a komplikované trápenie, ušetrite čas aj svojich kamarátov a namierte si to rovno k niekomu, kto na vás bude mať priestor aj dostatok energie.
  2. Psychológ nesúdi. Možno ani neviete, aký je tento prístup dôležitý, až kým ho nezažijete. Dovolím si povedať, že žiadna kamoška vám ho neponúkne. Kamošky sú samé nemôžeš, musíš, urob toto, urob tamto, povedz, ja by som... Ale vy toto počuť nechcete. Vy nechcete urobiť to, čo by vo vašej situácii urobili iní. Vy chcete urobiť to, čo je vo vašej situácii najlepšie (pre vás!). Psychológ vám nebude radiť, ale vás vhodnými otázkami a úvahami "dopraví" k riešeniu, ktoré nájdete vy sami.   
  3. Pohľad nezainteresovanej osoby vám môže dať viac ako pohľad osoby, ktorá vás dobre pozná. Myslíte si, že vám dokáže poradiť iba človek, ktorý vás pozná? Nemusí to tak byť. Vaši kamaráti vidia iba tú časť vášho ja, ktorú im chcete ukázať. Alebo vidia iba to, čo sami vidieť chcú. Môžu vás vnímať ako optimistického, vždy veselého človeka, ale z vašej strany to môže byť divadlo, pretože v skutočnosti máte mizerné obdobie, mizerné myšlienky. A zároveň je tu ešte niečo. Psychológ je pre vás "ten cudzí pán/tá cudzia pani". Je to nepopísaný list, ktorému opisujete svoj príbeh od piky. A s veľkou pravdepodobnosťou ho opisujete inak ako by ste to robili v rozhovore s kamoškou. Vážite slová, zameriavate sa na to podstatné. A sme pri tom! Zameriavate sa na to podstatné. Čiže vy už pri rozprávaní svojho príbehu zisťujete, čo pre vás je a čo nie je podstatné. Ako veci znejú, keď ich hovoríte nahlas pred cudzím človekom. Či vám dávajú zmysel alebo sa sami pozastavíte nad ich nezmyselnosťou. 
  4. Psychológ má skúsenosti. Pred vami podobný problém riešili už desiatky ľudí, mnohí úspešne. Psychológ s vami nebude viesť bezcieľne debaty, nebude bagatelizovať ani preháňať, odbočovať od témy ani vás chlácholiť. Všetko, čo budete s psychológom rozoberať (a budete mať na to dostatok priestoru), bude k veci. Naše trápenie je niekedy komplikovanejšie ako na prvý pohľad vyzerá, hľadá sa jeho pôvod, dopady, skúmajú sa rôzne súvislosti. Vašu kamošku nemusí zaujímať celá genéza "vášho prípadu", psychológ ju poznať potrebuje. Psychológ vie ako na to, má vzdelanie a prax a jeho práca s vami je efektívnejšia, komplexnejšia a účinnejšia ako posedenie s kamarátkou. 
  5. Pri návšteve psychológa vaše trápenia zostanú medzi 4 stenami. Pri rodinných príslušníkoch a kamarátoch túto záruku nemáte. Vaši známi vám nechcú zle, ale práve v presvedčení, že vám môžu pomôcť, sa o vašich trápeniach môžu zmieniť ďalším ľuďom a už je oheň na streche. Taktiež neviete, či váš kamarát bude váš kamarát aj o rok alebo o 5 rokov a ako informácie, ktoré mu dáte, využije. Nechcem maľovať čerta na stenu, ale toto riziko rozhodne treba brať do úvahy

Na záver by som ešte dodala, že rovnako ako s inými ľuďmi, ktorých si pustíte k telu, aj so psychológom si musíte "sadnúť". Možno vám nebude vyhovovať prvý človek, ku ktorému sa objednáte, to ale neznamená, že všetci psychológovia sú rovnakí a celé je to k ničomu. Dajte tomu čas. Práca s vlastnými pocitmi a naučenými spôsobmi správania sa je náročná a zmeny sa nedejú zo dňa na deň ani z mesiaca na mesiac. Nech už riešite akúkoľvek situáciu, určite je zvládnuteľná a je len na vás, či si ňou chcete prejsť sami, pri kávičke s kamoškou alebo s odborníkom. Držím vám palec. 

Komentáre

  1. Ivi perfektný článok opäť. Ja som rozhodne za odobornú pomoc, to či psychológ kouč alebo mentor je už na každom. Rozhodne to musí ladiť ako píšeš, musíme tomuto človeku dôverovať a cítiť že u neho máme oporu. Radenie s kamoškami ja už nepraktizujem takmer vôbec alebo iba pri nepodstatných záležitostiach. Nič v zlom ale skrátka nemajú nadhlad nad naším životom a radia iba zo svojich skúseností, no presne tu ide o to čo je dobré pre nás.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára