štvrtok 28. januára 2021

Kedy homeoffice (nie) je benefitom?

Foto: Pexels

Homeoffice. Tento firemný benefit sa stal veľmi populárny už pred covidom, ale pandémia ešte podčiarkla jeho význam. Niekomu práca z domu vyhovuje, niekomu nie. A niekto túto možnosť nemá. V tomto článku vám zosumarizujem moje postrehy, ak máte iné, budem rada, ak sa o ne podelíte. 

Homeoffice vnímam ako súčasť moderného pracovného prostredia, samozrejme, v zamestnaniach, kde je táto forma práce uskutočniteľná. Z vlastnej skúsenosti aj zo skúsenosti známych mám dojem, že ľudia sú radi, ak možnosť homeofficu majú, na druhej strane ju v praxi až tak často nevyužívajú (odhliadnuc od súčasnej situácie, kedy nás k práci z domu "motivuje" pandémia). Homeoffice má svoje veľké výhody. Môžete si ráno dlhšie pospať alebo, naopak, začať pracovať oveľa skôr ako v prípade, že by ste sa museli nachystať a prepraviť do práce. Môžete pracovať v čase, kedy ste najviac sústredení a efektívni. Nevyrušujú vás kolegovia ani kancelárske prístroje. Môžete si prebrať zásielku a počas obeda si pripraviť vlastné jedlo. Pracovný čas a jednotlivé úlohy si manažujete po svojom a ak máte sebadisciplínu, viete toho stihnúť viac ako v kancelárii. 

Homeoffice má ale aj svoje nevýhody. Niektorých ľudí domáce prostredie rozptyľuje a majú tendenciu robiť všetko možné, len nie pracovať. Niekto nemá na domácu prácu vhodné podmienky (žiadny alebo malý písací stôl, chýbajúca tlačiareň, pomalý internet, malý monitor...). Mnohým ľuďom počas homeofficu chýba sociálny kontakt - small talk s kolegami alebo možnosť operatívne sa poradiť. Ak zamestnávateľ neprevádzkuje zdieľané úložisko, komplikáciou môže byť dostupnosť elektronických súborov (prenášanie dokumentov na USB kľúči a ich neustála aktualizácia v pracovnom a súkromnom počítači môže viesť k strate údajov; taktiež vznikajú situácie, kedy náhle potrebujete pracovať s dokumentmi, ku ktorým práve prístup nemáte). Ďalším negatívnym faktorom je prílišná administratívna záťaž v prípade, že si musíte o homeoffice podať písomnú žiadosť, dať ju vypodpisovať, vytvárať reporty o vykonanej práci a pod. Nevýhodou homeofficu je aj zotretie hranice medzi pracovným a súkromným životom - keď máte pracovné veci (dokumenty, kancelárske potreby, súbory v počítači a pod.) na očiach aj mimo pracovný čas alebo máte presmerovaný služobný telefón na súkromný a kolegovia/klienti sa vám môžu dovolať v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu.

Osobne by som teda homeoffice zaradila medzi benefity len v prípade, ak je nevyhnutný a netrvá dlho. V predchádzajúcej práci som homeoffice využívala, ak som potrebovala sústredene pracovať a dokončiť nejakú vec pred deadlineom. A to bolo super. Nevýhodou bolo, že som pracovala veľa, ale tak to už býva, ak máte džob, kde koniec pracovnej doby určuje dokončená robota a nie čas/chuť. V súčasnej práci využívam homeoffice skôr ako dôsledok pandemických opatrení - som rada, že mám túto možnosť, ale moc to s ňou nepreháňam. Jednak sú veci, ktoré mimo kancelárie urobiť neviem a tie sa mi počas homeofficu kopia. Zároveň sa mi v poslednom období (skúsenosťami a vekom, haha) zmenili priority a snažím sa nevláčiť si prácu domov. Na druhej strane som vďaka homeofficu mohla prebrať niekoľko objednávok, ktoré som chcela mať doručené domov (nadrozmerné, ťažké zásielky) a mohla som sprístupniť byt robotníkom, ktorí majú tiež svoju pracovnú dobu a za iných okolností by som si v takejto situácii musela brať dovolenku. 

Ako vy vnímate homeoffice? Máte možnosť ho využívať? Využívate ho často? Využívate ho radi?