Ako si vybrať dobrý vzdelávací kurz?

Foto: Pexels

Aj keď nám súčasná situácia znemožnila stretávať sa a navštevovať rôzne zaujímavé podujatia, kurzy a workshopy, mnohí ľudia práve toto obdobie využívajú na osobný rozvoj a vzdelávanie sa. A taktiež firmy, ktoré doposiaľ ponúkali vzdelávanie iba prezenčnou formou, vstúpili na on-line trh. Podľa mňa sú oblasti, pri ktorých je on-line vzdelávanie postačujúce a keby aj nie, aktuálne nám nič iné nezostáva, ale úprimne, neviem si predstaviť ani jeden kurz, ktorého som sa doposiaľ zúčastnila ja, že by sa dial cez webkameru, video alebo audio. Predovšetkým kurzy, kde si cvičíte ani nie tak vedomosti, ale najmä zručnosti, sú veľmi bohaté na zážitky a skvelú atmosféru, neopakovateľné momenty, na ktoré dlho a radi spomínate. Ako si teda vybrať zo širokej ponuky ten správny kurz? 
 1. Nenechajte sa zlákať peknou webovou stránkou. Že si firma zaplatila šikovného webmastra/grafika/copywritera, ešte nevypovedá nič o kvalite jej kurzov. Vygooglite si recenzie - ak nejaký kurz stojí za deravý groš, určite sa o tom dočítate. Pozor, niektoré firmy si píšu na web vlastné recenzie akože Jaro (32): "Bol som nadšený! Tento kurz prekonal všetky moje očakávania..." a pod. Ani recenzie na sociálnych sieťach nemusia byť od reálnych osôb - prekliknite si profil osoby, ktorá recenziu napísala. Ideálne je však pátrať mimo web a sociálnych sietí firmy. V dnešnej dobe veľa ľudí píše blog, resp. vyjadruje svoj názor kade tade, určite niečo nájdete.
 2. Choďte sa presvedčiť osobne. Tento bod súvisí s predchádzajúcim. Aj mne sa stalo, že som si zaplatila rok štúdia na "prestížnej akadémii", ktorá podľa fotografií poskytovala kurzy na iMacoch v štýlových priestoroch. Nemala som dôvod pochybovať, kurz bol drahý, mal detailne prepracovanú osnovu a firma mala zverejnené ohromujúce výsledky prác svojich študentov. V skutočnosti to boli priestory a výsledky prác študentov zahraničných pobočiek. Na Slovensku firma pôsobila prvý rok a fungovala v skromných priestoroch, so skromnými počítačmi so skromnou rýchlosťou a ešte skromnejším internetom. A lektoroval nás pán, ktorý si zjavne myslel, že sme sa prišli zaujímať o neho a jeho málo vtipné historky, ktoré nám rozprával s plnými ústami popri tom, ako jedol - v čase, keď mala prebiehať výučba. Ak sa zaujímate o nejaký časovo a finančne náročnejší kurz, oplatí sa pozrieť si priestory osobne, zoznámiť sa s personálom, zúčastniť sa skúšobnej hodiny a pod. 
 3. Učte sa od najlepších. Najviac vás naučí človek, ktorý vám je prirodzenou autoritou, je to pán svojho odboru, osobnosť. Za takýchto ľudí hovorí ich práca a ich výsledky, nie ich jazyk. Na takýchto ľudí a ich kurzy sa budete tešiť a to je TO, čo vás motivuje pracovať, byť lepší, učiť sa, venovať danej veci svoj voľný čas. Lebo každý kurz je zo začiatku zábava, ale po čase tú motiváciu budete potrebovať. Kurzy profesionálov sú drahšie, ale táto investícia sa vám vráti aj s úrokmi. Profesionáli sa neboja, že ich ohrozíte. Oni sú "za vodou", preto zdieľajú aj tipy a triky, na ktoré by ste na "lowcostovom" kurze zbytočne čakali. 
 4. Pouvažujte, čo presne od kurzu očakávate. A urobte to ešte pred tým, ako si kurz začnete googliť. Lebo od toho za odvíja, koľko času budete chcieť kurzu venovať, koľko peniažkov do toho ste ochotný investovať, aké nároky na kurz budete mať. Ak si chcete len vyplniť čas a socializovať sa, nemusíte sa týrať niekoľkomesačnou výučbou. Berte do úvahy, že čím serióznejší kurz navštevujete, tým viac energie vás bude stáť. K času strávenému na kurze pripočítajte čas na prepravu tam a späť a domáce úlohy. Áno, domáce úlohy. Ste ochotný si ich robiť? Toto si fakt treba rozmyslieť. Seriózne kurzy navštevujú ľudia, ktorí chcú na sebe makať, chcú zmeniť svoj život, rozbehnúť v danej oblasti vlastný biznis. Ak s nimi budete študovať vy a.k.a. "náhodný okoloidúci", akurát vás to zdeptá. Naopak, ak ste to VY, kto chce makať a zmeniť svoj život, netrávte čas na bežných kurzoch a zatnite vysoko! Nájsť si dobrý kurz znamená nájsť si vhodný kurz. 
 5. Nájdite si kurz s perspektívou. Ak sa o nejakú oblasť zaujímate dlhodobo a baví vás, možno by ste sa jej chceli venovať viac ako len občas a na vyššej úrovni ako v súčasnosti. V takom prípade si nájdite kurz, v rámci ktorého môžete zažiť procesy v praxi, zúčastniť sa nejakého zaujímavého projektu alebo podujatia a nazbierať kontakty. 
Máte ešte nejaké tipy, na čo si pri výbere vzdelávacieho kurzu dávať pozor? Aké sú vaše skúsenosti s neformálnym vzdelávaním? Akých kurzov sa radi zúčastňujete?

Komentáre

 1. Ivi tak toto je akoby pre mňa. Ja som si akurát včera kúpila jeden kurz na podnikanie. Kupovala som ho na základe osobnej preferencie slečny, ktorá ho predáva. Dlhšie už sledujem jej tvorbu, príbeh a prácu a je pre mňa vzorom takže presne ako píšeš takto to treba robiť. Ja by som ešte možno doplnila za seba že je fajn ak má kurz ukážu resp. ak presne vieme osnovu. Už sa mi napríklad stalo, že som si kúpila kurz kde mi štýl nesedel. Napríklad sa tam konali obrovské zooms s asi 30 ľudmi naraz a trvalo to dlho do noci takže treba zvážiť asi aj formu. Referencie sú určite super ale ja skôr preferujem nejaký príbeh a energiu, ktorú vysiela človek, ktorý kurz ponúka. Je však pravda, že ja kupujem zatiaľ skôr kurzy od ľudí než od veľkých firiem takže tu úplne neviem.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj Janka, kurz podnikania znie skvelo, budem držať palce, aby naplnil očakávania:)

   Odstrániť
 2. Super článek! Díky za něj!

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára