10 výhod minimalistického života

Foto: Pexels

Ľudia si minimalizmus často spájajú s nedostatkom alebo ho vnímajú ako nudný (napr. minimalisticky zariadený byt = 4 biele steny, prázdno, ozvena). Povedala by som ale, že takto uvažujú ľudia, ktorí nechápu podstatu minimalizmu a/alebo mu ešte nedali šancu. Minimalizmus je životný štýl, pri ktorom nemusíte predať všetok svoj majetok a ani sa zriekať (ne)materiálnych radostí. Minimalizmus znamená mať presne toľko, koľko potrebujete a presne to, čo potrebujete. Ak sa napríklad venujete maľovaniu obrazov, samozrejme, že doma skladujete množstvo farieb, štetcov a iných potrieb na maľovanie. A nie je to v rozpore s minimalizmom - minimalizmus nepozerá iba na množstvo (mám v skrini 3 svetre, som minimalista, ale mám ich tam 6, tak minimalista nie som). Minimalizmus sleduje aj reálnu potrebu veci, t. j. či ste si danú vec kúpili len preto, že je moderná, mal ju niekto iný, bola v zľave a pod. a teraz vám len tak leží na poličke ALEBO ste si danú vec kúpili, lebo vám vznikla reálna potreba ju vlastniť, chceli ste ju, využívate ju a máte z nej radosť (je užitočná, pekná, uľahčuje vám život...). 

Poviem vám pravdu, ja som veľký (!) minimalista. Nenakupujem hlúposti a keď sa mi do ruky/do domácnosti nejakým činom dostane niečo "nad rámec", končí to v koši. Bez ohľadu na to, kto mi to dal a čo to je, nedokážem si vytvoriť vzťah k veciam, ktoré nepotrebujem, nevyužijem, nemám z nich radosť. Mňa tieto veci iritujú, neviem sa na ne denno-denne pozerať, každý týždeň z nich utierať prach alebo ich nechať zaberať miesto v zásuvke. Pravdepodobne nie som rodený minimalista, ale pamätám si jedno veľké upratovanie - mala som možno 19 (?), keď som zo svojej izby v rodičovskom dome vyhodila VŠETKO, ale že VŠETKO okrem postele, písacieho stola, skrine a pár vecí, ktoré spadali do kategórie "chcem si nechať". Uvedomila som si, že všetky hmotné veci, ktoré reálne potrebujem k životu, sú so mnou v Bratislave a to ostatné je nadbytok. Vyhodila som spomienkové predmety, oblečenie, zošity, tašky, topánky, všetky zničené a nepoužívané veci, ktoré čakali na opravu alebo na ten správny čas. Vyhodila som starú elektroniku, CDčká, knižky, hry, nezmyselné darčeky a všetky veci z kategórie môže sa zísť, rozlúčila som sa s nepotrebným nábytkom a kobercom. Bol to neopísateľne oslobodzujúci pocit a tento vzťah k veciam (ale nielen k veciam) si odvtedy držím. Keď som sa minulé leto sťahovala, do nového bytu som prišla so 4 krabicami, 6 vrecami, 3 kusmi nábytku, kabelkou a notebookom, to bol celý môj majetok. 

Minimalizmus má množstvo výhod a pravdepodobne žiadne nevýhody. Minimalisti

 1. sa cítia slobodní. Kto nič nevlastní, nič nestratí a čím viac vecí, tým viac starostí. Týka sa to ako malých vecí (tých, z ktorých každý týždeň utierate prach), tak aj veľkých vecí (vlastníctvo bytu, auta, záhrady...). Určite sa vám stalo, že ste niekde niečo zapatrošili. Mrzelo vás to, ale na konci dňa ste si povedali, že vlastne o nič nejde. Alebo ste šli niekam na výlet či dovolenku a nemohli ste si so sebou zobrať celú domácnosť (aká škoda!), ale na "mieste činu" vám to už bolo fuk, lebo tie hmotné veci sú práve veci, na ktorých najmenej záleží. A presne takto funguje mozog minimalistu - on vie, že vlastniť môže, ale nemusí (a preto nechce).  
 2. majú vždy upratané. Spomínala som, že minimalizmus nie je iba o posudzovaní kvantity, ale menšie množstvo vecí je prirodzeným dôsledkom minimalistického uvažovania - pochopiteľne, lebo vlastním len toľko, koľko využijem/(s)potrebujem. A menej vecí rovná sa väčší poriadok a lepší prehľad vo veciach. 
 3. majú si vždy čo obliecť. Minimalista nemá v šatníku množstvo vecí, z ktorých 3/4 nenosí. Je úplne jedno, že máte 20 ks nohavíc, keď jedny sú vám veľké, druhé malé, tretie sú len na špeciálnu príležitosť, štvrté sa vám hodia len k jednému tričku... Minimalista má v šatníku málo vecí, ale vecí, ktoré sú skutočne nosené.  
 4. majú viac času na podstatné veci. Takmer o každú vec sa treba nejako starať (oprať, ožehliť, poumývať, rozložiť, poskladať, poliať, vymeniť, ošetriť, uložiť...). Čím menej vecí máte, tým viac času môžete venovať iným, zmysluplnejším aktivitám.   
 5. majú viac času pre seba a svojich blízkych.  
 6. majú nižšie náklady na život. Alebo aj nie:) Menšie množstvo umožňuje človeku nakupovať drahšie, takže efekt šetrenia môže byť otázny, ale ja si myslím, že z dlhodobého hľadiska minimalizmus JE money friendly:)  
 7. sú praktickí ľudia. Pri nákupe čohokoľvek sú pre nich praktickosť, využiteľnosť, spratnosť, účinnosť dôležitými kritériami. Nemajú toho veľa, ale majú všetko potrebné. 
 8. šetria životné prostredie. Menej nákupov, menej produkcie, menej odpadu.
 9. vedia ľahšie uzatvárať životné kapitoly. Vyhodiť predmet, ktorý vám dal váš ex či vymazať si číslo kvázi kamošky z mobilu. Minimalistovi to nerobí problém a pravdepodobne do už dávno urobil.
 10. vedome ovplyvňujú kvalitu svojho života. Minimalizmus sa netýka iba materiálnych vecí, ale je možné (výhodné, potrebné!:) ho uplatňovať vo všetkých sférach života. Minimalisti vedia, že pár skutočných, úprimných, aktívnych priateľstiev je viac ako stovka priateľov, ak nemáte komu z nich napísať. Minimalista filtruje nadbytočné kontakty, obsahy, činnosti. Minimalista vie, že je to oslobodzujúce a nevyhnutné pre spokojný život.  
Ako ste na tom vy? Ste veľký minimalista alebo skôr minimalista alebo vám tento pojem nič nehovorí?:)

Komentáre

 1. S tým uzatváraním kapitol súhlasím a vlastne zo všetkým. Ivi proste máš talent na písanie. Tiež som minimalista hoci asi stále nie až tak aký, aký by som mala a chcela byť. Hlavne chcela lebo to čo by som mala podľa niekoho robiť už neriešim.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Milujem minimalizmus a tvoj zoznam krásne vystihuje všetky moje pocity.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára