Dávate si novoročné predsavzatia?

Foto: Pexels

Tak tu sedím pri neskorých raňajkách (je pol desiatej, uff!) a mám chuť sa s vami porozprávať o novoročných predsavzatiach. Možno je to len môj dojem, ale akoby tento rok išli predsavzatia bokom. Na Silvestra si zvyknem vypĺňať diár na nový rok - prepisujem si narodeniny, dôležité termíny a plánujem, čo by som ďalší rok chcela robiť, vidieť, naučiť sa, zažiť... Tento rok som chytila diár do ruky a uvažovala som, či má vôbec zmysel niečo plánovať, keď si v dnešnej dobe človek nie je sám sebe tak celkom pánom. Zväzujú nás opatrenia, ktoré nás neraz zaskočia zo dňa na deň. A nikto nevie, ako dlho toto celé ešte potrvá. 

Kdesi na internete som čítala rozhovor s psychológom (na meno si nespomeniem), ktorý hovoril o tom, aké je nebezpečné upínať sa na myšlienku "života po COVIDe" (aké to bude fajn, keď bude svet opäť v normále), pretože je to práve táto myšlienka, ktorá nás v týchto časoch ničí. Upíname sa na rôzne míľniky - budeme nosiť rúško a bude lepšie, dáme si lockdown, bude lepšie; urobíme si celoplošné testovanie a bude lepšie; dáme sa zaočkovať, potom bude lepšie...; ale zatiaľ po každej nádeji prišlo sklamanie a svet sa do normálu nevrátil. Psychológ vyjadril peknú myšlienku, že by sme nemali čakať, kedy sa svet vráti do normálu, ale mali by sme súčasný svet považovať za nový normál. 

A tým sa dostávam k dôvodu, prečo som napokon svoj diár na r. 2021 vyplnila. Aj doteraz sme boli konfrontovaní rôznymi nepriaznivými okolnosťami - niekedy nám plány zmaril nedostatok času, nedostatok energie, nedostatok finančných prostriedkov alebo naša lenivosť, tak teraz je to COVID. Zato ale máme mnohí viac času, ktorý sme v minulosti nemali. A to je ďalšia pekná myšlienka, ktorú som ku koncu minulého roka počula - keď máš sen a nemáš nič - začínaš svoj sen budovať od nuly, predsa len niečo dôležité máš. Čas. Od toho, koľko času svojmu snu venuješ, závisí, či sa tvoj sen naplní. Nepotrebuješ mať podporu iných ľudí, peniaze, materiálne zabezpečenie, najdôležitejším faktorom je čas. A ten máme - za predpokladu, že si ho chceme nájsť. 

Predsavzatia som si nedávala. Som pomerne sebareflexívny človek a v kalendári nemusí byť 31.12., svoj život prehodnocujem počas celého roka. Viem, kde sú moje slabé miesta, rovnako poznám svoje silné stránky. Možno nie vždy viem, čo chcem, ale obvykle intuitívne cítim, čo by som nechcela. Bez ohľadu na dátum dokážem pouvažovať nad sebou a svojou cestou - či sa mi páči a či, resp. ako by som ju chcela zmeniť. Kameň úrazu spočíva niekde inde. Moje ambície boli minulé roky tak prehnané, až som z toho bola sama vyčerpaná. Tušila som, že za touto vyčerpanosťou som JA, ale definitívne som si to priznala až pred rokom. Dala som výpoveď, našla si novú, pohodovejšiu prácu a potom prišiel COVID. Takže som spomalila 2 x - nielen v pracovnom, ale aj v súkromnom živote, keďže mnohé aktivity sa odkladali alebo začali byť celkom nedostupné. Teraz, keď sa obzriem za životom v roku 2020 a za životom v predchádzajúcich rokoch, život v roku 2020 nebol veľmi zaujímavý, ale bol pokojnejší a ja som presne to potrebovala. 

Každopádne život v mantineloch - obzvlášť, ak si tie mantinely nestanovujeme sami - dlhodobo nikoho nebaví, a to je ďalší dôvod, prečo by sme nemali prestať snívať. Minimálne môžeme snívať v oblastiach, ktoré COVIDom dotknuté nie sú. Čo by ste sa chceli v tomto roku naučiť? Čo by ste chceli vyskúšať? S čím by ste chceli začať? V čom by ste chceli pokračovať? Kým by ste chceli byť? Odpovede ma úprimne zaujímajú, takže mi pokojne napíšte - či už do komentára alebo súkromnú správu. Ak by som mala odpovedať za seba, tak asi takto:

Čo by ste sa chceli v tomto roku naučiť? 

 • Nerobiť veci, na ktorých nezáleží, na 120 %
 • Nesnažiť sa páčiť sa všetkým a vyhovieť každému
 • Žiť podľa hesla Keď nejde o život, ide o .... :) 

Čo by ste chceli vyskúšať? 

 • Robiť najmenej záživné a komplikované úlohy ako prvé
 • Nesnažiť sa byť 24/7 efektívna a produktívna
 • Prijať pomoc bez toho, aby som sa najskôr s ľuďmi hádala, že JA pomoc nepotrebujem 

S čím by ste chceli začať? 

 • úprimne, nič mi nenapadá - dôvodom asi je, že ak som s niečím začať chcela, tak som s tým už začala, tieto veci moc neodkladám :) 

V čom by ste chceli pokračovať? /tu mi napadlo strašne veľa vecí, ale dala som si limit max 3/

 • Venovať sa kreatívnej tvorbe  
 • Investovať do sebarozvoja a vzdelávania
 • Každý deň malý workout alebo prechádzka

Kým by ste chceli byť?

 • Superwoman - čokoľvek príde, všetko zvládnem! :)  

Máme niečo spoločné? :)

Komentáre