pondelok 15. februára 2021

Ako sa rozhodnúť, keď sa nevieme rozhodnúť?

Foto: Pexels

Rozhodovanie je súčasťou nášho každodenného života. Čo si oblečiem? Aké úlohy dnes v práci vybavím? Čo si dám na obed? Toto sú tie jednoduchšie rozhodnutia, ale život nám prináša aj také, kedy odpoveď na otázku neprichádza na počkanie. Ponechám si svoju súčasnú prácu alebo využijem novú pracovnú ponuku? Má tento vzťah zmysel alebo je lepšie ho ukončiť? Bude sa mi lepšie bývať v centre alebo si radšej kúpim byt za mestom? Rozhodovanie môže byť náročné, ale k záveru sa vieme dopracovať aj v pohode a s nadhľadom. Rozhodovacích techník je veľa, ale ja vám v dnešnom článku priblížim dve, ktoré sú mi najbližšie: 

1. Spíšte si pre a proti. Urobte si štyri stĺpce. Spíšte si výhody a nevýhody oboch možností, každú výhodu/nevýhodu uveďte do samostatného riadku. Zapisujte si všetko (!), čo vám napadne, t. j. váš zoznam vo finále nebude obsahovať len veľké a dôležité argumenty, ale aj banality. Keď budete mať zoznam úplný, obodujte každý argument číslom od 1 do 5 (1 = najmenej dôležitý, 5 = super dôležitý). Sčítajte si body za každý stĺpec a uvidíte, ktorá možnosť má silné PRE a ktorá silné PROTI. Bodovanie je pri tejto technike nevyhnutné. Lebo napríklad v stĺpci "PRE (byt v centre)" budete mať 20 argumentov a v stĺpci "PRE (byt mimo mesta)" budete mať len 12 argumentov, ale tých 12 môže byť tak dôležitých a silných, že budú napokon rozhodujúce. 

2. Nechajte to na intuíciu. Táto technika je menej prácna, pretože sa pri nej nezamýšľate nad konkrétnymi argumentmi ani ich racionalitou, dáte len na TEN POCIT, ktorý vás ovládne. Za seba musím povedať, že dávam až na druhý a nie na prvý dojem:) Pretože prvý dojem môže byť fantastický (alebo, naopak, úplne zlý), ale keď získame od vecí odstup, môže sa náš pohľad zmeniť. Dostanete nejakú ponuku, najskôr ste nadšený "áno, to chcem!", ale prejde deň, dva a zistíte, že ste z toho vytriezveli. Preto ja sa na niektoré veci rada vyspím. Raz, dvakrát, päťkrát. Pri tejto technike sa mi veľmi osvedčilo nechať si svoju dilemu pre seba. Akonáhle niekomu poviete, pred akým rozhodnutím stojíte, už sa k vám dostáva spätná väzba, (možno nevyžiadané) názory a vaše rozhodnutie už nemusí byť tak celkom vaše. Samozrejme, je iné, ak sa niečomu nerozumiete a potrebujete radu odborníka, vtedy sa radšej poraďte. Ak sa vo vás aj po pár dňoch miešajú dobré pocity so zlými a neviete si rady, hoďte si mincou. Keď sa dostanete do situácie, že necháte o niečom rozhodovať predmet letiaci vzduchom, budete presne vedieť, čo si prajete:)

Pri prvej technike rozhodujete hlavou, pri druhej srdcom. Je už na vás, čo preferujete, príp. to môže závisieť aj od toho, o čom rozhodujete. Možno si poviete, že presne toto ste pri rozhodovaní robili aj doteraz - zvažovali pre a proti a využívali intuíciu. Dôležitý je však ten spôsob (!) - dať veci na papier, obodovať ich, zohľadniť aj banality, hodiť si mincou, nechať si od vecí odstup či nenechať sa ovplyvňovať názormi iných. Samozrejme to, čo vyhovuje mne, nemusí vyhovovať vám, takže ak máte nejakú inú obľúbenú techniku, budem rada, ak sa o ňu podelíte:) 

1 komentár:

  1. To si hádam napísala akoby pre mňa. Ja riešim v poslednom čase práve rozhodnutia dosť závažné. Nuž ale súhlasím hlavne s tou intuíciou. Srdce sa vraj vždy vie rozhodnúť najlepšie. Ja to volám pocit a riadim sa ním dosť často, no pri tých závažných kombinujem aj logiku. A máš pravdu je lepšie si veci nechať pre seba, hlavne keď sa rozhodujeme lebo druhí nám zamotajú hlavu. Nerobia to vedome no radia nám zo svojho života, no tu ide o ten náš ktorý je iný ako ich. Ja si riešim dilemu práca, práca snov a vlastné bývanie. Samé dôležité životné kroky ale už som na to asi prišla.

    OdpovedaťOdstrániť