Kým čakáš na splnenie sna...

Foto: Pexels

Pri plnení snov netreba tlačiť na pílu. ...čo je pre niekoho možno nový uhol pohľadu, lebo obvykle sa hovorí, že na sny treba makať. Ráno zavčasu vstať, mať plán, sebadisciplínu, byť produktívny, vzdelávať sa, posúvať svoje hranice, vystupovať z komfortnej zóny a... a... Skrátka keď si chceš splniť sen, musíš byť na baterky. Ale ani po pretrhnutí cieľovej pásky nemáme dosť - aj keby sme mali všetko, aj tak by sme chceli viac alebo iné ako máme terazZ plnenia snov sa stáva naháňačka, úplné Fast and Furious, a my sme z toho unavení. Nevyspatí. Nervózni. Nešťastní.

Nie nadarmo sa hovorí, že nie cieľ, ale cesta je dôležitá. Ja na to často zabúdam. Aj vy? Občas sa skutočne zabúdam tešiť z malých aj veľkých pokrokov, pretože viac vnímam tú cestu pred sebou ako tú za sebou. Uvažujem nad tým, čo všetko stále neviem, čo sa potrebujem naučiť, čo všetko by som mala urobiť. Zabúdam, že to nie je MUSÍM, ale CHCEM. Z tých milých malých krôčikov, z toho nevinného to do listu načmáraného ráno pri raňajkách ceruzkou na kúsok servítky sa stáva bojový plán, 3. svetová, kolos úloh a povinností. Stres. 

Nuž ale aj keď idete po dlhej pauze behať a dáte si rovno šprint veď keď už, tak poriadne, dlho nevydržíte, elán vás rýchlo opustí. Ak máš dnes nápad, konečne (zase raz) fakt dobrý, nemusíš do neho vraziť hneď prvý mesiac všetok čas, nervy aj úspory. Kľud. Ak ťa niečo veľmi baví, nezameriavaj sa na to, že musíš niečo dosiahnuť. Že treba všetko hneď a už včera bolo neskoro. Proste rob, čo ťa baví, rob to najlepšie ako vieš a teš sa z toho. 

Nie všetky cesty sú rovinaté, niektoré sú pekelne kľukaté alebo treba šľapať do kopca. Vo vaku máš nádej a nadšenie, ale chýba ti ešte jedna dôležitá vec - trpezlivosť. Je až neuveriteľné, že interpreta, ktorého v súčasnosti pozná celý svet, kedysi nikto nepočúval. A že nejaká youtuberka s 5 milión sledovateľmi začínala natáčať videá na Nokiu 3310 (srandičky, aj keď...?). Vedeli ste, že J. K. Rowlingovú s Harrym Potterom odmietlo 12 vydavateľstiev pred tým, ako sa jej podarilo knihu vydať? Ak sa ti zdá, že to nemáš jednoduché, spomeň si na to. 

Mimochodom, aj vy ste si všimli, že keď ľudia hovoria o svojom živote pred tým, ako dosiahli v niečom úspech, vyvoláva to v nás ilúziu, že splniť si sen = ten jeden moment, kedy "to spravilo PUK! a z nuly sa stal NIEKTO"? A život sa rozdelil na život PRED a život PO. No ale schválne. Spomeňte si, keď sa vám naposledy splnil nejaký veľký sen - vnímate svoj súčasný život ako život PO? Nie. Je to blbosť. 

Aj život PRED je super. Len si ho akosi nestíhame užívať. Nejako sa k tomu svojmu snu dopracuješ, neboj. Ale nezabúdaj sa tešiť. Z pokrokov, vedomostí, skúseností, víťazstiev a že ťa občas niekto pochváli. Netýraj sa. Nekarhaj sa. Nevyčítaj si, že si o tomto čase mal byť už niekde inde. Ku snu vždy vedie cesta a môže byť skvelá a vzrušujúca alebo ťažká a vyčerpávajúca. Ktorú si zvolíš? 

Komentáre